A világ jelenlegi helyzetére jellemzően két választ szoktunk adni: vagy elmenekülünk a hírek elől és cuki videókra, ismerőseink életeseményeire szorítjuk a közösségi oldalaink tartalmait, vagy követjük a híreket és egyre erősebben szorongunk. Háborúk, feszült politikai megbeszélések, furcsa nyilatkozatok, a harmadik világháború vélt vagy valós árnyéka, a szélsőjobb erősödése minden, csak nem megnyugtató.
Aki a hírfolyama foglyává vált, ezerrel keresi a megoldásokat, vagy próbálja kicsatornázni magából a felgyűlt feszültséget. Sok esetben már ez elég ahhoz, hogy egy párkapcsolatot alaposan megterheljen.
Kétféle gondolkodás, egy párkapcsolat
Már az is feszültségeket szíthat, ha a páros egyik tagja inkább elmerül a saját, biztonságos buborékában, míg a másik a világ pulzusán tartva az ujját akkor érzi komfortosan magát, ha felkészül a várható eseményekre. A két eltérő megküzdési mód nehezen fér meg egymással, ha a jövőről van szó: hol éljünk, miként éljünk, milyen programokra menjünk, kinek dolgozzunk, alá merjük-e írni ezt a petíciót, elmenjünk-e tüntetni?
Hosszú távon a nagy véleménybeli, habitusbeli különbség elsodorhatja egymástól a feleket.
Aki másra szavaz, azzal nem randizom
Ennél is meredekebb helyzetet szülhet, ha két olyan ember ismerkedik vagy él párkapcsolatban, akik más ideológiában, pártban hisznek. A politikusoknak, véleményvezéreknek az az érdekük, hogy a politikai érdekek mentén kettéválasszák a társadalmat és vitákat gerjesszenek.
A közbeszéd egyre durvul: intelligens, egymásra figyelő, a másik álláspontját tiszteletben tartó, konstruktív együttműködések helyett a homokozóban találjuk magunkat, ahol felügyelet nélkül hagyott, éretlen óvodások kiabálnak szitkokat egymásra – de nem akarjuk megsérteni az óvodásokat ilyen összehasonlítással.
Az egyre polarizálódó társadalomban elképzelhetetlen, hogy a saját ideológiai nézeteinktől eltérő partnerrel töltsünk időt. Sokan már a társkereséskor is jelzik, melyik párt szavazóival nem hajlandók szóba állni. Azzal már nem is foglalkoznak, hogy egyéb paraméterek alapján összeillenének-e.

Túlélheti a párkapcsolatunk, ha mások a politikai nézeteink?
Egy ágyban az ellenséggel
A már kialakult párkapcsolatokban, házasságokban is az egyik legfőbb vitaforrás lehet a politika. Egyre dühösebben adjuk ki magunkból kétségbeesésünket, s ennek gyakran pont a társunk a céltáblája. Ha egy irányba nézünk, akkor könnyű a közös ellenséggel szemben eggyé kovácsolódni, bár ekkor is szükség van arra, hogy a felek rendszeresen visszatérjenek a forradalmár hevületből a mindennapi élethez és a kapcsolat működtetéséhez (a közös ellenség nem hozza ágyba a kávét és nem jelent romantikus, közös élményeket).
Ám ha más pártokra, más politikusokra szavazunk, abból parázs viták születhetnek. Az egyre erősödő tehetetlenség és szorongás, a vég nélküli viták, a másik meggyőzésének kísérlete hamar kiüresíthetik a kapcsolatot.
Mit mondanak a szakértők?
Szerencsére a hosszú távú kapcsolatkutatások, mint például a Harvard Grant Study, azt mutatják, hogy a tartós szerelem nem csupán egyetértésre épül. A tanulmányban 268 egyetemistát követtek nyomon az 1938-1940-es évfolyamokból, méghozzá 75 éven keresztül. Rendszeresen gyűjtöttek adatokat életük különböző területeiről. Kiderült, hogy a boldogság legfontosabb összetevője a szeretetteljes kapcsolat. Még a sikeres karrierrel és jó fizikai egészséggel bírók sem boldogultak nélküle.
A pénz és a hatalom nem jelent boldogságot, legalábbis messze nem akkorát, mint amennyit általában várunk tőle. Eredményeikre a tanulmány szerint azok a legbüszkébbek, akik a legelégedettebbek munkájukkal, nem azok, akik a legtöbb pénzt keresték. Az is kiderült, hogy a másokkal való kapcsolat és a munka elengedhetetlen az örömhöz, a kihívásokkal való megbirkózás pedig boldogabbá tesz. A kulcs az, hogy kiforrott megküzdési mechanizmusokat fejlesszünk ki az évek során.
A szerelem mindent megold?
A kapcsolatok, házasságok pedig kitűnő gyakorlóterepek erre, hiszen gyakran zűrzavarosak és bonyolultak, kemény munkát jelentenek. De a bizonyítékok azt mutatják, hogy így találjuk meg az igazi boldogságot. Azaz azok is sikeresen együtt maradhatnak szerelemben, szeretetben, akik más nézeteket vallanak, de csak bizonyos feltételek teljesülésekor. Ezek közül a legfontosabb az, hogy a pár tagjai hajlandók legyenek átdolgozni politikai, személyes vagy egyéb nézeteltéréseiket. A nyitottság, a jó kommunikációs készség és a különböző nézőpontok tisztelete szintén elengedhetetlen.
Életünk végéig tanulunk
A Grant-tanulmányból az is kiderül, hogy a hosszú távú partnerségekben, házasságokban idővel az egyének és a kapcsolatok is fejlődnek. A politikai nézetek is változhatnak. A két félnek olyan sziklaszilárd, politikától független értékekben kell közösen, együtt hinniük, amelyek magasabban állnak, mint a közbeszédbeli civakodás.
Ha ez megvan, és fejlődnek a konfliktuskezelésben, a legmélyebb megosztottságokat is legyőzhetik. A szerelem különleges erő, gyakran alábecsüljük, mekkora társadalmi változásokat okozhat: összeköthet embereket, akiket a politikusok, influenszerek és a felhergelt hívek mindenáron szét akarnak szakítani.
Szerző: Fenyvesi Zsófia Fotó: Getty Images