Nő a reflektorfényben Rodney Alcala

A Nő a reflektorfényben igaz története – Ő volt a sorozatgyilkos, aki egy párkereső műsorban szúrta ki következő áldozatát

2024. október 30.
Rodney Alcala véres ámokfutása sokkal tovább folytatódhatott, mint kellett volna. A sorozatgyilkos igaz történetét a Netflix dolgozta fel a Nő a reflektorfényben című új drámájában.

1978-ban egy sorozatgyilkos tűnt fel az egyik közkedvelt amerikai tévéműsorban. Nem volt rajta álruha, nem használt álnevet sem, és nyilvánvalóan bűntudata sem volt. Rodney Alcala halálos nyugalommal, kedélyesen ülte végig a műsort, és válaszolta meg a nekiszegezett kérdéseket.

A The Dating Game című párkeresőben mindig adott volt egy női játékos, neki kellett három egyedülálló férfi közül választania, úgy, hogy nem láthatta őket. A nőknek különböző – általában együgyű, vagy kifejezetten pajzán – kérdéseket kellett feltenniük a versenyzőknek, majd a férfiak válaszai alapján kiválasztaniuk, kivel fognak elmenni randizni.

Aznap este egy sorozatgyilkos nyerte el a mit sem sejtő női játékos kezét.

Rodney Alcala több éven át szedhette áldozatait komolyabb következmény nélkül, míg végül hét nő és egy kislány brutális meggyilkolásáért és megerőszakolásáért halálra ítélték. A párkereső műsorba még azelőtt került be, hogy a rendőrség érdemben foglalkozni kezdett volna az általa elkövetett borzalmakkal. Így fordulhatott elő, hogy Rodney Alcala egy egész ország szeme láttára, élő adásban kezdett el udvarolni a következő kiszemelt áldozatának, Cheryl Bradshaw-nak. 

Rodney Alcala és áldozatainak története áll a Netflix legújabb, Nő a reflektorfényben című (Woman of the Hour) igaz történeten alapuló krimijének a középpontjában.  

A film az áldozatok szemszögéből meséli el Alcala történetét, miközben egy rendkívül dühítő és egyben tragikus képet fest arról, miként működött – vagy éppen nem működött – az igazságszolgáltáltatás a ’70-es évek Amerikájában. Nem túlzás azt állítani, hogy a brutális gyilkosságok szinte mindegyike megelőzhető lett volna, amennyiben a rendőrség hajlandó lett volna tenni a dolgát.

A Nő a reflektorfényben igaz története – Rodney Alcala, a ’70-es évek kegyetlen sorozatgyilkosa

1. Rodney Alcala első áldozata

Rodney Alcala a Kaliforniai Egyetem képzőművészeti hallgatója volt, amikor először tűnt fel a rendőrség radarján. A férfi 1968 szeptemberében egy mindössze 8 éves kislányt csalt el a lakására, ahol aztán rendkívül kegyetlen módon szexuálisan bántalmazta.

Tali Shapiro azon a bizonyos napon éppen az iskolába sétált Los Angeles utcáin. Alcala az autójával közelítette meg a lányt, és azt hazudta neki, hogy a szülei egyik jó barátja. Ezzel vette rá a kislányt, hogy beszálljon az autójába, aki aztán magával vitt a lakásába.

Órákkal később a rendőrség talált rá Tali Shapiro testére Alcala konyhájában, egy vértócsa közepén. Csodával határos módon a kislány még életben volt. Az életét annak köszönheti, hogy egy járókelő a szemtanúja volt, ahogy Alcala bézs színű autója követni kezdi az utcán, és rögtön értesítette a dologról a rendőrséget.

Chris Camacho, a bejelentésre reagáló egykori Los Angeles-i rendőr így emlékezett vissza a délutánra, amikor bekopogtatott Rodney Alcala ajtaján. „Egy férfi megjelent az ajtóban. Mindig emlékezni fogok az arcára: nagyon gonosz arc. Nem akart beengedni, azt mondta, zuhanyzik, és fel kell öltöznie. Mondtam neki, hogy van 10 másodperce. Végül berúgtam az ajtót. A kép, amit láttam, örökre beleégett az emlékezetembe. Láttam, hogy a konyha padlóján egy test fekszik, körülötte pedig rengeteg vér.” 

Rodney Alcala 1980-ban

Rodney Alcala 1980-ban

2. Rodney Alcala könnyedén megúszta a tettét

A rendőrök kiérkezése után Rodney Alcalának pont volt annyi ideje, hogy a hátsó ajtón keresztül el tudjon menekülni. A személyi igazolványát azonban hátra hagyta, így a kilétére hamar fény derült. A lakását átkutató rendőrök megtalálták a férfi fotós felszerelését, valamint több, fiatal lányokról készült fotót. Később megtudták, hogy Alcala azzal csábította a nőket a lakására, hogy felajánlotta nekik, hogy fotósorozatot készít róluk.

1969-ben Alcala – aki ekkor már New Yorkba költözött – felkerült az FBI körözési listájára. A New York-i Egyetem filmművészeti szakán kezdett el tanulni – ezt az állomást a Nő a reflektorfényben mellékesen megemlíti, azzal együtt, hogy egyszer együtt járt egy órára Roman Polanskival. Ezután New Hampshire-be költözött, ahol tanácsadóként helyezkedett el egy lányoknak szóló művészeti és drámatáborban.

Az FBI körözési listáját akkoriban rendszeren kifüggesztették nagyobb állami intézményekbe – így a New Hampshire-i helyi postahivatalba is. Így történhetett, hogy a tábor két lánya felismerte Rodney Alcala arcát az egyik kifüggesztett képről, akik rendkívül bátor módon azonnal szóltak a rendőrségnek. Bár Alcalát hamar elfogták és átadták a Los Angeles-i rendőrösnek, ahelyett, hogy végre felelősségre vonták volna a tettéért, a férfi szinte következmények nélkül megúszta a tettét. 

A problémát az okozta, hogy Tali Shapiro családja ekkor már nem lakott a városban, a szülők pedig nem akartak visszatérni, hogy a lányuk tanúskodhasson. Mivel nem volt fő tanúja az ügynek, az ügyészek kénytelenek voltak alkut ajánlani Alcalának. A férfi bűnösnek vallotta magát a gyermekmolesztálás enyhébb vádjában, és szexuális bűnözőként regisztráltatta magát. Végül mindössze 34 hónap börtönbüntetés után feltételesen szabadlábra helyezték.

3. Rodney Alcala egy társkeresőben szúrta ki következő áldozatát

Nem telt el sok idő, és Alcala ott folytathatta életét, ahol abbahagyta. Állást kapott a Los Angeles Timesnál gépíróként, miközben esküvői fotósként is dolgozott. Noha mindeközben már regisztrált szexuális bűnöző volt, ezzel az aprósággal, úgy tűnik, senki nem foglalkozott. Egyik munkahelye sem pazarolt időt a férfi hátterének leellenőrzésére. Ugyanez volt a helyzet a The Dating Game producereivel is. Ahelyett, hogy utánanéztek volna Rodney Alcala múltjának, megelégedtek annyival, hogy a férfi magas volt, jóképű és sármos. Rögtön beválogatták a műsorukba.

Egészen hátborzongató élmény visszanézni az 1978-as epizód felvételét. Rodney Alcala volt az első számú agglegény: egy sugárzóan vidám, harsány fiatal férfi, fülig érő mosollyal, egy barna trapéznadrágos öltönyben és pillangó galléros ingben. Míg a Netflix-filmben Cheryl a forgatókönyvtől eltérően kritikusabb kérdéseket tett fel az udvarlóinak, a valóságban a szokásos, bugyuta és nem kevésbé szexista párbeszéd zajlott le a résztvevők között.

Ami azonban a filmben, és a valós felvételeken is azonnal megragadta a nézők figyelmét, az az elbűvölő báj, ami ebből az addigra már több nőt meggyilkoló és megerőszakoló férfiból sugárzott.

„Nagyon jól fogjuk érezni magunkat együtt, Cheryl” – mondta Alcala egy ponton, akinek a hátborzongató ígérete majdnem valóra is vált, a nő ugyanis őt választotta ki győztesnek. A műsor végén Rodney Alcala átkarolta Cheryl Bradshaw derekát, majd arcon csókolta, miközben a műsorvezető hangosan felolvasta a nyereményüket.

Bradshaw legnagyobb szerencséjére a randiból a való életben végül semmi nem lett. A találkától a nő lépett vissza, miután jelezte a műsor készítőinek, hogy furcsának és félelmetesnek találja Alcalát.

4. Rodney Alcala folytatta ámokfutását

Egy évvel azután, hogy a The Dating Game agglegényeként az egész országnak megmutatta magát, Alcala a 12 éves Robin Christine Samsoe-t vette célba. A lány éppen a strandra tartott egy barátnőjével, Bridgettel, amikor a férfi megállította őket, és felajánlotta, hogy készít róluk egy fényképet. Mivel a lányokhoz hamarosan Bridget egy idősebb ismerőse is csatlakozott, Rodney Alcala gyorsan visszavonulót fújt.

A tervéről azonban nem tett le: másnap újra felkereste Robin Christine Samsoe-t, akinek maradványait 12 nappal később, egy erdős terület közelében találták meg. A lány szinte felismerhetetlen volt.

A holttest megtalálása után Bridget személyleírást adott Rodney Alcaláról a rendőrségnek, ami alapján elkészítették a fantomképét. A rajzot látva Alcala felügyelőtisztje felismerte a férfit, és rögtön kapcsolatba lépett az illetékes nyomozókkal. Alcala akkoriban az édesanyjával élt Monterey Parkban, csupán sétatávolságra attól a helytől, ahol Robin maradványait megtalálták. Július 24-én vádat emeltek ellene a lány elrablásáért és meggyilkolásáért.

5. Rodney Alcala végre bíróság elé kerül

Rodney Alcala végre bíróság elé kerül

Rodney Alcala végre bíróság elé kerül

A nyomozás során a rendőrség egy seattle-i raktárhelyiséget is felfedezett. Itt találták meg a legfontosabb bizonyítékokat Rodney Alcala ellen. Több száz, ha nem több ezer képet találtak, amelyek nőket ábrázoltak a lehető legkiszolgáltatottabb helyzetekben. Sokan közülük nagyon fiatalnak tűntek. Az egyik szekrényből egy apró selyemtáska is előkerült, tele fülbevalókkal, köztük egy pár arany gömbfülbevalóval, amelyet Robin édesanyja azonnal felismert.

Mindez elegendő bizonyíték volt a vádemeléshez, noha Rodney Alcala nem volt együttműködő. A rendőrséggel folytatott kihallgatások során – amint arról a The New York Times beszámolt – Alcala megpróbálta felidegesíteni a nyomozókat. Úgy tett, mintha aludna, vagy éppen az ujjával simogatta az áldozatokról készült fényképeket.

1980-ban Rodney Alcalát halálra ítélték Robin Samsoe elrablásáért és meggyilkolásáért. Gondolhatnánk, hogy ezzel a férfi kegyetlen ámokfutása egyszer és mindenkorra lezárult, de nem így történt. Alcala a rácsok mögül irányította hosszú éveken át tartó jogi huzavonáját. Négy évvel az ítélethirdetés után az ítéletét hatályon kívül helyezték, mondván, hogy az esküdtszéket kompromittálhatta Rodney Alcala korábbi bűncselekményeinek bemutatása.

1986-ban új tárgyalást tartottak az ügyében, de ez is ugyanarra az eredményre jutott: halálra ítélték a férfit. 2003-ban a szövetségi fellebbviteli bíróság ismét hatályon kívül helyezte Alcala ítéletet, és egy harmadik, egyben utolsó tárgyalást engedélyezett neki.

6. Rodney Alcala újabb gyilkosságaira derült fény

Csak a harmadik vádemelés előkészítése során szembesültek a nyomozók Rodney Alcala teljes bűnlajstromával. Ekkorra már elég fejlett volt ahhoz a tudomány, hogy DNS segítségével másik négy, addig megoldatlan gyilkosságot is kapcsolatba hozzanak a férfival. Kiderült, hogy a 18 éves Jill Barcomb, a 27 éves Georgia Wixted, a 31 éves Charlotte Lamb, valamint a 21 éves Jill Parenteau tragikus halálát is Rodney Alcala okozta.

2010-ben tehát Rodney Alcala ismét a bíróság elé állt, ezúttal összesen öt nő meggyilkolásának a vádjával. Bizarr módon Alcala úgy döntött, nem akar ügyvédet fogadni, helyette saját magát képviseli a bíróságon.

Kevesebb mint két nap tanácskozás után az esküdtszék Rodney Alcalát mind az öt vádpontban bűnösnek találta első fokú gyilkosság vádjában. Két évvel később Alcalát kiadták New Yorknak, ahol a férfi további két nő meggyilkolásában is bűnösnek vallotta magát. Ez volt az első alkalom, hogy hajlandó volt beismerni a tettét.

2013-ban a New York-i bíróság 25 évtől életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte. Mivel Alcala ekkor már a San Quentin-i halálsoron ült, ez az ítélet inkább csak szimbolikus jelentéssel bírt. 

Rodney Alcala áldozatai

Rodney Alcala áldozatai

7. Nem tudni, vajon hány nőt ölhetett meg valójában Rodney Alcala

2016-ban a wyomingi ügyészek egy újabb nő, bizonyos, Christine Ruth Thornton meggyilkolásával is megvádolták Alcalát. Thornton 28 éves éves volt, valamint hat hónapos terhes, amikor 1978-ban nyom nélkül eltűnt. Holttestét csak 1982-ben találták meg. Thornton karakterét a Netflix-filmben is viszontláthattuk, a történet legelején. Végül az akkor 73 éves Alcalát túl betegnek ítélték ahhoz, hogy kiadják Wyomingnak, és szembe tudjon nézni a vádakkal. 

Alcala 77 éves korában természetes halállal halt meg, miközben 2021. július 24-i kivégzésére várt. „A bolygó jobb hely nélküle, az biztos” – mondta a férfi halála után Tali Shapiro.

Bár Rodney Alcalát végül hét nő és lány meggyilkolásáért ítélték el, az áldozatainak valódi száma ennél sokkal magasabb lehet. Egyes hatóságok becslései szerint akár a 130-at is elérheti.

Jeff Sheaman, nyomozó, aki 2016-ban, Christine Ruth Thornton eltűnésének vizsgálata során kihallgatta Alcalát, azt mondta a férfi haláláról:

„Ott van, ahol lennie kell, és biztos vagyok benne, hogy a pokolban.”

Forrás: Independent Fotó: Getty Images