Máig erősen él a fejekben például az az elképzelés, hogy ezt a fertőzést a hideg idő okozza, miközben sokan gondolják azt is, hogy a felfázás egy fertőző betegség, tehát valamilyen úton-módon akár a partnerüknek is átadhatják. De vajon mennyi ezekben az állításokban az igazság? Utánajártunk.
Tévhit: a felfázást a hideg okozza
Bár a köznyelvben általában felfázásként emlegetjük, a hólyaghurut valójában nem közvetlenül a hideg hatására alakul ki. A felfázás, vagy hivatalos nevén hólyaghurut ugyanis egy bakteriális eredetű húgyúti fertőzés, amelyet leggyakrabban a bélrendszerben megtalálható és ott hasznos feladatot ellátó E. coli baktérium okoz. Ha például sokáig ülünk hideg felületen, vagy nem cseréljük le az esőben átázott, nedves ruhánkat, ez csupán annyiban befolyásolja a folyamatot, hogy gyengítheti a helyi, azaz a kismedencei immunitást, elősegítve ezzel a kórokozók elszaporodását a hólyagban. A hideg idő mellett a nőknél a hüvelyflóra egyensúlyának felborulása, valamint a gyakori és intenzív szexuális élet is hajlamosíthat a betegségre. A hüvely természetes baktériumflórájának megváltozása ugyanis segíti a kórokozók elszaporodását, míg a végbél-, húgycső- és hüvelynyílás közelsége miatt szex közben könnyebben juthatnak baktériumok a húgycsőbe.
Tévhit: a felfázás fertőző, átadható a partnerünknek
A hólyaghurut nem egy fertőző betegség, nem adható át a partnerünknek sem fizikai, sem szexuális érintkezés útján. De ahogy az imént azt fentebb is említettük, az intim együttlét növelheti a felfázás kialakulásának kockázatát, hiszen a közösülés során, a hímvessző mozgásának következtében a baktériumok a húgycsőnyílás közelébe vagy a húgycsőbe kerülhetnek.
Tévhit: csak antibiotikummal gyógyítható a felfázás
A húgyhólyagba jutva a baktériumok rendkívül gyorsan képesek elszaporodni, a számuk akár 20 percenként megduplázódhat, ezért kulcsfontosságú az első tünetek észlelésekor cselekedni. Igaz ugyan, hogy az antibiotikumok hatékony és gyors megoldást nyújthatnak a problémára, a növekvő antibiotikum-rezisztencia miatt azonban érdemes megfontolni más lehetőségeket is. Enyhe tünetek esetén még nincs feltétlenül szükség antibiotikumra, helyette gyógynövényalapú készítmények, bőséges folyadékfogyasztás (víz vagy gyógytea formájában), és a kórokozók távozását serkentő gyakori vizeletürítés is segíthet a fertőzés terjedésének megfékezésében.
Fotó: Getty Images
Promóció