- A zenei nevelés egészen kicsi korban kezdődik.
- A szülő is sokat tehet azért, hogy később igényes legyen a gyermek zenei ízlése.
- Összegyűjtöttünk tíz ízléses és minőségi gyerekeknek (is) játszó zenekart, akiket mi is szívesen hallgatnánk.
A zene lenyugtat, felpörget, boldogít vagy éppen segít sírni, ha arra van szükségünk. És ha ez még nem lenne elég, bizonyított tény, hogy a zene hatással van a kicsik agyi fejlődésére. A zenei készségek fejlesztését tehát érdemes minél fiatalabb korban elkezdeni, lehetőleg olyan zenekarok segítségével, akiket szülőként mi is szívesen hallgatunk.
Tíz gyerekzenekar, amit mi is szívesen hallgatnánk:
1. Rutkai Bori Banda
Az énekes, képzőművész, dalszerző, szövegíró Rutkai Bori zenekara 2009-ben adta ki első gyereklemezét Hébe-Hóba Banda: Vacka dalok címmel, amit az azóta eltelt tizenöt évben újabb öt album követett. A zeneszámok mellé érdemes a videókat is végignézni, ugyanis Bori saját kezűleg készített bábjaival és festményeivel kelti életre a humorral átszőtt mesedalokat.
2. Apacuka
A kétszeresen Fonogram-díjra jelölt Apacuka zenekar változatosan hangszerelt dalai igazi műfaji utazáson kalauzolják át a pici füleket a rocktól a világzenén át egészen a reggae-ig. Az egyedi stílusú dalokban Pálfi Kriszta énekesnő verseit és csodálatos hangját hallhatjuk, akinek legfontosabb célja, hogy a legfiatalabb közönség is igényes zenét hallgasson.
3. Kiskalász
A „felnőttbarátnak” bélyegzett, két Fonogram-díj jelöléssel és két aranylemezzel is büszkélkedő Kiskalász számára az a legfontosabb, hogy minél igényesebben szólaltassák meg a dalokat, éppen ezért csak saját szerzeményeket adnak elő. Különleges élmény lehet az egész családnak, amit mi sem bizonyít jobban annál, hogy a zenekar a Gyerek Szigeten is rendszeres fellépőnek számít.
4. Farkasházi Réka és a Tintanyúl
„Mi a jövő közönségét szeretnénk kinevelni. Ha a gyerekek jó zenén nőnek fel, akkor majd nagy korukban is jó zenét akarnak hallgatni” – mondta a kétszeres Fonogram-díjas zenekar frontembere, Farkasházi Réka a Marie Claire-nek. Az énekesnő mellett pedig olyan zenészek állnak színpadra, mint Studniczky László, az ország egyik legjobb basszusgitárosa, a dobos Delov Jávor, a Random Trip alapítója, illetve a két gitáros és dalíró, Kálmán Tamás és Csiszár Ferenc.
5. Csurgó zenekar
A Prima-díjas Csurgó zenekar tagjai nem véletlenül értenek jól a gyerekek nyelvén: maguk is családapák, akik a pedagógiai és zenei ismereteiket ötvözve ismertetik meg a kicsikkel a különböző zenei stílusokat a népdaloktól a verseken át a saját szerzeményekig, amiket mind igyekeznek korunk zenei ízlésvilágára formálni.
6. Buborék együttes
A 2005-ben alakult Buborék együttes célja a szórakoztatáson túl az, hogy igényes muzsikára nevelje a gyerekeket. Dalszövegeik a gondolkodó „kisemberekhez” szólnak, akiket minden érdekel a körülöttük lévő világban, így a háromszor is Fonogram-díjra jelölt zenekar öt albuma egyaránt szól kicsiknek és nagyoknak.
7. Kolompos
A Kolompos együttes már az 1980-as évek vége óta népszerűsíti a magyar népzenét a világot bejárva külföldön, és a határainkon belül egyaránt. Autentikus magyar népzenét és népmesealapú zenés játékokat játszanak gyakran néptáncos bemutatókkal és táncházakkal kísérve.
8. Kaláka
A kétszeres Kossuth-díjas és Prima Primissima-díjas Kaláka talán az ország legismertebb gyereknek is muzsikáló zenekara. Nem is véletlenül: az együttes mind a négy tagja a Kodály Zoltán módszere szerint tanító híres Lorántffy Zenei Általános Iskolába jártak, így tudatosan alkalmazzák a zeneszerző és népzenekutató zenei nevelési koncepcióját.
9. Alma együttes
Az Alma együttes szintén a legnépszerűbb magyar gyerekzenekarok közé tartozik, és már 1996 óta gazdagítja a hazai zenei életet. Humoros, hétköznapi életünkről szóló dalaikat az egész család élvezheti, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy kezdetben éppen felnőtteknek zenéltek, és csupán egy véletlen kapcsán vált belőlük gyerekzenekar.
10. Veronaki zenekar
A Fonogram-díjas Veronaki csodálatos, kicsik és nagyok körében is népszerű zenei világa az énekes, Tarján Veronika meséiből és szövegeiből épül fel, de a felnőttek is örömmel hallgathatják. Legfőbb céljuk, hogy mire a nép- és könnyűzenét ötvöző dalaikat hallgató fiatal generáció felnő, ne csak zeneszerető, hanem az igényes művészeti alkotásokra nyitott és zeneértő közönség váljon belőlük.
Fotó: Getty Images