Mennyire lepődnénk meg, ha miután megdicsérjük valaki nyakláncát az illető közli velünk, hogy amúgy ez egy transzformált abszolútérték függvény? Pedig erre ma már komoly esélyünk van, hiszen a serajewellery függvények és más matematikai összefüggések által inspirált ékszerei hamarosan egyre gyakrabban bukkannak majd fel Budapest utcáin.
A matematika és a divat keresztezésének gondolata elsőre talán meghökkentő lehet. A matematikáról ugyanis a legtöbbeknek szigorú és merev rendszerek, bemagolandó képletek és az unalmas iskolai tanórák jutnak eszébe.
„Pedig a matematika valójában izgalmas és játékos, nem mellesleg kifejezetten esztétikus!” – állítja az ékszerek tervezője. Fleischer Sára, a serajewellery megalkotója gimnazista kora óta foglalkozik gyerekek matematikai korrepetálásával. Az oktatás során is azt a játékos szemléletet igyekszik átadni tanítványainak, ami az általa tervezett ékszerekben is megjelenik.
A fractional fülbevaló mintázatát például a törtrész függvény ihlette, alakját pedig a Fibonacci-sorozat grafikus ábrázolása által leírt csigavonal inspirálta.
A serajewellery ékszerek tervezésekor fontos szempont volt, hogy fast fashion ékszerekhez közelítő árban legyen előállítható egy kifinomultabb formatervezésű iparostermék. Mint ahogy kifejezett cél volt az art deco-t idéző ékszerek tervezésekor az is, hogy jó minőségű anyagokból és helyi szakemberek segítségével készüljenek. A rézláncokat egy pesti rézlánc-készítő állítja elő, egy csepeli gyárban vágják ki a formákat, végső formájukat pedig Vágási Tamás ötvösművész mentorálásával az AKG ötvösműhelyében nyerik el.
A kollekcióban találhatóak parabola, vagyis másodfokú függvényből kialakított, hiperbola görbén (törtfüggvény), absolutérték függvényen alapuló ékszerek, illetve a koordinátarendszer közepén található 0-kat idéző darabok (zero).
Az ékszerekről többet a facebookon lehet megtudni.