Fotó: Dusko Milijanic
Magyarországon évtizedek óta ünnepeljük az Anyák napját, ám a nemzetközi gyakorlattal ellentétben az Apák napja nem terjedt el igazán. Miközben az Apa szerepe az elmúlt évtizedekben nagyon sokat változott – nálunk is. Mára nem csupán egy minta, egy távoli alak, amelyet követni kell, hanem egy társ, aki segít megismerni, megérteni a világot, mutatja az utat, aktívan részt vesz a család hétköznapjaiban és már a születés pillanatától támogatja a gyermekek testi-lelki és szellemi fejlődését.
Míg korábban úgy vélték, hogy az apa szerepe akkor alakul ki, amikor a gyermek eléri a 4 éves kort, ma az apa ugyanúgy jelen van segítőként a terhességi időszakban, ott lehet a születésnél, és részt vehet a kisgyermek korai éveinek mindennapjaiban. Ma már tudjuk azt is, hogy az apák szerepe a táplálásban, a biztonság megteremtésében ugyanúgy kulcsfontosságú, mint az anyáké. Sőt, kutatások bizonyítják, hogy azokat a gyerekeket, akiknek az apukájuk is támogatóan jelen van a kisgyerekkori időszakban, több hatás éri, így az agyuk összetettebben fejlődik.
Az apák egészen másképp játszanak a gyerekekkel, mint az anyukák. Az apákkal való játék közben tanuljuk meg a biztonságot, az izgalmat, az érzelmek kezelését, amelyek alapvetően szükségesek később a társas viselkedésben, sőt a saját érzelmek megismerésében is.
Itt az ideje őket is köszönteni, ezért az Unicef világszerte kiemelten ünnepli idén az Apukákat, amelyhez az Unicef Magyarország is csatlakozik. Ennek első elemeként fotópályázatot hirdet 7-18 éves gyermekek számára „Szuperapa” címmel.
Mutasd meg, hogy milyen jó az apukáddal lenni! Hogy dob fel a levegőbe, hogy olvas neked esti mesét, hogy kísér el az iskolába, vagy akár fonja be a hajadat… Hogy barangoltok együtt az erdőben szarvasbogár-vadászaton vagy hogy játsszátok le az évszázad sportmeccsét. Mutasd meg, milyen neked a „Szuperapa” !
A pályázatra nevezett fényképek bármilyen fényképészeti technikával és eszközzel készülhetnek.
A pályaművek postai (UNICEF Magyarország, 1077 Budapest, Wesselényi u. 16.) vagy elektronikus úton (foto@unicef.hu) is benyújthatók.
A beérkezett pályázatokat kategóriánként szakmai zsűri értékeli, és a legjobb műveket díjazza. A zsűri elnöke Korniss Péter, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és Pulitzer-emlékdíjas magyar fotográfus. A pályázatokat három korcsoportban bírálják el: 7-10 éves, 11-14 éves és 15-18 éves. A pályázathoz 16 éven aluliak esetében csatolni kell a szülői beleegyező nyilatkozatot, melyet a (http://unicef.hu/fotopalyazat). oldalról tudnak letölteni.
A pályamunkák beküldésekor a pályázó tüntesse fel nevét, életkorát, telefonos és e-mail elérhetőségét.
A pályázatok beérkezési határideje: 2018. június 4. (hétfő) éjfél
A pályázati szabályzat és az adatkezelési nyilatkozat elérhető az UNICEF Magyarország honlapján (http://unicef.hu/fotopalyazat). A pályázattal kapcsolatban az alábbi e-mail címen kérhet felvilágosítást: foto@unicef.hu