A tökéletes ázsiai malaccsászár titka: omlós és szaftos char siu hús

2024. november 21.
A malaccsászárt leginkább azért szeretjük, mert a bőrös részénél ropogósra sül, a húsos része szaftos marad, míg a zsírosabb daraboktól egészen krémesen olvad. A textúrák játéka tehát önmagában izgalmassá és mennyeivé teszi ezt a húsfélét, de ha szeretnénk kihozni belőle a legjobbat, próbáljuk ki ezt a népszerű kínai receptet.
  • Ha nem próbáltad még ki a malaccsászárt, ez a recept tökéletes belépő lesz, hiszen a hús legjavát hozza ki.
  • A különleges, fűszeres kínai szószba pácolt malaccsászár egyszerre szaftos, omlós és ropogós, ráadásul elképesztően komplex ízekkel játszik.
  • Nem kell megijedni a char siu szósz egzotikusabb alapanyagaitól sem – egy „csaló” trükköt is elárulunk a recept elkészítéséhez.

A malaccsászár szinte minden konyhában népszerű húsféle, ugyanis a hús összes textúráját megmutatja. A bőrös részt ropogósra süthetjük, miközben a hús kellően szaftos és omlós marad, a zsírosabb darabok pedig szinte krémesen olvadnak a szánkban. Ezt a húst mi, magyarok is szívesen fogyasztjuk, de a dél-amerikai és az ázsiai konyha is előszeretettel főz malaccsászárból

A jó malaccsászár első számú titka, hogy megfelelő húst válasszunk: ideálisan a hús és a zsír aránya fele-fele. Az alábbi receptnél fontos az is, hogy jó sokáig, legalább egy éjszakán keresztül pácoljuk a húst, hogy a gazdag ízek mindenhol kellően átjárják. Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy nyílt tűzet is tudunk használni, akkor mindenképpen tegyük meg – ez a recept tökéletes BBQ-partikra, de nyugalom, azért sütőben elkészítve is szuper lesz. Az eleve izgalmas malaccsászárt itt még az egyik legnépszerűbb ázsiai szósszal is feldobjuk: ez a char siu szósz, amit a tökéletes ízélmény érdekében érdemes otthon, házilag elkészíteni.

Mi az a char siu szósz?

A char siu jelentése szó szerint „villával sütött”, mivel hagyományosan hosszú villákra szúrták a fűszerezett disznóhúst, amit aztán tűz felett pirítottak szaftosra és ropogósra. Maga a char siu név tehát az elkészítési módra utal és bármilyen sült (disznó)húsra utalhat, van egy tipikus mártás is, amit rendszeresen kínálnak ezekhez a fogásokhoz. A char siu szósz ragacsos, szójás, kicsit édes, a fermentált tofutól pedig jellegzetes umami ízt kap.

Bár ehhez a recepthez tényleg kell néhány egzotikusabb hozzávaló, ma már szerencsére ezeket sem olyan bonyolult beszerezni – a kőbányai Dunapandában például egészen biztosan mindent megtalálunk. Ha viszont nem akarunk bajlódni a házi szósszal, nyugodtan „csalhatunk” és vásárolhatunk bolti char siu szószt is. Ezek annyira jellegzetesek és elterjedtek, hogy nagyon gyakran a sima kínai üzletekben is megtaláljuk. Ezt viszont már semmiképpen se spóroljuk meg, tényleg isteni lesz tőle a malaccsászárunk!

Char siu malaccsászár

Hozzávalók:

  • 500 gramm malaccsászár felcsíkozva
  • 2 ek. fokhagyma apróra vágva

A char siu szószhoz:

  • 1 ek. méz
  • 1 ek. kínai rizsbor
  • 1 ek. világos szójaszósz
  • 1 ek. sötét szójaszósz
  • 1 ek. osztrigaszósz
  • 1 tk. kínai ötfűszer
  • 1/4 tk. őrölt fehérbors
  • 8 ek. kristálycukor
  • 2 db kínai erjesztett tofu

Elkészítés:

  1. Egy nagyobb tálban keverjük össze a char siu szósz alapanyagait, adjuk hozzá az apróra vágott fokhagymát és jó alaposan forgassuk meg benne a csíkokra vágott malaccsászárt!
  2. Másnap melegítsük elő a sütőt 200 fokra, a húst helyezzük sütőrácsra vagy alufóliával bélelt tepsibe. Süssük 15 percig!
  3. Vegyük ki a malaccsászárt a tepsiből, fordítsuk meg őket és kenjük rá a marinálásból megmaradt char siu szószt! Süssük további 15 percig.
  4. Állítsuk a sütőt grillezés fokozatra és pirítsuk a malaccsászárt mindkét oldalán 1-1 percig, míg szépen lepirul. Ne ijedjünk meg, ha sötét színe lesz!
  5. Az elkészült malaccsászárt vágjuk falatnyi darabokra, párolt (szusi) rizzsel tálaljuk! 

Forrás: RasaMalaysia Fotó: Getty Images