Talán éppen azért, mert olyan nagy népszerűségre tett szert, sokszor elveszik a fordításban, hogy mi is valójában a fish and chips. A tradicionális brit street food egy ropogós bundában kisütött tőkehalfilé, amit frissen sült krumplival és zöldborsópürével kínálnak. Nem halrudacska és nem rántott ponty, hanem szigorúan tőkehal és szigorúan sörtészta. Vagy mégsem? Nos, a fish and chips esetében a bunda körül van némi vita, de azért ennyi csak belefér, nem? Főleg, ha egyszer ilyen finom.
Halválasztás
A fish and chips tehát hagyományosan tőkehalból készül, ami egy kellemes, enyhe ízű, fehér húsú, omlós, tengeri hal. Így erre a célra tökéletes, kiváló kontrasztot képez majd a ropogósra sült bundával szemben.
Valószínűleg foltos tőkehalat (haddock) vagy közönséges tőkehalat (cod) fogunk találni az árusnál vagy a boltban, de a sárga, fekete vagy vékonybajszú is megfelel.
A bunda kérdése
No és akkor jöjjön a tészta: Szabó Péter, a My Fish blog szerzője azt írja, hogy a szigetország halsütőiben vízből és lisztből keverik a masszát, egy leheletnyi ecettel. De elterjedt a sörrel készült verzió is, és nem véletlenül.
A sörtől csodásan levegős, könnyű lesz a tészta, ráadásul szép színt is kap. Kövessük a 2:3 arányt, azaz 2 rész lisztet és 3 rész sört keverjünk össze. Bátran ízesíthetjük is különféle fűszerekkel: szórhatunk bele koriandermagot, gyömbért, fokhagymaport vagy paprikát.
Igazán brit köretek
A sült krumplit készítsük frissen, jó ropogósra, majd fogjunk hozzá az izgalmas borsópüréhez. Ez egy hamisítatlanul brit köret: puhára főzött zöldborsó, amit utána inkább pépesíteni, mintsem teljesen simára krémesíteni kell.
Tegyünk bele mentát, ez kiválóan illik hozzá, és gazdagítsuk a püré állagát egy kocka vajjal.
Süssünk klasszikus fish and chipset!
A tőkehalfilét megtisztítjuk, majd papírtörlővel megszárítjuk, hogy a legkevesebb nedvesség maradjon rajta. Szeleteljük tenyérnyi, vagy tetszőleges méretű darabokra, finoman sózzuk be.
A sört keverjük ki a liszttel, sózzuk-borsozzuk, adjuk hozzá a sütőport. Ha az opcionálisan megjelölt fűszerekkel tennénk izgalmassá a sörtésztát, ezen a ponton adjuk hozzá a korianderport, gyömbérport, fokhagymaport és az édes-nemes őrölt fűszerpaprikát is. Keverjük össze, majd tegyük félre 30 percre.
A halszeleteket mártsuk bele a sörtésztába úgy, hogy mindkét oldalát teljesen befedje a bunda. Ezután tegyük forró olajba, és süssük mindkét oldalon aranybarnára. Sütés után fektessük papírtörlőre vagy szűrőpapírra. Tálaláskor tegyünk mellé citromgerezdeket, facsarjunk rá friss citromlevet.
A püréhez a zöldborsószemeket tegyük egy kisebb edénybe, majd öntsünk hozzá nagyjából 1,5 dl vizet, enyhén sózzuk meg. Alacsony hőfokon, fedő alatt pároljuk 15 percig.
Ha megfőtt a borsó, leszűrjük, majd a mentalevelekkel, pici vajjal, sóval, fekete borssal megszórva egy mozsárba vagy aprítógépbe tesszük (botmixer is jó), és pürés, pépes állagúra zúzzuk. Ha túl sűrűnek találjuk a pürét, egy nagyon pici vizet adhatunk hozzá, hogy krémesebb állagot kapjunk. Rakjuk félre a tálalásig.
A krumplit megmossuk, megpucoljuk, és vékony szeletekre vágjuk. Tetszés szerint szeleteljük hasábokra vagy vékony karikákra, mindegyik forma ideális hozzá. Sütésig tartsuk vízben a burgonyaszeleteket, majd sütés előtt alaposan itassuk le róluk a nedvességet.
Hevítsük forróra az olajat, és adagonként süssük ki a krumplit félig – akkor jó, ha belül kicsit már megpuhult. Vegyük ki, hűtsük le. Ha lehűlt, forrósítsuk fel az olajat megint és süssük készre.
A pontos hozzávalókért kattints a Nosalty oldalára!