A nők szégyellnek róla nyíltan és őszintén beszélni, még egymás között is csak suttogva, szemlesütve hozzák fel a témát. Ha egyáltalán. Pedig a hüvelygomba nem csupán egy egyszerű egészségi probléma: hatással lehet a nők lelkiállapotára, önbecsülésére, sőt, akár a párkapcsolatára is.
A hüvelygomba lelkileg is megviseli a nőket
„Huszonévesen lett először hüvelygombám. Amikor kiderült, hogy mi okozza a kínzó tüneteimet, a nőgyógyásznál ülve hatalmas szégyen lett rajtam úrrá. Meg voltam róla győződve, hogy biztosan én csinálhattam rosszul valamit, talán nem megfelelően tisztálkodtam. Nem mondtam el senkinek a dolgot, még a legjobb barátnőmnek és a páromnak sem” – meséli a 31 éves Anna, akinek története egyáltalán nem egyedi. Rengeteg nőn lesz úrrá a szégyen, amikor szembetalálja magát a problémával.
A hüvelygomba könnyen egy ördögi kört indíthat el: önbizalomhiányt okozhat az érintetteknél, ráadásul a fertőzés miatt a szexuális életben is szünetet kell tartani, mindez pedig feszültséget okozhat a párkapcsolatban. Ilyenkor könnyen félreértések és távolságtartás alakulhat ki a felek között. „Amikor egy teljes hétig visszautasítottam a közeledését, a párom azt hitte, valami más probléma van közöttünk, talán már nem vonzódom hozzá úgy, mint régen. Fogalmam sem volt, hogyan mondjam el neki, hogy valójában hüvelygombával küzdök” – meséli a 26 éves Zsófi.
Hogyan hat a hüvelygomba az önbecsülésünkre és a szexuális életünkre?
A hüvelygomba okozta tünetek és a fertőzéshez kapcsolódó szégyenérzet közvetlenül is hathat a nők önbecsülésére. Ha valaki azt érzi, hogy valami „nincs rendben vele”, könnyen elbizonytalanodhat a testével kapcsolatban, és visszahúzódóvá válhat. Emellett sok nő gondolja úgy, hogy a betegség következtében „mocskos” vagy „nemkívánatos” lesz a párja szemében, ami tovább nehezíti a szexuális életet és a párkapcsolati intimitást.
Ennek a szégyenérzetnek az egyik legfőbb oka, hogy még manapság is erősen tartja magát a tévhit, miszerint a hüvelygomba szexuális úton terjedő betegség, amit azért kapnak el a nők, mert túl sok partnerrel szexelnek, vagy mert nem tisztálkodnak rendesen. A valóság ezzel szemben, hogy a hüvelygomba kialakulása mögött egy tucat egyéb ok valamelyike szokott húzódni – így például hormonális változások, antibiotikumhasználat, stressz, cukorbetegség, szoros vagy műszálas fehérneműk viselése, vagy akár a túlzásba vitt intimhigiénia is.
„Volt idő, amikor a tükörbe sem voltam hajlandó nézni” – mondja Éva, aki hosszú ideig küszködött a visszatérő hüvelygombával. „Úgy éreztem, hogy ez az én szégyenem, és nem terhelhetem vele a páromat. Pedig, amikor elmondtam neki, megkönnyebbültem, és sokkal közelebb kerültünk egymáshoz.”
Nyílt kommunikáció: az első lépés a gyógyulás felé
A hüvelygomba egy rendkívül gyakori női probléma, ami bárkivel előfordulhat – az élete során akár többször is. Egyáltalán nincs miért szégyenkezni miatta. Az egyik legjobb, amit tehetünk, hogy nyíltan és őszintén beszélünk róla a partnerünkkel. Az alábbi tippek segíthetnek a kommunikációban:
- Válasszunk megfelelő időt és helyet. Érdemes nyugodt környezetben, stresszmentes helyzetben felhozni a témát.
- Legyünk őszinték és egyszerűek. Ne szépítsük a dolgot, de ne is dramatizáljuk túl. Elég, ha elmondjuk, hogy ez egy gyakori, természetes női probléma, ami ugyan kezelést igényel, de ez nem jelenti, hogy a párkapcsolatunkban bármi változott volna.
- Kérjük meg a partnerünket, hogy támogasson. A megértés és a támogatás a legfontosabb, amit ilyenkor kérhetünk. Magyarázzuk el neki, hogy nem fertőz, de a gyógyulásig egy kis türelemre van szükségünk.
- Beszéljünk az érzelmeinkről. Nemcsak a testi tünetekről kell szót ejteni, hanem azokról a félelmekről és egyéb érzelmekről is, amelyeket a betegség okoz. Ez segít a partnerünknek jobban megérteni, hogy min megyünk keresztül.
Fotó: Getty Images
Promóció