A címlapfotózás végére érkezem, vidám és ellazult hangulatba toppanok. A stáb épp azzal ugratja Lilut, hogy még a sminkesnek is bőrápolási tanácsot ad. (Aki egyébként Kiss Csilla, a rendkívül tapasztalt és elismert makeup artist, Lilu régi kedves barátja – a szerk.) Címlapsztárunk viccesen visszadobja a labdát, miközben profin pózol, mosolyog, vagy ha a fotós azt kéri, komolyan néz a kamerába. És miután az utolsó szettben is lefotózták, örömmel ül le mellém beszélgetni.
Műsorvezetőként gyakran állsz reflektorfényben, de nem feltétlenül te vagy a főszereplő. Most ezen a fotózáson rólad szól minden, érted van itt mindenki. Meg tud ez még érinteni?
Bár valóban sok felkérés érkezik, ma már viszonylag kevés fotózást és interjút vállalok. Ez tudatos döntés volt a részemről, és sokkal jobban érzem magam tőle, mert alapvetően nem vagyok extrovertált. Imádok televíziózni, életem legjobb időszaka volt, amikor minden héten valamilyen tévéműsort vezettem. Most is ott vagyok a Cápák között című üzleti show-műsorban, amelyet nagyon szeretek, de „csak úgy” szerepelni már nem akarok, önmagában az már nem elegendő motiváció, hogy benne legyek a tévében. Akik közel állnak hozzám, tudják, hogy igen szűk baráti társaságban, leginkább a családommal szeretem tölteni az időmet. Olyan felkéréseket vállalok el szívesen, amelyekhez van valamilyen érzelmi kötődésem, valamiért fontosnak, értékesnek tartom őket. És a mai fotózáson extra számomra, hogy itt van velünk Csicsi (Kiss Csilla – a szerk.) – ő sminkelt életemben először a zenetévénél. Gyakorlatilag együtt nőttünk fel, nagyon-nagyon szeretem őt, ezért nagy öröm nekem, ha együtt dolgozhatunk. De Vandának (Demeter Vanda fotós – a szerk.) is nagyon örültem. Mivel kevés női fotós van, és én eddig tulajdonképpen csak férfiakkal dolgoztam, izgatottan vártam, milyen lesz vele a közös munka. És tényleg más egy fotózáson a női energia, rettentően élveztem, jó volt a kamerája előtt állni.


Applikált kabát: Szegedi Kata Fülbevaló: PD Paola – Reborn store Cipő: Saint Laurent-Heaven Store
A tudatosságra visszatérve: tényleg eléggé annak tűnsz a karrieredben. Talán nem véletlen, hogy a tudatos bőrápolás lett az az irányzat, amelyre végül a Liluland szépségbirodalmad felépült. Mit jelent ez számodra?
A bőrápoláshoz való viszonyom már jó pár éve nem csak egy hobbi. Gyakorlatilag ez lett a második karrierem, bár jobban szeretek a másik életemként gondolni rá. Mindig is érdekelt, foglalkoztatott ez a téma, és mostanra egy klassz vállalkozást építettünk Máté Krisztával. Fantasztikus dolog, hogy saját termékeim is vannak már a piacon, amelyek megtalálhatók a legnagyobb drogériák polcain.
És nem csak a termékek. A drogériában, ahol rendszeresen vásárolok, gyakran fogadsz te – a kijelzős állványon téged hallak és látlak, amint arc- és testápoláshoz adsz tanácsokat. Szerintem ez egy csodás, de egyben nagy felelősséggel is járó feladat. Hogyan éled meg azt, hogy a bőrüket bízzák rátok a vásárlóitok, illetve a közösségetek tagjai?
Valóban sokan kérnek tőlem tanácsot. Mostanra a Liluland egy komoly bőrápoló közösség lett, és hihetetlen mennyiségű termékkel dolgozunk. Ami nekem fontos benne, hogy rátaláltam a segítő énemre, ami rengeteget ad nekem is. Jó érzés, hogy sok embernek tudunk segíteni, tanácsot adni. Hogy elmondhatjuk nekik, hogy a szép bőr nem feltétlenül pénz, hanem inkább tudás és tájékozottság kérdése. Tömérdek rutin rakunk össze kamaszoknak. Megtanítjuk nekik, hogy a tiszta, egészséges bőr nem elérhetetlen álom, és nem tizenhat lépéses rutin kell hozzá, elég a három legfontosabb.
Én is azt érzem, hogy ez egy igazi segítő közösség, hogy fontos nektek a támogató hangvétel – jól gondolom?
Nagyon. Már hosszú évek óta építgetjük ezt a közösséget a YouTube-on, az Instagramon, és mára elég sokan lettünk. Jó érzés, hogy bárhová megyek, simán megállítanak és bőrápolásról kérdeznek. Olyanok is, akikkel azelőtt sosem találkoztam. Ebben a közösségben szépen lassan sikerül a leggyakoribb hiedelmeket lebontani, és megértetni, hogy a bőrápolás a tudatosságról szól. Az a fontos, hogy ismerjem a saját bőrömet, tudjam, mire van szüksége – és megtanuljam, hogy ehhez milyen hatóanyagok és termékek passzolnak. Egy közepesen prémiumkategóriás arckrém árából akár egy teljes rutint is meg lehet venni. A szép bőr nem luxus, mindenkié lehet – és ezt nem győzzük hangsúlyozni. Ahogy a bőrápolási „szentháromságot” sem, vagyis azt, hogy ha van egy jó arclemosód, egy hidratálód és egy fényvédőd, akkor rendelkezel az ideális alappal ahhoz, hogy szép és egészséges legyen a bőröd. Persze aztán ezt a sort a pénztárcához, az igényekhez, a szokásokhoz képest lehet bővítgetni…
Felső és szoknya: Max Mara Cipő: Saint Laurent – Heaven Store
Említetted a kamaszokat. Őket mennyire tudjátok megszólítani?
Szerencsére nekem tiniként nem volt problémás a bőröm, de most, hogy sok kamasz van körülöttem – a nagyobbik fiam is kamaszkorban van –, látom, hogy ez mekkora probléma lehet. A mostani bullying kultúrában sokat számít a gyerekeknek, hogy milyen a bőrük, ezt nem szabad elbagatellizálni. Tisztán emlékszem, hogy tinédzserként nekem is központi kérdés volt reggelente akár az is, hogy mit vegyek fel. Szóval pontosan tudom, milyen nagy problémát jelenthet, ha egy kamasz arca nem úgy néz ki, ahogy szeretné. És jó, hogy meg tudjuk tanítani nekik, hogy mitől lehet szebb a bőrük, milyen hatóanyagok valók nekik. Hogy mennyi minden múlhat olyan apróságokon, mint hogy mennyire alaposan tisztítják az arcukat, saját arctörlőt használnak, gyakrabban cserélik a párnahuzatot. Ebben a rettenetesen kritikus közegben, a közösségi média gyakran gonosz, rosszindulatú kommentelőinek a világában irtó nehéz dolguk van. És ha legalább a bőrápolási tanácsainknak köszönhetően szert tesznek egy kis plusz magabiztosságra, az nekünk nagy dolog. Egyébként pont ebbe az irányba szeretnénk fejlődni, ez az egyik új vízióm: workshopokat indítani, a tudásátadásra építeni, iskolai ismeretterjesztéssel foglalkozni. Ahogy a menopauza alatti változásokról is szeretnénk többet, érzékenyebben, nyitottabban és őszintébben beszélni.
Te magad könnyen beszélsz az utóbbiról?
Figyelj, én gyakorlatilag bármiről könnyen beszélek. (Nevet.) Nekem ez a része nem okoz problémát. Jó látni, ahogy például Halle Berry, Naomi Watts vagy Sharon Stone is nyíltan vallanak erről különböző podcastekben. Fontos beszélni arról, mi történik akkor, amikor idősebb korba lépünk, és mit tehetünk azért, hogy jól érezzük magunkat. Azt látom, hogy sokszor már az, hogy feldobjuk a témát, sokaknak segít, mert végre azt érzik, hogy nincsenek egyedül a nehézségeikkel. Ez egyébként szerintem a közéletre is igaz. Sok társadalmi témában igyekszem hallatni a hangomat – hogy ha már egyszer van ismertségem, akkor legyen társadalmi hasznosulása is. És ezzel kapcsolatban is azt tapasztalom, hogy sokan hálásak azért, mert kimondok dolgokat, kiállok számomra fontos ügyek mellett. Mert jó érzés tudni, hogy mások is hasonlóan éreznek, mint mi. Szerintem óriási probléma most a szolidaritás hiánya, hogy mindenki csak azzal foglalkozik, amihez közvetlen köze van, amit a bőrén érzékel. Pedig ennél jóval nagyobb összefüggésekben kell gondolkodni. Az egymás iránti szolidaritás akár egy egész országot jobb hellyé tudna tenni. Észre kellene vennünk egymás problémáit. Úgy vélem, szolidaritás az is, hogy foglalkozom a hozzám, hozzánk fordulók kérdéseivel – akkor is, ha mondjuk nem a vásárlóink. Egyszerűen csak segíteni akarok nekik.
Jó hallani azt az elszántságot és lelkesedést, amellyel minderről beszélsz. Mi már akkor is dolgoztunk együtt, amikor bloggerként vetetted bele magad a szépségápolás világába – a blogodat én az érdeklődő hangvételed miatt szerettem. Mennyire tud a kíváncsiság és a lelkesedés megmaradni, amikor ötszáznál is több termékkel dolgoztok?
Erre jó példa, hogy jövő héten megyünk az egyik legnagyobb nemzetközi szépségexpóra, és őrületes izgalommal tölt el, mi mindent fogunk ott látni, milyen különlegességekkel készülnek. Vagy tegnap kaptam meg az egyik kedvenc amerikai bőrgyógyászom könyvét, és alig várom, hogy hazaérjek, és elkezdhessem olvasni. Minél többet tudok, annál inkább tisztában vagyok azzal, mennyi mindent kellene még tanulnom. Nem akarom bőrápolási szakértőnek beállítani magam, nincs ilyen irányú végzettségem, de elképesztően élvezem, hogy beleáshatom magam ebbe a témába: olvasok, podcasteket hallgatok, és igyekszem begyűjteni annyi információt, amennyit csak tudok.
Gyakran voltál a munkád során profi szépítők keze között, akiktől sok mindent el lehet lesni. Te kiktől tanultál a legtöbbet?
Kiss Csilla, Csicsi sminkes, akiről már beszéltünk, egy ilyen fontos szakember számomra. Az ő ízlése, a mértéktartása, a szelídsége, az archoz való viszonyulása nekem példaértékű. A fiatal sminkesek közül nagyra értékelem Pallag Evelint, mert tehetséges, és elismerésre méltóan építi az útját, a vállalkozását. Barsi Balázs fodrászhoz régi barátság is fűz, szeretek vele dolgozni. És vezércsillag az életemben Hegedűs Beáta esztétikai orvos is – úgy ismeri a női arcot, és olyan szépen tud beszélni az érett női szépségről, ahogyan csak nagyon kevesen.
Az, hogy ennyi terméket forgalmaztok, változtatott a saját bőrápolási rutinodon?
Rengeteg kozmetikumot tesztelek, amit imádok. De közben a fürdőszobapolcom állandó elemei évek óta nem változtak. Két must have hatóanyagom van most, az egyik a rézpeptid, a másik pedig a retinal.
Előfordulhat, hogy fényvédő nélkül lépsz az utcára?
Semmiképp. Mindig használom, és mindig van is nálam fényvédő – különben hogyan beszélhetnék hitelesen minderről?
Van még ilyen megszeghetetlen szépségszabályod?
A tisztítás elmaradhatatlan számomra. Mondjuk, ez fiatalon is így volt. Akármilyen későig is buliztam, nem tudtam úgy aludni menni, hogy ne mostam volna le a sminket. Úgy érezném magam enélkül, mintha utcai ruhában bújnék ágyba. És hogy milyen sokat számít az arctisztítás, azt most a kamasz fiamnál is látom.
Atléta: COS Fülbevaló: Saint Laurent-Heaven Store
Követtél el valaha nagy beautybakit?
Persze, aki ennyi ideje tévézik, és ennyi minden érdekli a bőrápolást illetően, az néha szükségszerűen hibázik is. Ami ezek közül a legnagyobb – bár akkor nem tűnt annak –, hogy amikor műugró voltam, az edzéseken, versenyeken nemigen használtam fényvédőt. Akkoriban ez még nem volt a köztudatban, nem is igazán hallottunk róla. Maximum öt-hétfaktoros napozó olajok léteztek, azokat is azért használtuk, hogy minél barnábbak legyünk. Rengeteget voltam a napon az edzéseken, sőt, ki is feküdtünk napozni. Na, ennek köszönhetem az összes mostani pigmentfoltom, amelyek halványításával rengeteget küzdök. De itt is inkább a tudás hiánya miatt hibáztam. És ezért gondolom azt, hogy a tudásátadással nagyon sokat segíthetünk. Mert sosem késő tenni a bőrünk állapotáért. Nézd meg például Jane Fondát, ő igazi ikon számomra. Nem kell mindig tökéletesen kinézni, de fontos, hogy ha foglalkozni akarok magammal, akkor tudjam, hogy mi az, ami kell, ami segít, ami szebbé tesz.
Ha a tinédzserkori önmagadnak kellene szépségtanácsot adnod, mi lenne az?
Hogy használjam a fényvédőt edzéseken, utána hidratáljam a bőrömet, és ne feküdjek ki a napra. És ezt jó hangosan elmondanám az összes barátnőmnek is. Amit viszont a mai tiniknek javasolnék, az az, hogy ne higgyék el, hogy halmozniuk kell a kozmetikumokat, és hogy rengeteg termék kell ahhoz, hogy rendben legyen a bőrük. Ha nincs extra problémájuk, akkor egy jó tisztító, hidratáló és fényvédő bőven elég. Esetleg ezt kiegészíthetik egy C-vitaminos szérummal, vagy szükség esetén problémás bőrre való szérummal. De fiatalon semmi szükség retinolra meg botoxutánzó peptidekre. Nagyon sokat dolgozunk azon, hogy ezt tudatosítsuk – pedig mi ugye termékeket árulunk. De nem lehet az a cél, hogy minél több krémet, szérumot sózzunk rá a vevőkre, főleg a fiatalokra. Szerintem nem az a nagy tudás, hogy valaki össze tud válogatni egy tizenhat lépéses rutint. Hanem az, hogy fel tudja ismerni, hogy az ő bőrének valójában mire van szüksége. Mik a problémái, milyen állapotban van, és mit szeretne elérni. Ez tulajdonképpen egy tudatosság – saját magunk felé. Ami egyébként az önismeret fontos része is.
