Szülővé válás – így készülj fel a gyerekvállalásra tudatosan

2024. december 19.
A babavárás egyszerre izgalmas és ijesztő időszak, tele tervekkel, álmokkal és néha aggodalommal is. Segítünk, hogy minél tudatosabban tudj belevágni életed egyik legfontosabb kalandjába.
gyerekvállalás tanácsok

A pillanat, amikor megtudod, hogy édesanya vagy édesapa leszel, mindent megváltoztat. Az életed többé már nem lesz olyan, mint régen volt. Ám az izgalom és várakozás mellett teljesen normális, ha a leendő szülőkben számos kérdés és bizonytalanság is felmerül: hogyan készüljünk tudatosan a szülőségre? Mire lesz igazán szükségünk, hogy boldog és kiegyensúlyozott család lehessünk?

A következőkben megpróbálunk választ adni ezekre a kérdésekre. 

Így készülj fel a gyerekvállalásra tudatosan

1. Készülj fel pénzügyileg – gondolkodj előre!

Egy kisbaba érkezése érzelmileg és anyagilag is nagy változásokat hoz a szülők életében. A babaholmik, az orvosi költségek, a bölcsődei díjak és a napi kiadások gyorsan összeadódnak. Ezért is fontos, hogy már a kis jövevény érkezése előtt megtervezd a családi költségvetést.

Üljetek le a pároddal, és készítsetek listát a várható költségekről – rövid, közép- és hosszú távon is. Amennyiben jogosultak vagytok rá, érdemes lehet élnetek a babaváró hitel nyújtotta segítséggel is, ami biztos alapokat nyújthat az induláshoz.

2. Egyszerűsítsd le az életedet!

Az első néhány hónapban a baba minden figyelmeteket le fogja kötni, ezért próbáljátok a lehető leginkább leegyszerűsíteni a mindennapokat. Engedd el azokat a tevékenységeket, amelyek nem létfontosságúak, és koncentrálj a pihenésre és regenerálódásra.

A szülési szabadság hatalmas segítség, de már előtte is érdemes átgondolni, hogyan szervezitek meg az első hónapokat. Ki fog főzni? Ki fogja végezni a házimunkát? Ha szükséges, ne félj segítséget kérni barátoktól vagy családtagoktól.

3. Ismerd el a határaidat!

Újdonsült szülőként könnyen belecsúszhatsz abba az ember, hogy mindenáron tökéletes akar lenni. De fontos tudnod: szuperanyák vagy szuperapák nem léteznek. Légy türelmes magaddal, és fogadd el, hogy nem tudsz mindent egyedül megoldani. Ha pihenni kell, pihenj; ha segítségre van szükséged, kérd meg a párodat, családodat vagy akár egy barátodat.

Gondolkodj előre, és készítsetek tervet a kezdeti időkre: például a párod vigyáz a babára, amíg te alszol, vagy fordítva.

4. Keress érzelmi támogatást!

A babavárás és a szülői lét érzelmileg is komoly próbatétel. A boldogság mellett meg kellett küzdeni a fáradtsággal, az aggodalommal és néha a kétellyel is. Fontos, hogy legyenek körülötted olyan emberek, akik támogatnak, és akikkel megoszthatod az érzéseidet. Legyen szó családtagokról, barátokról vagy szülői közösségekről, az érzelmi támogatás segít átvészelni a nehezebb napokat.

Ne félj elmondani másoknak, ha valami bánt vagy ha nehézségeid vannak!

5. Fogadd el a stresszt!

Egy baba érkezése hatalmas változás az életedben, és ez stresszel járhat. Még ha a lehető legjobban fel is készülsz, mindig lesznek váratlan helyzetek.

Tipp: Fogadd el, hogy nem tudsz mindent előre megtervezni. A legfontosabb, hogy rugalmas legyél, és ha szükséges, igazítsd a terveidet az új körülményekhez.

6. Mondj igent a segítségre!

Sok szülő érzi úgy, hogy mindent neki kell elvégeznie, de ez egy nagyon káros tévhit. A barátok, a családtagok vagy akár a szomszédok is örömmel segítenek, ha megkéred őket. Lehet, hogy csak egy kis szünetre van szükséged, hogy lezuhanyozz vagy sétálj egyet.

Ne szégyellj segítséget kérni – ez nem gyengeség, hanem egy okos döntés, amely jót tesz neked és a babádnak is.

7. Bízz magadban!

Rengeteg tanácsot fogsz kapni, de nem mindegyik lesz számodra hasznos. Hallgass az ösztöneidre, és csak azokat a tippeket fogadd meg, amelyek valóban működnek a te családodban is. Te ismered a legjobban a babádat, és te tudod, mire van szüksége.

8. Légy türelmes magaddal!

Nem létezik tökéletes szülő, és mindenki követ el néha hibákat. Fontos, hogy ezeket ne kudarcként éld meg, hanem tanulj belőlük. A gyereked igényei folyamatosan változnak, és a te szülői hozzáállásod is fejlődni fog.

Ne aggódj, ha valami nem sikerül elsőre. Légy magaddal legalább olyan kedves, mint a gyerekeddel!

9. Alakíts ki egyensúlyt!

A szülőség és a munka egyensúlyának megtalálása kulcsfontosságú, különösen a mai rohanó világban. Ha lehetőséged van rá, próbálj meg rugalmas munkarendet kérni, hogy több időt tölthess a családoddal.

A közös hétvégi programok, a családi hagyományok és a mindennapi apró pillanatok erősítik köztetek a kötelékeket, és segítenek megőrizni a család egységét.

10. Ne felejtsd el a párodat!

Az első hónapokban a baba kapja a legtöbb figyelmet, de fontos, hogy a párkapcsolatotok is megmaradjon. Szánjatok időt egymásra, beszélgessetek az érzéseitekről, a nehézségekről és a közös terveitekről.

Szervezzetek néha „randiestéket”, amikor csak kettesben vagytok – akár otthon, miután a baba elaludt.

Fotó: Getty Images

Promóció