Kamaszkorban, amikor igazán égető kérdés, hogy kivé is szeretnénk válni, előszeretettel vesszük körbe magunkat rajongásunk tárgyával. A fallal és szüleinkkel dacolva celluxoztuk fel annó a Cocktail vagy a Flashdance poszterét. A pultra könyöklő Tom Cruise vagy a dögös Jennifer Beals és a többiek képe kitörölhetetlen nyomott hagyott bennünk. Bár más emléktárgyaink helyet követelnek körülöttünk, valahogy a plakátok eltűntek a falainkról. Pedig ezek a remekművek mára már igazi kordokumemtumokká váltak (és nem csak filmtörténeti értelemben). Számos emlék, érzelem kötődik hozzájuk. A filmek jelentőségén kívül, a plakátok neves grafikusok egyedi alkotásai, sokszor meghökkentő tartalommal, kreatív tipográfiával.
Cocktail (rendezte: Roger Donaldson, 1989), kikiáltási ára: 15.000 Ft. Flashdance (rendezte: Adrian Lyne, grafikus: John Sannon, 1985), kikiáltási ára: 15.000 Ft. A halálosztó (The Terminator, rendezte: James Cameron, 1988), kikiáltási ára: 20.000 Ft.
Valószínűleg csak keveseknek jutott eszébe (hajtás nélkül, fektetve, leszakított cellux-sarkak nélkül) eltenni ezeket a példányokat. Éppen ezért a valaha több száz vagy ezer példányban készült alkotásoknak mára már alig néhány darabja fellelhető. Legtöbbjük mára már olyan ritka, hogy több tíz-, százezer vagy akár több millió forintot is érhetnek.
A nemzetközi piacon a legdrágábban eladott plakát Leonardo DiCaprio nevéhez fűződik. Az utóbbi években komoly művészeti gyűjteményt felhalmozó színész egy 1927-es Metropolis poszterért 690.000 dollárt (193.200.000 Ft) fizetett 2005-ben. A Metropolis jó befektetésnek bizonyult, hiszen értékét ma már közel 2 millió dollárra becsülik. Jelentőségét jól szemlélteti, hogy a Heinz Schulz-Neudamm tervezte, kivételesen ritka alkotásnak ezen kívül még 3 példánya ismert, ebből egy a new yorki MoMA, egy pedig az Austrian National Library tulajdona. Magyarországon Helényi Tibor Csillagok háborúja plakátjai számítanak a legértékesebbnek. Legutóbb a BÁV árverésén kelt el A jedi visszatér egy tökéletes példánya 420.000 Ft-ért. Jellemzően azonban a filmplakátok ára ennél jóval alacsonyabb. Egy-egy eredeti alkotást, az utánnyomásnál alig többért, 20-30.000 Ft-ért vásárolhatunk meg. Egyelőre.
Hegylakó (rendezte: Russel Mulcahy, grafikus: Helényi Tibor, 1988), kikiáltási ára: 30.000 Ft. A jedi visszatér (rendezte: Richard Marquand, grafikus: Tim Reamer, 1983), kikiáltási ára: 30.000 Ft. Harakiri (rendező: Masaki Kobayashi, grafikus: SO-Ky, 1964), kikiáltási ára: 50.000 Ft.
Miért különleges a magyar plakátművészet? A rendszerváltás előtt a külföldi és magyar filmekhez egyaránt itthon készültek a plakátok. Egy-egy filmhez, a megtekintés után, több grafikus is készített tervet, amikből egy bíráló bizottság választotta ki a nyomdába, majd a mozik falára kerülő alkotást. A nemzetközi plakátok helyett a filmet egyedi értelmezésben tálalták a kor grafikusai, ezért Magyarországon, illetve jellemzően a keleti blokk országaiban, a plakátművészet egy sajátos művészeti ággá nőtte ki magát. A sokszor igen merész vagy éppen elvont alkotások megszületését az is elősegítette, hogy az akkori viszonyoknak ellentmondva, ezt a kifejezési formát szinte alig cenzúrázták. Ez az egyedi, különleges hangvétel az, ami itthon és nemzetközi viszonylatban is értékessé teszi ezeket a magyar plakátokat.
Tűz van babám (rendező: Milos Forman, grafikus: Merczel Péter, 1983), kikiáltási ára: 22.000 Ft. Szerelem első vérig (rendező: Dobray György, grafikus: Tettamanti Béla, 1986), kikiáltási ára: 20.000 Ft. Hugó, a viziló (rendező: Gémes József, grafikus: Herpai Zoltán, 1975), kikiáltási ára: 21.000 Ft.
A cikkben szereplő plakátok megvásárolhatóak a BÁV 4. Plakátaukcióján. Az aukciós kiállítást 2017. április 8–18. között tekinthetik meg a BÁV Apszistermében (1052 Budapest, Bécsi u. 3.). Az árverést ugyanitt 2017. április 19-én, 17:00 órakor rendezzük meg.
További információk és katalógus: www.bav.hu/aukcio