- A legnagyobb divattervezőket és modelleket is minden más színnél és árnyalatnál gyakrabban láthatjuk feketében.
- De vajon miért lett épp a fekete a divatvilág kedvenc színe?
- Ennek története egészen a 15. századig nyúlik vissza.
Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a fekete a divatvilág nem hivatalos színe. Bár azt gondolhatnánk, mindezt csupán a sokoldalúság és az elegancia indokolja, a válasz valójában sokkal összetettebb ennél.

Karl Lagerfeld tetőtől talpig feketében
A legnagyobb divattervezők napról napra a legizgalmasabb és nem ritkán a legszínesebb öltözékeket álmodják meg – ők maguk azonban nem ritkán kizárólag feketében mutatkoznak. Nyáron és télen, éjjel és nappal egyaránt. És mindez nemcsak rájuk igaz: a modellek, a magazinok divatszerkesztői és a stylistok is a leggyakrabban a színskála legsötétebb árnyalatába burkolóznak. Kétségtelen, hogy ez az iparág a kreativitásról szól. Miért lett hát épp a gyász színe a legnépszerűbb a dolgozók körében?
Miért pont a fekete a divatvilág színe?
1. Mert tekintélyt parancsoló
Michel Pastoureau a Noir, histoire d’une couleur című művében azt írja, a fekete a 15. században lett a gyász és a hatalom színe, a burgundi udvarban, III. (Jó) Fülöp alatt, aki a szigor és a nemesség szimbólumává tette.

III. (Jó) Fülöp a korabeli ábrázolásokon is feketét visel
A következő évszázadban ez a szemlélet elterjedt V. Károly spanyol udvarában is, majd egész Európában, amikor ő lett a német-római császár. A fekete szín ekkor vált a tekintély és a megkülönböztetett társadalmi státusz szimbólumává.
Az ipari forradalommal aztán a fekete hozzáférhetőbbé vált, de egy fikarcnyit sem veszített előkelő jellegéből. Sőt, fontos jelentéstöbblettel bővült: mivel kevésbé látszottak meg rajta a szennyeződések, a füst és a por, a fekete a sokat dolgozó, komoly és professzionális emberek egyenruhája is lett – írja John Harvey a The Story of Black című kötetében.
Olyan elismert, múlt századbeli tervezők számára, mint Cristóbal Balenciaga, Yves Saint Laurent és Gabrielle Chanel (ne feledjük az 1926-ban megalkotott kis feketét) a fekete színű öltözék a kemény munka, de ugyanúgy az elegancia, a kifinomultság és titokzatosság megtestesülése is volt.
2. Mert elnéző
Nem lehet azt sem szó nélkül hagyni, hogy a fekete színű ruha nemcsak az azt viselő, dolgozó ember, de a megalkotója, azaz a divattervező számára is gyakorlati előnyöket rejt. Christian Lacroix az AFP-nek adott interjújában kotyogta ki, hogy a fekete, mivel elnyeli a fényt, képes elrejteni a szabáshibákat.
Egy olyan, végtelenül perfekcionista iparágban pedig, mint a divat, ahol minden részletet a legaprólékosabban elemeznek, a végtelenségig boncolgatnak és kíméletlenül megítélnek, a fekete némi pszichológiai védelemmel is kecsegtet. A ruhákat makulátlannak, azok viselőjét pedig karcsúbbnak mutatja.
3. Mert a lázadás színe is egyben
De a fekete mindig az ellentmondást nem tűrő lázadás szimbóluma is volt: a múlt században a gót, a punk, a grunge és minden egyéb szubkultúra is magáévá tette.
Forrás: Marie Claire France / Alexandra Pizzuto, Fotók: Getty Images

Te elgondolkoztál már rajta, vajon miért viselik egyes tervezők mindig ugyanazt? Itt a válasz!
Talán te is megfigyelted már, hogy egyes divattervezők mindig ugyanazt a ruhát viselik nyilvánosan. Mit mondjunk, elég meglepő viselkedés ez épp azoktól, akik a legmerészebb, legformabontóbb öltözékeket álmodják meg évről évre. De akkor miért tesznek így mégis?