Egyre tudatosabban készülünk az ünnepekre
A karácsonyi készülődés és az év végi időszak talán egyik legnagyobb stresszforrása az ajándékok beszerzése. Az adventi időszakban ugyan csábítóak a boltok, áruházak kirakatai, azonban a tumultus és az ünnepig egyre fogyatkozó idő megnehezítheti a dolgunkat.
Azonban hazánkban is megfigyelhető az a tendencia, hogy az ajándékvásárlást egyre kevesebben hagyják az utolsó pillanatra. Sokan már az év során folyamatosan „gyűjtögetik” az ajándékokat, de egyre többen időzítik a Black Friday idejére, azaz november végére az ajándékok beszerzését. Ez az időszak főleg az akciók miatt lehet vonzó a vásárlóknak.
A boltokban ugyanakkor az év folyamán is többször találkozhatunk akciós napokkal, amikor kedvezményes kuponokkal vagy akciós kínálatban be tudjuk szerezni az ajándékokat. Érdemes tehát egész évben gyűjteni az ajándékötleteket, és a megfelelő pillanatban akár hetekkel előre megvásárolni a kiszemelt meglepetéseket.
Otthonról és otthonra szeretünk vásárolni
Az év végi időszak másik jelentős stresszforrása maga a bolti vásárlás lehet, hiszen ilyenkor hiába csak néhány apróságért, az ünnepi vacsora kellékeiért szaladnánk be kedvenc áruházunkba, mindenhol hatalmas tömeggel találjuk szembe magunkat. Ezt elkerülendő egyre nő az online vásárlás népszerűsége: felmérések szerint a fogyasztók egy része kifejezetten az online boltokban keresi a jó ajánlatokat, és sokan, különösen a fiatalabbak, szívesen használják az okostelefon-applikációkat is.
És ha már online vásárolunk, akkor szeretjük a kényelmet választani a hazaszállításnál is, ezért gyakran élünk vagy a házhoz szállítás lehetőségével, vagy a csomagautomatához rendeljük a termékeket. Azonban az online rendeléseknél is érdemes előre terveznünk, mert az év végi időszak a futárcégeknél is megnövekedett terhelést jelent.
Fontos a stresszcsökkentés – de nem mindegy, hogyan
Bármennyire is eltervezünk mindent előre, és felkészülünk az ünnepekre, ez az időszak még így is jelentős stresszt okozhat a megnövekedett munkaterhelés és a magunkra helyezett fokozott elvárások miatt.
„Stresszhelyzetben pedig előfordulhat, hogy dohányzással próbálunk enyhíteni a feszültségünkön. Ma már senki számára nem kérdés, hogy a dohányzás számos egészségügyi kockázattal jár, ám feladni ezt a szokást még a legelszántabbak számára is embert próbáló feladat lehet” – mondja dr. Ketskés Norbert orvos, életmód-tanácsadó.
A dohányzással összefüggő ártalomcsökkentés legjobb módja, ha egyáltalán nem gyújtunk rá. Azok számára, akik nem tudnak vagy nem akarnak leszokni, egy másik lehetőség lehet a tájékozódás a tudományosan alátámasztott, füst nélküli alternatívákról, ilyenek például az e-cigaretták, a hevítéses technológiák vagy a nikotinpárnák.
„A klasszikus cigaretta esetében a dohány égése közben képződő káros anyagok belélegzése okozza az ártalmak jelentős részét. Az új típusú füst nélküli technológiák tartalmaznak ugyan nikotint, de használatuk nem jár égéssel, így a hagyományos cigarettákkal összehasonlítva alacsonyabb károsanyag-kitettséggel járnak*, ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek hosszú távú hatásait még vizsgálják” – teszi hozzá dr. Ketskés Norbert.
*A bizonyítékok széles körére alapozva, és feltételezve, hogy teljes mértékben leszoknak a cigarettáról. Ezek a termékek nem kockázatmentesek, és függőséget okoznak.
Ez a médiatartalom társadalmi célú reklám, mely készült a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. megrendelésére.