Bakuchiol: a legújabb szuperhatóanyag

2024. november 08.
A bakuchiol az egyik legkeresettebb kozmetikai hatóanyag, ami nemcsak a ráncokat és a pigmentfoltokat halványítja el, de a pattanásos bőrrel is csodát tesz. Sorra vettük, egészen pontosan mitől ennyire értékes ez a természetes összetevő.

A szépségipar egyik legnagyobb hőse a bakuchiol, amelyet a malájtea (Psoralea corylifolia) leveleiből és magjából nyernek. A halványlila virágú, egynyári növény Indiában és Srí Lankán őshonos, ahol ötven-kilencven centiméter között nő. Neve a szanszkrit bakuchi kifejezésekből ered.

A Psoralea corylifoliát régóta ismerik és használják a hagyományos kínai és indiai orvoslásban, a növény ugyanis számos fitokemikáliát – köztük flavonoidokat, kumarinokat – tartalmaz. A bakuchiol antioxidánsokban is gazdag, ezek védik a bőrt a szennyeződésektől és a szabad gyököktől.

A Psoralea corylifolia kivonat elősegíti az extracelluláris mátrix, vagyis a kötőszöveti sejteket körülvevő, fehérjékből és szénhidrátokból felépülő hálózat integritását. A kollagénszintézis stimulálásával feszesíti a kötőszöveteket, ezzel pedig megerősíti a bőr sűrűségét. A bakuchiol serkenti a bőr regenerációs folyamatát is, amely megújult ragyogáshoz és egyenletes, feszes bőrtónushoz vezet. A pigmentfoltok halványodnak, miközben az arcszín frissebb lesz.

A bakuchiol a szalicilsav alternatívájaként a pattanásos bőrrel is csodát tesz. Minimalizálja a komedogén, vagyis pattanásokat okozó anyagok képződését a pórusokban, ellensúlyozza a felesleges faggyút, gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, és pozitívan hat az irritáció okozta pigmentációra is.

Így tesz jót a bőrrel a bakuchiol

Összetételének köszönhetően a bakuchiol igazi, gyengéd és természetes alternatívája a retinolnak. Szerkezetében bár hasonlít a retinolhoz, használata nem jár kellemetlen mellékhatásokkal. A retinoid az A-vitamin szintetikus, rendkívül hatékony változata, amely bár számos öregedésgátló előnnyel jár, használni csak óvatosan szabad. Érzékeny bőrűek gyakran nem alkalmazhatják, mivel irritációhoz vezethet, fényérzékenységet okozhat, ami fototoxikus reakciót eredményez. (A fototoxikus anyagok felerősíthetik a bőr fényérzékenységét, ugyanis meghatványozzák a fény hatását).

Ezzel szemben a bakuchiol egy természetes bőrápoló hatóanyag, amely ugyanazokat az előnyöket kínálja, mint a retinol, de kellemetlen mellékhatások nélkül. A bakuchiol ráadásul fotostabil, vagyis a hatóanyag erejét nem gátolja az UV-sugárzás.

Psoralea corylifolia

Mikor ajánlott a bakuchiol?

  • Fény által kiváltott hiperpigmentáció,
  • finom vonalak és ráncok,
  • a bőr rugalmasságának és szerkezetének károsodása,
  • matt, fakó arcszín,
  • pattanás, akne esetén.

Jó tanácsok bakuchiol-használathoz

  • A bakuchiol más hatóanyagokkal is jól működik, ezért szinte bármilyen összetevővel jól kombinálható, enzimes vagy savas hámlasztással egyidejűleg azonban nem ajánlott használni, mivel fényérzékenységet okozhat a bőrön.
  • Bár a retinol természetes alternatíváját kiválóan tolerálja a legérzékenyebb bőr is, annak nincs fényérzékenyítő hatása a bőrre, fényvédelem nélkül nem tanácsos utcára lépni. Az UVA-sugarak bizonyítottan öregítik és károsítják a bőrt. Elengedhetetlen, hogy a fényvédő a reggeli bőrápolási rutin része legyen.
  • A bakuchiolt gyakran használják szérumok formájában, amelyeket a bőr tisztítása után és hidratálókrémek használata előtt alkalmaznak. Akinek nincs ideje, vagy minimalista bőrápolási rutinra törekszik, egyszerűen keverjen néhány csepp bakuchiol szérumot a napi hidratálóhoz vagy éjszakai krémhez. A NIVEA Cellular Expert Lift bakuchioltartalmú széruma szuper megoldás a megereszkedett bőrre: azonnali lifting hatást biztosít az arcon, a nyakon és a dekoltázson. Hatékonyan ápolja a bőrt, stimulálja a sejtmegújulást, és növeli a bőr kollagéntermelését a használatát követő négy órán belül.

Promóció

Fotó: Getty Images