A 48 éves Colin Farrell idősebb fia, James egy neurogenetikai rendellenességgel született, amely fejlődési zavart, valamint egyéb problémákat okozott nála. A fiú állapota olyan súlyos, hogy beszélni is nehezen tud, és a mindennapi feladati elvégzéshez egy gondozóra van szüksége.
Colin Farell most azért engedett betekintést beteg fia mindennapjaiba, mert egy alapítványt indított azzal a céllal, hogy segítse a fogyatékossággal küzdő felnőttek életét.
„Szeretném, ha a világ kedves lenne Jameshez. Azt akarom, hogy a világ kedvesen és tisztelettel bánjon vele” – mondta a 48 éves színész a People magazinnak. A magazin az interjú mellé közös fotókat is készített apáról és fiáról, amiket ITT lehet megnézni.
Jamesnek egy kanadai exmodell, bizonyos Kim Bordenave az édesanyja, de Colin Farrellnek van egy másik fia is, a 14 éves Henry, aki Alicja Bachleda-Curústól, a 2009-es Ondine című filmben játszó színésztársától született.
Colin Farrell az interjúban elmondta, hogy fia, James egész életében keményen dolgozott, hogy apró, de annál fontosabb fejlődéseket érhessen el. „Amikor először kezdett el önállóan enni, az arca a végére tiszta maszat volt. De belejött, és nagyon ügyesen csinálja. Mindennap büszke vagyok rá, mert szerintem ő egy varázslatos fiú.”
Ahogy a színész megjegyezte, ez az első alkalom, hogy nyilvánosan beszél a fiáról, és hogy fotósokat engedett be az életébe. Ennek pedig az az oka, hogy nemrég elindított egy alapítványt. A Colin Farrell Alapítványt többek között azért hozta létre, hogy segítse a 21. életévüket betöltött fogyatékos embereket.
„Amint a gyereked betölti a 21. évét, nem lesz jogosult többé támogatásokra, egyfajta önállóságba kerül. Minden korábbi támogatás eltűnik. Így egy olyan fiatal felnőtt marad, akinek a modern társadalom integrált részének kellene lennie, de a legtöbbször ez nem sikerül” – magyarázta Colin Farrell.
Az Angelman-szindróma
A Házipatika.com leírása szerint az Angelman-szindróma egy genetikailag meghatározott zavar, amely során az érintett gyerekek központi idegrendszerének fejlődése elmarad az egészségesekétől, károsodik azokéhoz képest. A gyerekek születésükkor többnyire még tünetmentesek, a betegség rendszerint egy-két éves korban válik egyértelművé: ekkor már érzékelhető, hogy a kicsi beszédfejlődésével gondok vannak.
A babák sokszor csak akkor kezdenek gügyögni, amikor kortársaik már sok szót ki is mondanak. A gyerekek a szavakat a későbbiekben is jóval később sajátítják el. Szókincsük nagyon szerény, súlyos esetben előfordul, hogy felnőttként sem használnak 15-20 szónál többet. A beszédfejlődés mellett a gyermekek mozgáskészségének, mozgásmintáinak, mozgáskoordinációjának fejlődése is zavart.
Tartásuk merevebb, mozgásuk játékbabákéhoz hasonlóan szögletes, szaggatott, végtagjaikat hirtelen mozdítják, néha rebegtetik. Az agyfejlődés zavara miatt az esetek mintegy 80 százalékában epilepsziás görcsrohamok is fellépnek a betegeknél. Gyakori tünet a hiperaktivitás is: a gyerekek nyugtalanok, mozgékonyak.
Fotó: Getty Images