- Mindenki szokott néha kegyes hazugságokat, apróbb füllentéseket mondani a gyerekének.
- Ám még a legártatlanabb hazugságok is hathatnak a gyerekek lelki fejlődésére.
- Szakértő segít eligazodni.
Bármennyire is szeretnénk mindig őszinték lenni, a legtöbb szülő időről időre kisebb-nagyobb füllentésekkel próbálja megkönnyíteni az életet – hol a gyerek kedvéért, hol a sajátja érdekében. Ezek a szülői hazugságok többnyire ártalmatlanok, de a szakértők szerint még a legkisebbek is kihathatnak a gyerekek lelki fejlődésére. Dr. Tovah Klein pszichológus az Insider magazinnak elmagyarázta, miért érdemes odafigyelni ezekre.
5 hazugság, amit minden szülő mond a gyerekének
1. „Ez a legszebb rajz, amit valaha láttam”
Teljesen érthető, ha a gyerekünk firkái számunkra igazi mesterművek, és természetesen meg is kell dicsérni az alkotásaikat. Dr. Klein szerint viszont jobb elkerülni a túlzásokat. A folyamatos „ez a legjobb, amit valaha láttam” típusú dicséretek idővel kiüresedhetnek. Hazugság helyett inkább emeljük ki a rajz egyes részleteit, például hogy milyen ügyesen húz egyenes vonalakat, vagy hogy szépen használja a színeket.
2. „Elfogyott az édesség”
Persze, könnyebb azt mondani, hogy nincs több csoki, mint elmagyarázni, miért nem ehet a gyerek többet, de hosszú távon az őszinteség kifizetődőbb. A csalódások feldolgozása segíti a gyerek érzelmi fejlődését. Ha őszintén elmondjuk, hogy most már elég volt, nem ehet több édességet, azzal megtanítjuk a gyerekeknek kezelni a kudarcokat és határokat.
3. „Az aranyhal elaludt”
Egy háziállat elvesztése nehéz helyzetet teremthet, ezért sok szülő inkább meséket talál ki, hogy elkerülje a halálról szóló beszélgetést. Klein szerint viszont ezek a szomorú alkalmak lehetőséget kínálhatnak arra, hogy a gyerekek természetesen megismerjék a halál fogalmát. „Igen, a gyerekek szomorúak lehetnek, de közben megtanulják, hogy ez a téma nem tabu, és kérdezhetnek róla.”

5 hazugság, amit minden szülő mond a gyerekének
4. „Döntetlen lett a játék.”
A szülők gyakran hirdetnek döntetlent, hogy elkerüljék a veszekedést a gyerekek között. Klein szerint azonban ez frusztráló lehet számukra, különösen, ha sejtik, hogy nem ez az igazságos eredmény. Érdemesebb megtanítani a gyerekeknek, hogyan dolgozzák fel a vereséget, és biztatni őket, hogy legközelebb majd ők nyernek.
5. „Nézd, mit hozott a Mikulás!”
A gyerekek imádják a Mikulás és más képzeletbeli lények történeteit. Ha azonban a gyerek egyszer csak elkezdi megkérdőjelezni ezek létezését, Klein azt javasolja, hogy kövessük az ő gondolatmenetét. „Ne adjunk egyenes választ, inkább kérdezzük meg, hogy szerinte létezik-e. Így érezni fogjuk, mikor áll készen a valóság elfogadására.”
Forrás: Insider Fotó: Getty Images