London és Moszkva sikerdarabjai az Urániában

2017. október 03.
Végre itthon, az Urániában is láthatjuk majd Magyar Évát a londoni National Theatre színpadáról közvetített Hedda Gabler produkcióban, Ruth Wilson oldalán.

Ez a hatalmas kritikai sikert arató előadás is szerepel ugyanis azon darabok sorában, amelyeket az Uránia a 2017/18-as színházi sorozatában vetít. Ibsen klasszikusa mellett számos nagy visszhangot kiváltó londoni előadás, továbbá Moszkvából három Csehov-interpretáció, összesen tizenhárom színpadi mű lesz látható felvételről az Uránia új társművészeti évadában.

Harold Pinter Senkiföldje című darabját tavasszal már vetítette az Uránia, bekerült azonban az őszi programba is. A nagy sikerű előadást a londoni West Enden található Wyndham’s Színházból láthatjuk október elején. A darab egy kiégett alkoholista író és egy sikertelen, idős költő, Hirst és Spooner története. A költő szerepében a Gyűrűk ura Gandalfjaként ismert Ian McKellen remekel, az írót a kitűnő Patrick Stewart alakítja, akik korábban a Godot-ra várva című darabban arattak együtt hatalmas sikert. (Beszámolónkat a darabról ITT olvashatod!)

Idén ötven éves Tom Stoppard Rosencrantz és Guildenstern halott című színműve. A darabot a fél évszázaddal ezelőtti ősbemutató tiszteletére ismét színpadra állítottak a londoni Old Vic Színházban. Ez a változat kerül az Uránia mozivásznára októberben. Rosencrantzként a Harry Potter-filmek főszereplőjét, Daniel Radcliffe-et láthatjuk, Guildensternt Joshua McGuire alakítja, a színészkirályt pedig David Haig.

Luchino Visconti Megszállottság című filmjének történetét a belga Ivo van Hove, London új sztárrendezője állította színpadra a Barbican Theatre-ben. A főszerepet Jude Law alakítja. Ő Gino, a jóképű csavargó, aki egy útszéli fogadóban kap munkát, és ellenállhatatlan hatással van a tulajdonos fiatal feleségére (Halina Reijn). A nő szeretője lesz, s együtt tervelik ki, hogy végeznek a férjjel, aki csak útjában áll szenvedélyeiknek. A Megszállottság november közepén látható a Nemzeti Filmszínházban.

A karácsony és szilveszter közötti ünnepi összeállításban szerepel a Sir James Matthew Barrie közkedvelt meséjéből készült Pán Péter előadás a londoni National Theatre-ből, Paul Hiltonnal a főszerepben. A cirkuszi elemeket sem nélkülözi majd Sally Cookson ötletes és rendkívül látványos rendezése. Ugyancsak az ünnepi program része Shakespeare Vízkereszt, vagy amit akartok című klasszikus, „szerepcserés” komédiájának vetítése. A hajótörést szenvedett Viola (Tamara Lawrence) férfinak öltözve érkezik Orsino herceg (Oliver Chris) udvarába, akibe azonnal beleszeret, de a herceg éppen őt bízza meg, hogy segítsen neki megszerezni Olivia hercegnő szerelmét. Látszólag minden szerelem célt téveszt. Simon Godwin rendezésében további csavar, hogy Olivia szolgáját, Malvoliót nőszereppé alakították és Tamsin Greigre osztották.

Henrik Ibsen Hedda Gablere új angol fordításban, lazább, könnyedebb átiratban került a londoni National Theatre színpadára, s elsősorban Ruth Wilson hihetetlenül intenzív alakítása miatt ünnepelte a kritika, még a Broadwayra is meghívták. Számunkra azonban a darabban Bertét, a szolgálót alakító Magyar Éva miatt is fontos, aki a következőt nyilatkozta a londoni Hedda Gablerről: „A darab elején látjuk, milyen kilátástalan helyzetben van, hogyan válik gonosszá, miként tesz tönkre embereket a saját tehetetlenségében. Nem tudjuk, mi történik vele, miért csinál borzasztó dolgokat, és miért kell ezeket megszenvednie. Az egyik pillanatban kedveljük, a másikban sajnáljuk, a harmadikban gyűlöljük. Nem egyszerű darab, sokan nem is tudják hova tenni.” Az Urániában január elején nézhetjük meg.
A Nem félünk a farkastól James Macdonald-féle londoni színpadra állításáról szuperlatívuszokban írtak a kritikák, különösen a főszerepekben látható Imelda Stauntont és Conleth Hillt magasztalva. Edward Albee darabjában egy professor és felesége reménytelenül elrontott életén keresztül láthatunk bele az amerikai polgári elégedettség bugyraiba. Az Urániában februárban tartják majd a mozibemutatót.

A londoni előadásokon kívül Moszkvából is láthatunk három érdekes és újszerű Csehov-feldolgozást, A sirályt, a Ványa bácsit és a Cseresznyéskertet.

Részletes információ az Uránia honlapján.