Könyvei a múltat, a jövőt és a jelent taglalják. Első könyve, a Sapiens az emberiség múltjával foglalkozott, azt vizsgálta, hogyan vált tulajdonképpen egy „jelentéktelen” majom fokozatosan, az évmilliók során a bolygó egyedüli urává. Ezt követte a Homo Deus, mely az élet hosszú távú jövőjét tárta fel, arról elmélkedett, hogyan válhat az ember végül istenné, és mi lehet majd az értelem, valamint a tudat sorsa. A 21 lecke a 21. századra című könyvében Harari a jelenkorra, illetve az emberi társadalmak közvetlen jövőjére koncentrál. A világhírű történész a Société Budapestben tartott sajtótájékoztatón a globalizáció hatásairól, politikáról, a nagyhatalmi játszmák társadalomra gyakorolt hatásairól, valamint az emberiség és a bolygónk jövőjét legnagyobb valószínűséggel befolyásoló erőkről is beszélt.
A történészprofesszor további gondolkodásra ösztönöz bennünket és arra, hogy értsük meg a körülöttünk lévő világot, annak mélyebb értelmét, mielőtt az algoritmusok átveszik a hatalmat felettünk. „A jelenkor emberét lényegében ugyanazok a gondolatok foglalkoztatják, például a nukleáris- és klímakatasztrófa, a mesterséges intelligencia túlzott térnyerése, illetve a technológiai fejlődés által fenyegető, mélyülő társadalmi szakadékok. Bizonyos politikai erők viszont tudatosan, az ősi ösztöneinken alapuló érzékeinkre hatva terelik el a figyelmet ezekről a valós problémákról” – hangsúlyozta ki Yuval Noah Harari, aki a fenti probléma megoldásának kulcsát a manipuláció leküzdésében látja. „Megfelelő önismeret és „önvédelem” a manipuláció ellen! Ez jelenti az egyén felszabadulását, az igazi szellemi szabadságot. Csakhogy a szellemi szabadságunkért meg kell küzdenünk!”
Harari a CEU felkérésének eleget téve a nacionalizmus és globalizmus összefonódásáról tartott előadást „A nacionalizmus fényes oldala” címmel az egyetemen, ahol elmondta, hogy az Európai Unió jövője is aggasztja. A politikai eseményeket, mint például a Brexitet, elsősorban a gazdaságra gyakorolt hatásai szempontjából vizsgálják, azzal senki sem foglalkozik, hogy a békét tekintve mindez milyen következményekkel járhat Európában (és azon kívül). Az izraeli történész tudósként feladatának érzi, hogy a közéleti vitákat egyértelművé tegye az emberek részére azzal, hogy tájékoztatja őket a tényekről. A nem történelmi narratívának szánt legújabb könyvében, a 21 lecke a 21. századra címűben olyan kérdésekre reflektál, hogy akié az adat, azé a jövő, nyitva hagyja-e a kapuit Európa a bevándorlók előtt, miért van válságban a liberális demokrácia vagy hogy meg tudja-e oldani a nacionalizmus az egyenlőtlenség és a klímaváltozás problémáit. Ám ezek a válogatott leckék sem szolgálnak egyszerű válaszokkal. Céljuk, hogy további gondolkodásra késztessenek, illetve segítsenek az olvasónak részt venni korunk fontos párbeszédjeiben.
Szerző: Gyarmati Zsuzsi, a Central Médiaakadémia hallgatója