Az ötszörös aranylabdás Cristiano Ronaldo karrierje a múlt héten újabb mérföldkőhöz érkezett: a portugál válogatott világklasszisa kétszázszoros válogatott lett, ez pedig olyasmi, ami rajta kívül még soha senkinek nem sikerült. Az álomhatár elérése után a focista megkezdte jól megérdemelt szabadságát, párjával, Georgina Rodríguez modellel és gyerekeikkel egy jachton töltötte az elmúlt napokat.
„Vacation mood😎”, vagyis vakáció-üzemmód, írta a legutóbb feltöltött Instagram-fotók alá, amelyeken egy luxushajó kanapéján pózol. A képeken nem visel semmi mást, csupán egy aprócska Versace fürdőnadrágot, a kommentelőket azonban mégsem Cristiano Ronaldo egységes, bronzbarna bőrszíne, erőtől duzzadó mellizmai vagy kockás hasa tartja lázban, hanem a lábujjai, pontosabban az, hogy lábkörmei sötét színűre lakkozottak.
„A körmök védelme miatt” – véli az egyik hozzászóló. „Azért lakkozzák ki, hogy megóvják a körmöket a sérüléstől” – tette hozzá egy másik. Volt, aki szerint neve is van a jelenségnek („focistaköröm”), míg egy felhasználó egész egyszerű magyarázatot talált a kérdésre: „A focizáson túl ez a srác családapa, ha nyaralnak, akkor a lábkörmei a lányai áldozatául eshetnek🤣”. Valószínűleg azoknak a rajongóknak van igazuk, akik szerint védelmi funkciót lát el a lakkozás, hiszen az éles szemű követők már több fotón is kiszúrhatták, hogy a focista lábkörmei rendre feketére lakkozottak. Egy, a német Bild újságnak nyilatkozó forrás szerint nincs is ebben semmi különös, ez egy bevett szokás a sportolóknál: „Rengeteg élsportoló tesz így, hogy megvédje a körmeit a gombás és a bakteriális fertőzéstől, ha órákig a cipőjében kell izzadnia. Még Mike Tyson is.” Sok MMA-harcos is feketére festi a lábkörmét, ugyanis a festékréteg segíthet megelőzni, hogy harc közben beszakadjon vagy letörjön a körme.
Anne-Marie O’Connor lábspecialista évek óta dolgozik a Premier League klubjaival, megszámolni se tudja, hány focista lábát látta, és mint mondja, a látványuk nem mindig szép. „Sok profi játékos túl kicsi cipőt visel, hogy jobban érezze a labdát, ez azonban a lábujjak összenyomódása, a bőrkeményedés és a bőrhólyagok kialakulása mellett a lábköröm megvastagodásához is vezethet” – mesélte a pedikűrös a Bleacher Reportnak. A szűk lábbeli, amelybe könnyen beleizzad a láb, melegágya a baktériumoknak és a gombáknak is, és mivel Cristiano Ronaldónak a hivatásából adódóan hosszú órákat kell focicipőben töltenie, nem csoda, hogy igyekszik ilyen módon is megvédeni lába egészségét…
A lábgombásodás népbetegségnek számít, a Házipatika statisztikái szerint a magyar lakosság több mint fele, körülbelül 54 százaléka szenved valamilyen fokban ettől a kellemetlenségtől. A körömgombásodás egyike a civilizációs ártalmaknak, hiszen a múlt században terjedtek el a szorosan zárt, nem szellőző műanyag cipők, a műszálas harisnyák és zoknik, amelyek kedvező feltételeket, nedves, sötét, meleg életteret biztosítottak bizonyos gombafajoknak. A körömgombára is érvényes az általános igazság, miszerint könnyebb megelőzni, mint kezelni, ezért is fontos a helyes lábhigiéné kialakítása:
- a naponkénti lábmosás után gondosan szárazra kell törölni a talpat és a lábujjak közeit is
- a nedves lábat törlés után még hajszárítóval is megszáríthatjuk
- ha zoknit kell viselnünk, akkor az legyen természetes alapanyagú, például pamutból vagy gyapjúból készült, ezeknek jobb a nedvszívó képességük, mint a műszálasoknak
- a hamar befülledő műanyag lábbelik helyett részesítsük előnyben a jól szellőző bőrcipőket
- strandon, fürdőkben és közös zuhanyzókban ne mezítláb, hanem papucsban járkáljunk, ezt érdemes időnként fertőtleníteni
Fotó: Getty Images Hungary