Az 1990-es évek egyik jelensége volt a divatban és a popkultúrában „a szupermodellek születése”. Linda Evangelista, Naomi Campbell, Christy Turlington, Cindy Crawford, Claudia Schiffer, Stella Tenant és Kate Moss a modellvilág szupersztárjaivá váltak, olyan ismertségre tettek szert és olyan rajongás és felhajtás vette őket körül, mint a film- és popsztárokat. A gázsijuk csillagászati volt és világszerte ismerték őket. Bár koránt sem ők voltak az elsők a modellek között, akiknek a nevét és arcát szinte bárhol a világon ismerték: gondoljunk csak a ’60-as évek „zörgőcsontú” Twiggy-jére, Veruschkára vagy Jean Shrimptonra akik igencsak megágyaztak a szupermodell-generációnak.
Ezt az új korszakot pedig egy legendás és korszakalkotó címlap jelölte ki: a nemrégiben elhunyt Peter Lindbergh készítette a Vogue brit 1990-es januári kiadásának, amelyhez Cindy Crawford, Christy Turlington, Linda Evangelista, Naomi Campbell, és Tatjana Patitz álltak modellt – a fotográfusnak tulajdonítja a divattörténet a szupermodellek felfedezését. 2016-ban így emlékezett vissza a címlapra a The Guardiannek: „Sosem gondoltam, hogy ez történeti pillanat volt. Olyan természetes álltak össze, feszengés nélkül; sosem érzed, hogy megváltoztatod a világot. Az egész olyan ösztönös volt.” Nem sokkal később George Michael Szabadság. c. klipjében is feltűnt a modellszakma elitcsoportja valamint Gianni Versace 1991-es őszi kollekciójának csillogó kifutóján, majd újabb címlapok következtek: például Herb Ritts híres aktja a szupermodellekről a Rolling Stones számára, amelyet Patitz, Crawford, Campbell és Turlington mellé még Stephanie Seymour csatlakozott. Steven Meisel fotós honosította meg a „Szentháromság” kifejezést, ami Naomit, Lindát és Christy-t takarta. Patitz végül kikerült a képből és az eredeti generációhoz csatlakozott még Kate Moss.
A munkásságuk persze nem állt meg a kifutók valamint a többmillió dolláros kampányok és reklámok terén: valóságos közéleti személyekké váltak, akik életének szerves részévé vált a talk show-kban való részvétel, valamint hogy a paparazzik minden lépésüket követték. Főleg Naomi és Kate Moss bőségesen szolgáltatott is hírt a bulvárlapoknak: Naomi Campbellt például bíróság is elítélte dühkitöréseiből kifolyó erőszakos tetteiért, drogfüggősége és alkoholizmusa elvonóra is juttatta. Kate Moss neve szintén egybeforrt a „heroin sikkel”: a Daily Mirror egy egészoldalas fotót közölt róla, amin kábítószerezik – ebből kifolyólag számos márka szerződést bontott vele és a botrány ráirányította a figyelmet a szupermodelleken és a közéleti személyeken lévő nyomásra és arra, milyen rossz hatást gyakorolt rá akkori barátja, az angol rockénekes Pete Doherty.
Az eredeti nevek közül talán a német Tatjana Patitz nev cseng a legkevésbé ismerősen, pedig állítólag ő volt Anna Wintour egyik kedvenc modellje. A felfokozott időszakban ő volt az, aki az egészsége és a jól-léte érdekében lelassította a karrierjét és inkább más kreatív tevékenységek felé fordult: az írás, a színészkedés és a meditáció felé, valamint kicsi korától lovagolt és aktívan kampányol az állatokért és a környezetért.
Szélsebesen változtak a szépségideálok és sorra emelkedtek fel újabb modell-csillagok, az eredeti szupermodellek viszont sosem tűntek el igazán. Az 1990-es évek második felétől már a popsztárok és más közéleti személyek birtokolták inkább a magazinok címlapjait. A szupermodellek így is számtalan editorialban, kampányban, kozmetikai márkák arcaiként tűntek fel és a kifutókta is időről-időre visszacsábították őket – Christy Turlington például 25 év után ismét Marc Jacobs show-ján vonult végig a kifutón. A Versace pedig nemrég ismét a kifutóra hívta a szupermodelleket: 2017 októberében Gianni Versace halálának emlékére Cindy Crawford, Claudia Schiffer, Carla Bruni, Naomi Campbell és Helena Christensen a régi szép idők – és persze a tervezőóriás munkásságának – emlékére ismét végigvonultak a kifutón. Naomi és Kate egyébként a brit Vogue aktív közreműködői, és előbbi újabban a YouTube közönségét is meghódítja a csatornájával.
fotó: Getty Images