10 izgalmas dokumentumfilm, amit mindenképp nézz meg idén a Verzió Filmfesztiválon

2024. november 06.
Nemzetközi díjakat elnyert magyar és külföldi alkotások is bemutatkoznak a november 6-án kezdődő Verzió Filmfesztiválon.
dokumentumfilm verzio filmfesztivál kabinnyomás
  • November 6. és 13. között ismét megrendezik a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Filmfesztivált.
  • A Kabinnyomás egy különleges családmodellt mutat be: a harmincas éveiben járó Heni nem találta meg az ideális társat, mégis gyereket akar, és a meleg, orosz Andrey-t választja társszülőnek.
  • Tíz izgalmas dokumentumfilmet mutatunk, amit idén semmiképp se hagyj ki a Verzión.

November 6. és 13. között rendezik meg Budapesten a 21. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Filmfesztivált a Toldi és a Művész mozikban, ezt követően november 24-én pedig több vidéki nagyvárosban és online is. Tehát nincs kifogás, bárhol lesz lehetőségünk szemfelnyitogató dokumentumfilmeket nézni. Megmutatjuk a kedvenceinket, hogy könnyebb legyen a választás!

10 izgalmas dokumentumfilm a Verzió Filmfesztiválon:

1. Az életed nélkülem

Rubi Anna rendező a TASZ videós munkatársaként öt évig dokumentumfilmek és kampányok készítésén dolgozott fogyatékossággal élő közösségekkel és aktivistákkal. Ez az első egész estés dokumentumfilmje, ami a Szarajevói Filmfesztiválon elnyerte a dokumentumfilmek Emberi Jogi díját. Az életed nélkülem a TASZ otthonápolás-perének édesanyáit és halmozottan fogyatékos gyermekeit követi. A film egyszerre szól a gondoskodás nélkülözhetetlenségéről, a fogyatékossággal élő emberek helyzetéről és a feltétel nélküli anyai szeretetről.

2. KIX

A KIX egy budapesti kisfiú felnövéstörténetének 12 évét öleli fel, amelynek során a randalírozó kölyökből, Sanyiból felnőttkorára közellenség lesz. Révész Bálint és Mikulán Dávid dokumentumfilmje a leszakadó és magára hagyott városi szegénység korlelete, amelynek premierje az Európa legrangosabbjának számító koppenhágai CPH:DOX fesztiválon volt, majd számos nemzetközi fesztiválra válogatták be és díjazták világszerte.

3. My Stolen Planet

Farah az 1979-es iráni iszlám forradalom idején született. Az öröm és a dac pillanatait örökíti meg mindennapjaiban, miközben navigál a szabadság és az elnyomás ellentétében. Alzheimer-kórral küzd, ezért archív felvételeket gyűjt ismeretlen emberektől, hogy új perspektívából lásson rá az emlékek elvesztésére.

Leylával, egy iráni professzorral való kapcsolata, aki a forradalom alatt elhagyta Iránt, arra ösztönzi, hogy folytassa a küzdelmet a felejtés ellen. A 2022-es nőjogi felkelés viszont fordulópontot jelent Farah és sok más iráni életében is. A My Stolen Planet a rendező naplószerű elbeszélése.

4. Wishing On a Star

Luciana, a nápolyi asztrológus egy sajátos módszerrel váltja valóra ügyfelei kívánságait. Mindössze annyit kell tenniük, hogy születésnapjuk alkalmából elutaznak egy meghatározott helyre, ahol „újjászülethetnek”. A születésnapi utazások során a kliensek különleges élményeken mennek keresztül, hogy rájöjjenek, mire vágynak igazán.

5. Kabinnyomás

A 36 éves, Barcelonában élő, látványtervező Heni egy kis magyar faluból származik és mindig is nagy családra vágyott jóképű férjjel, házzal és kutyával. Most, a harmincas évei közepén, hiába sikeres, mégis magányos, mert nem találta meg a megfelelő társat ehhez az idilli élethez.

Elhatározza, hogy ennek ellenére is gyermeket vállal, és társszülőnek választja a meleg, orosz, középkorú Andrey-t. A kulturális és életkori különbségek sok kihívást gördítenek eléjük, de ők nem veszítenek az elszántságukból. Intim portré egy szokatlan családmodellről.

Heni a meleg, orosz, középkorú Andrey-t választja társszülőnek

6. Crying Glacier

Minél hangosabban recseg a gleccser, annál erősebben olvad. Ludwig Berger hangművész megmutatja, mennyire fontos hallgatni a minket körülvevő világra, a gleccser hangjára, a mulandóság hangjára. Berger a természet hangjait gyűjti össze a svájci Alpokban található Morteratsch-gleccsernél, mielőtt azok örökre eltűnnének.

7. No Other Land

Egy palesztin aktivista, Basel Adra fél évtizeden keresztül filmezi, ahogy közösségének izraeli megszállása tömegeket kényszerít arra, hogy elhagyják otthonukat. Dokumentálja, ahogy felszámolják a falvakat, és ahogy az izraeli kormány által bevetett katonák lassan lerombolják a házakat és elűzik a lakókat.

Eközben szövetségesre talál Yuval, egy izraeli újságíró személyében,aki támogatja őt erőfeszítéseiben. Kettejük viszonyában kiütközik a köztük lévő óriási egyenlőtlenség: míg Basel katonai megszállás alatt él, Yuval szabadon és korlátozások nélkül létezhet.

8. Fragments of a Life Loved

Chloé Barreau több mint harminc éve dokumentálja kapcsolatait Párizsban és Rómában. De hogyan emlékeznek rá az exei? Mi az ő narratívájuk? Ez a film a filmrendező életét mutatja be, kizárólag olyan emberekkel készített interjúk alapján, akik szerették őt. Az intim emlékek és a privát anyagok összefonódnak, hogy feltárják a szerelem egyetemes útjait.

9. Flowers of Ukraine

Amikor a kapzsi ingatlanfejlesztők megpróbálják kilakoltatni a 67 éves Nataliát kis telkéről – egy kerti oázisból egy kijevi lakópark közepén –, a nő visszavág, nem hajlandó legyőzni. Küzdelmét akkor sem adja fel, amikor Oroszország támadást indít Ukrajna ellen. Natalia lázadása csak erősödik: nem adja fel és megmutatja, hogy mindig van remény.

10. Mélypont érzés

Miklós Ádám filmje, a Mélypont érzés két szerfüggő, Boróka és Szilveszter felépülésének első másfél évét mutatja be. A nehéz családi háttérből érkező gimnazista lány és a fiatal, szexualitásával küzdő férfi elindul az önfelfedezés útján,miközben önelfogadást keresnek és szembesülnek szüleikkel való viharos kapcsolataikkal.

A korábbi szenvedélybetegek által üzemeltetett budapesti Megálló rekreációs ház terápiás céllal innovatív módszereket alkalmaz az érintettek támogatásához: a sziklamászás megtanítja őket arra, hogy az önmagukkal való szembenézés és az élet hihetetlenül küzdelmes, de mégis van miért végigcsinálni.

Fotó: Verzió