Így ápold a bőröd várandósan!

2016. július 25.
Rózsás arc, csillogó haj, erős körmök – a legtöbb nő a babavárás időszakában kivirul. A várandósság idején a jelentős hormonváltozások hatására a bőr állapotában is rengeteg változás megy végbe. Mivel a kötőszövet több vizet tárol és a szervezetben keringő vér mennyisége megnövekszik a bőr a legtöbb esetben üdébb, feszesebb és rózsás árnyalatú lesz.

A fokozott ösztrogén termelés következtében ugyanakkor a bőr felszíne szárazzá vagy éppen zsírosabbá válhat. Bizonyos esetekben fokozottá válik a faggyúmirigy-működés, így megjelenhet jó néhány pattanás az arcon és a háton is. Új arcápolási rituálénk kialakításánál figyelembe kell vegyük a bőr újdonsült érzékenységét, amiért nem csupán a hormonális változások, hanem a bőrfelszín alacsonyabb ingerküszöbe is okolható. A szappan, mosószer vagy öblítő, amely korábban nem okozott gondot hirtelen gyulladást okozhat, akárcsak az arckrémünkben található illatanyagok.

Dr.Beke Dóra, a Royal Clinics orvos-esztétikai központ bőrgyógyásza a megváltozott bőrigényekre a hidegen sajtolt gyógynövény hatóanyagokkal készült Nelly de Vuyst termékeket illetve az Image Ormedic bio készítményeit ajánlja. A belga Nelly de Vuyst gyógykozmetikai készítményeket neves bőrgyógyászok alkották meg és különböző problémákra jelentenek hatékony, hosszú távú megoldást.

Egy kényeztető arckezelés ilyenkor jobban eshet, mint valaha. A frissítő arc- és dekoltázsmasszázs, tápláló pakolás, serkentő bőrradírozás, szükség esetén az arcbőr alapos tisztítása kifejezetten ajánlott. Ami nem megengedett: elektrokozmetikai kezelések (ultrahang, galván, elektromos izomstimuláció, radiofrekvencia) valamint vérbőségfokozó testpakolások (alga, fahéj, egyéb anti-cellulit). Tehát feltétlenül számoljunk be állapotunkról a kozmetikusnak!

A terhességi melasma vagy közismert nevén terhességi maszk, a hormonok hatására fokozódó melanin termelés miatt alakul ki. A száj és a szem környékén valamint a homlokon esetlegesen keletkező barna, májfoltszerű elszíneződések megjelenése alapvetően hormonális okra vezethető vissza, ám nagyban elősegíti az UV sugárzás. Megelőzés céljából használjunk legalább 15-ös fényvédő faktort tartalmazó nappali krémet, szabadban való séta, kirándulás alkalmával minimum 30 faktoros naptejet. „A barna foltok halványításához használt AHA savak, A-vitaminsavak (retinoidok) magzatkárosító hatásúak lehetnek, a szalicilsav pedig fájásokat idézhet elő, ezért a kozmetikai kezelést a szülés után szabad csak elkezdeni.” – figyelmeztet Dr. Beke Dóra – „Érdemes azonban egy év türelemmel lennünk, mivel a terhességi foltok gyakran maguktól elmúlnak, visszahúzódnak ezt a folyamatot rendszeres bőrradírozással vagy gyümölcssav-tartalmú készítményekkel gyorsíthatjuk (addig is érdemes tartózkodni a napozástól. Ideiglenes megoldásként a foltokat jó minőségű, erős fedésű alapozóval kendőzhetjük.”

A napozást és a szoláriumot egyaránt hanyagoljuk, mivel a szervezetben nagy koncentrációban jelenlévő hormonok UV sugárzás hatására csúnya májfoltokat idézhetnek elő. Ám ami még ennél is rosszabb, a sugárzás áthatol az elvékonyodott bőrön, így a babának is jut belőle! Aki végképp nem tud lemondani a napfürdőzésről kenje be az arcát Sunblock készítménnyel (SPF 50), viseljen egyrészes fürdőruhát és még ezzel együtt is takarja be a hasát kettéhajtott törölközővel. Tudnunk kell, hogy a méhüreg felmelegedése károsító hatással lehet a babára!