Ebből tudhatod, ha szelénhiányod van! De miért is annyira fontos ez az ásványi anyag?

2025. március 04.
A szelén elengedhetetlen a szervezetünk egészséges működéséhez, mégis csak ritkán esik szó erről az ásványi anyagról. Vajon miért olyan fontos, és milyen tünetek jelzik a hiányát?
szelénhiány tünetei
  • A szelén kulcsszerepet játszik a pajzsmirigy működésében, de támogatja az anyagcserét és az immunrendszert is.
  • A szelénhiány bizonyos esetekben Kashin-Beck betegséget okozhat.
  • Szerencsére a szelént a táplálkozás útján is pótolhatjuk a szervezetben.

A szelén egy erőteljes antioxidáns, amely kulcsszerepet játszik a pajzsmirigy működésében, az immunrendszer erősítésében és a gyulladás csökkentésében. Az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata (NHS) szerint a 19 év feletti nőknek napi 60 µg, a férfiaknak pedig 75 µg bevitele ajánlott. Ha rendszeresen fogyasztunk húst, valamint déli gyümölcsöket és halat, valószínűleg megfelelő mennyiségű szelént viszünk  be a szervezetünkbe.

Mi is pontosan a szelén?

Farzanah Nasser táplálkozási szakértő szerint a szelén egy olyan alapvető ásványi anyag, amely támogatja az anyagcserét, az immunrendszer működését és a szív- és érrendszeri egészséget. Noha csak kis mennyiségben van rá szükség, elengedhetetlen a jóllét fenntartásához. A szelén különösen fontos a Hashimoto-kór enyhítésében, amely egy autoimmun pajzsmirigybetegség.

Eve Kalinik táplálkozási szakértő szerint a szelén segít ellensúlyozni a szabad gyökök által okozott sejtkárosodást, miközben növeli a fehérvérsejtszámot, amely alapvető a fertőzések leküzdésében. Ezenkívül a pajzsmirigy hormontermeléséhez is nélkülözhetetlen: a szelén segít a T4 hormon (inaktív forma) T3-má (aktív forma) alakításában, miközben védi a pajzsmirigyet az oxidatív stressztől és csökkenti a pajzsmirigy elleni antitesteket.

Hogyan ismerhetjük fel a szelénhiányt?

A szelén fontos szerepet játszik a haj egészségének fenntartásában

A szelén fontos szerepet játszik a haj egészségének fenntartásában

A szelénhiány gyenge immunműködéshez, kognitív hanyatláshoz, izomgyengeséghez, meddőséghez és pajzsmirigyproblémákhoz vezethet. Súlyos esetekben növeli a krónikus betegségek és a szívbetegség kockázatát. Emellett a szelén alapvető fontosságú a glutathion-peroxidáz enzimek termeléséhez, amelyek védik a sejteket az oxidatív károsodástól.

Egyes régiókban, különösen Kelet-Ázsiában, a szelénhiány Kashin-Beck betegséget okozhat, amely a csontokat és ízületeket érintő rendellenesség. A betegség tünetei közé tartozik a porcok károsodása, a növekedési visszamaradás és a mozgáskorlátozottság.

Kalinik hozzáteszi, hogy a szelén fontos szerepet játszik a haj és a körmök egészségének fenntartásában is. A szeléntöbblet viszont hányingert, kipirulást és szédülést okozhat.

Melyek a legjobb szelénforrások?

  • brazil dió
  • vadon fogott lazac, szardínia és tonhal
  • tojás
  • napraforgómag
  • gombák
  • fűvel táplált marha-, csirke- és pulykahús
  • tengeri herkentyűk (garnéla, fésűkagyló, osztriga)
  • teljes kiőrlésű gabonafélék (barna rizs, teljes kiőrlésű búzából készült termékek, zab)

Szedjünk szelént kiegészítő formájában?

Nasser szerint a legtöbb ember számára a legjobb megoldás, ha a szelént természetes élelmiszerforrásokból nyeri. Kalinik egyetért ezzel, hangsúlyozva, hogy ha valaki szelénhiányra gyanakszik, érdemes orvossal konzultálni. A szakszerű tanácsadás segíthet abban, hogy a megfelelő adagolást alkalmazzuk, elkerülve a túlzott bevitelből fakadó kellemetlen mellékhatásokat.

Forrás: British Vogue Fotó: Getty Images


Életmód