A lehetetlen nem létezik? De!
Túrós tészta szalonnával (na persze nem igazival)!
Ebben az ételben aztán minden benne van, ami egy vegánnak tiltólistás. Hiszen a régi, jó nagykocka tésztában ott figyel a tojás. A túró tejből készül. A szalonna pedig…hát a szalonna az aztán végképp állati tartozék.
“A túrós csusza hagyományos magyar étel. Elkészítéséhez főtt tört-, kockatészta, egyes vidékeken szabógallérnak is nevezett tészta használatos, továbbá tehéntúró, vagy juhtúró és apróra vágott sült szalonna, valamint tejföl szükséges.”
A vegánként is fel-feltörő vágyak azonban leleményessé teszik az embert. Miért ne lehetne ennek az ételnek is megtalálni a vegán megfelelőjét, miért ne lehetne veganizálni? Lehet!
Íme a túrós tészta összetevői veganizálva:
- Tészta: tésztából ma már simán találni tojásmenteset minden formában. Nagykocka is van!
- Vegán túró: az összemorzsolt tofu durván túró hatású. Tudtad?
- Vegán szalonna: a padlizsán a megoldás! Ha jól van elkészítve, meg nem mondod róla, hogy valaha egy lila növény volt.
- Tejföl: létezik már egészen tejfölízű vegán szójakészítmény – megtévesztő a hasonlóság!
Kis túlzással (és sok éves vegán főzőcskézéssel a hátam mögött) állíthatom, hogy szinte mindenből van vegán változat. Nyilván nem lesz ugyanolyan, de amikor kísértetiesen hasonlít, az már bőven jó eredmény. És erről még a húsevő kísértetek se biztos, hogy meg tudnák mondani, hogy állati-e vagy növényi.
Aki szalonnát akar, miért nem eszik szalonnát?
“De minek akar olyan ételt enni a vegán, mint régen? Nem azért lett vegán, hogy ne szalonnázzon? Miért jó az neki, ha úgy is néz ki, mint egy darab zsír? Nem kéne undorodnia tőle?”
A vegánok sem egyformák (jééé). Van köztük olyan, aki undorodik az állati termékektől, de még azoktól is, amik állatinak akarnak látszani, és van köztük olyan, akinek igenis hiányzik a hús vagy a tejtermék. Lehet, hogy szereti az ízét, és nehezen engedi el a vele járó emlékeket, szokásokat is. Ettől még nem lesz rosszabb vegán, és ettől még nem lesz megkérdőjelezhető a döntése, hogy miért választotta ezt az utat.
Sokféle indok és magyarázat létezik:
“Szeretem a húst, de a bolygónkat még jobban.”
„Szeretem a sajtot, de nem éri meg azon az áron, ahogyan a tehéntől elveszik.”
„Szeretem a régi ízeket, de nem szeretném a régi szokásomat folytatni, amivel állatokat ölök.”
Nem vagyok vegán. Minek főzzek vegánul?
Bevallom: én sem vagyok vegán. De a húsevés luxus, és ez egyre inkább központi téma lesz a világunkban. Alternatívákat keresni pedig nemcsak felelős döntés, de igazán jó móka is. Mondom! Rájönni, hogy mi minden rejlik a növényekben, bárki számára izgalmas gasztronómiai utazás lehet.
A kezdő vegán bevásárlólistája
Ennek a receptnek a segítségével tökéletesen lehet szemléltetni, hogy mennyiféle új alapanyaggal érdemes ismerkedni, ha az ember a “régi” ízeket szeretné megidézni.
Ha sajtos, tojásos, füstös élmény kell, van rá megoldás állati összetevő nélkül is:
- Sajtíz sajt nélkül? A megoldás: sörélesztőpehely! Néha csak úgy szórja az ember, mint a parmezánt, de bele is lehet keverni különböző ételekbe.
- Füstös aroma hús nélkül? Igen: folyékony füsttel! Ez a cucc csoda. 1-2 fújás, és olyan mintha grilleznél a kertben.
- Tojásos buké, tojás nélkül: Himalaya fekete sóval! Konkrétan büdi a cucc első szippantásra. Pedig csak olyan tojásos. Óvatosan használva baromi hatásos helyettesítő.
A receptért kattints a Nosalty oldalára!