- Mi történik 18 és 20 óra között?
- Drágább a mosás a csúcsidőszakban, mint hinnénk.
- A mosógépünk is megsínyli, ha a csúcsidőszakban mosunk.
A mindennapi rutinnak tűnő mozdulat nemcsak a villanyszámládra van hatással, de az elektromos hálózatot is terheli, és hosszú távon a háztartási géped élettartamát is rövidítheti. Egy apró szokásváltás viszont mindezen könnyedén változtathat.
Mi történik 18 és 20 óra között?
Ebben az időintervallumban történik meg az, amit szaknyelven csúcsidőszaknak hívunk. Mindenki hazaér, felkapcsolja a lámpákat, főz, megy a tévé, a számítógép, töltőre kerülnek a telefonok, és elindulnak a nagy fogyasztású gépek. A mosógép ilyenkor extra terhelést jelent az amúgy is túlterhelt elektromos hálózatnak. A következmények között szerepelhetnek feszültségingadozások, áramkimaradások – különösen télen, amikor a fűtés is elektromos energiát igényel. Minél nagyobb a hálózati terhelés, annál sebezhetőbbé válik az ellátás.
Drágább a csúcsidőszak, mint hinnéd
A legtöbben nem is tudják, hogy az áram ára nem mindig azonos. A szolgáltatók gyakran alkalmaznak időszakhoz kötött tarifákat, vagyis csúcsidőben – jellemzően kora este – magasabb árat kérnek ugyanazért a kilowattóráért. Így amikor este 6-kor indítod el a mosógépet, észrevétlenül, de rendszeresen növeled a villanyszámládat. Ha viszont áttérsz a napközbeni vagy éjszakai mosásra – amikor az árak alacsonyabbak –, éves szinten is jelentős megtakarítást érhetsz el.

Ha ebben az időpontban mosunk, magasabb
A mosógéped is megsínyli a dolgot
Nem csak a pénztárcád bánhatja az esti mosásokat: a mosógéped belső alkatrészei is megsínylik a hálózat túlterheltsége miatt fellépő feszültségingadozásokat. Bár ezek sokszor csak minimálisak, hosszú távon megrövidíthetik a géped élettartamát, és gyakoribbá tehetik a meghibásodásokat. Egy-egy váratlan szerelés vagy csere pedig jóval többe kerülhet, mint egy kis tudatosság a mindennapi rutinban.
Egyszerű trükk, sok előnnyel
Mi tehát a megoldás? Használj időzítőt, vagy programozd előre a mosást úgy, hogy az ne essen csúcsidőre. A legtöbb modern gép már rendelkezik időzítés funkcióval, így csak néhány gombnyomás kérdése az egész. Ezzel nemcsak spórolsz, de csökkented a környezetre gyakorolt hatásodat is, miközben a géped tovább bírja a strapát.
Mire figyelj még otthon?
- Ha ezt a 3 dolgot kidobod a konyhádból, egy csomó mérgező vegyülettől megszabadulsz
- Elköveted te is? Ezek azok a szokások, amik miatt sosincs tisztaság az otthonodban
- Nézd meg otthon a fakanalakat, és ha ezt látod rajtuk, dobd ki azonnal, mert veszélyes!
Forrás: Marie Claire Belgium/Claire De Wilde Fotó: Getty Images