Fotó: Profimédia – Red Dot
Machu Picchu, Peru
Az egykori Inka Birodalom fővárosa a 15. században épült és mára a világ egyik leglátogatottabb turistacélpontjává vált. A 2450 méter magasságban fekvő kis várost vörös gránittömbökből építették és maximum 2200 látogatót fogadhat naponta. A helyet három módon lehet megközelíteni: helikopterjáratokkal, vasúttal (a jegyeket hónapokkal előre le kell foglalni) illetve egy négy napos gyalogtúrával az „inka-úton”.
Fotó: Profimédia – Red Dot
Angkor, Kambodzsa
Ázsia egyik legfontosabb jelentőséggel bíró építészeti remekműve a Khmer Királyság egykori fővárosában álló Angkorvat, ami a világ legnagyobb vallási temploma is egyben. Angkor több, mint 400 km2-en helyezkedik el és több száz szentélyből áll – a 9. században kezdték el építeni és még mai napig fedeznek fel újabb régészeti lelteket az őserdőbe benyúló a hatalmas birodalmból.
Fotó: Profimédia – Red Dot
Petra, Jordánia
A jordániai sivatag kősziklái közé bújt meg a nabateusok, a napistenhívők egykori fővárosa, ami 385 körül karavánközpontként szolgált, amolyan „mesterséges” oázisként funkcionált – a hetedik században azonban hanyatlásnak indult, a keresztes lovagok után pedig 1812-ben fedezte fel újból Johann Ludwig Burckhardt.
Fotó: Profimédia – Red Dot
Chichén Itzá, Mexikó
A Yucatán-félszigeten található maja-tolték romvárost 500 körül építették, leghíresebb épülete pedig az El Castillo piramistemplom, amely összesen 365 lépcsőből áll. A legnagyobb turistaforgalom a tavaszi napforduló idejére esik: a kelő és a nyugvó Nap sugarai által vetett árnyékok ugyanis a szentélyből előkúszó kígyó alakját elevenítik meg (a maják a tollas kígyóisten, Kukulkán hívői voltak), ami évente csak egyszer látható.
Fotó: Profimédia – Red Dot
Perszepolisz, Irán
A „perzsák városaként” elhíresült Perszepoliszt i.e. 515-ben kezdték el építeni, ám soha nem tudták véglegesen befejezni: Nagy Sándor hódítása után a romváros tűzvész áldozata lett, ezért mi már nem sokat láthatunk az egykori pompájából.