Az alkoholtilalom idején egy ünnepi koktél legalább akkora státusszimbólumnak számított, mint bármi, amit viseltünk. Egy martinis pohár mindenki figyelmét felkeltette, és nagyjából reklámtáblaként gondoltak az ujjakon viselt kiegészítőkre is. A hatalmas méretű bizsuk voltak a csillogó üvegpohár tökéletes plusz egy fői. A nevét is innen kapta a koktélgyűrű. És mint minden olyan trendet, amely célja a figyelemfelkeltés, a koktélgyűrűket is ünnepek alkalmával a legstílszerűbb viselni.
Eredetileg drámaiságukat egy központi kőnek köszönhették, amelyet apróbb kőberakásokkal emeltek ki, viszont napjainkban bármely jelentős mérettel rendelkező gyűrűt ezzel a névvel illetnek. Ezeket az ékszereket bármely ujjunkon viselhetjük – kivéve a bal gyűrűsujjunkat, amely kizárólag az eljegyzési, majd a karikagyűrű viselésére van fenntartva. Míg néhány ékszermániás a koktélgyűrűt klisének és túl cifrának gondolja, addig a másik tábor kifejezetten ezért a karakteréért értékeli. Hiszen minél nagyobb és feltűnőbb ez az ékszer, annál jobb – hódolván eredeti funkciójának, a figyelemfelkeltésnek.
Ahhoz, hogy megfelelően értékeljük a koktélgyűrűt, értenünk kell a hátterét is. A története visszamegy egészen 1920-ig, az amerikai alkoholtilalom idejére. A főleg nőket illető változások látványosan nagyobb szabadsággal örvendeztették meg a szebbik nemet, amely a szavazásra való jogokra is kiterjedt. Az újonnan szerzett szabad szellem megmutatkozott a divatban is, amely a flapper stílusban körvonalazódott először. Az általános jellemvonás mind a ruhák, mind pedig a hajhosszak folyamatos rövidülése volt. A nők kiélveztek minden lehetőséget, amellyel az új szellem szolgált – ilyen volt a dohányzás, a bulizás, a bővülő költekezési lehetőségek és nem utolsó sorban a fogamzásgátlás. Mindezek tudatában nem meglepő, hogy a drámaiság stílusjegyeit magukon viselő art déco ékszerek voltak erre a periódusra a jellemzők.
Olvastad már?
A tilalom okozta feszültséget lekövette a bűnözési ráta növekedése is, amely a hírhedt gengszter, Al Capone és csatlósai nevéhez köthető. A nadrágok fazonjánál jól ismert terminus, a bootleg/bootcut ebből a periódusból ered, és arra utal, hogy a szabásforma tökéletesen megfelel anak, hogy az alkoholt a csizma szárába lehessen rejteni. Mint az mind tudjuk, a tiltott gyümölcs a legkívánatosabb, sőt! Így történt ez ekkor is. Az alkoholfogyasztás addig nem ismert szintekre növekedett Amerika-szerte. Mivel az erősebb alkohol több jövedelmet hozott – könnyű elkészítése és hatása miatt –, túlnyomóan a tömény alkoholok terjedtek el. A bárokat és az italozókat felváltották a kocsmák, amelyekbe most már nők is beléphettek, és ezt előszeretettel ki is használták.
1920-ban a legbecsesebb gyűrűk értékes kristályokat foglaltak magukban: a platina- és az aranyfoglatban ékeskedő gyémánt, smaragd és zafír volt a legnépszerűbb. Mindemellett érdekesebb formák is megjelentek különlegesebb, színes kövekkel, mint például az opál.
Napjainkban a koktélgyűrűk limitálttá váltak, mivel nehézkes a nagy méretű ékkövek beszerzése. A méretek háttérbe szorulása miatt változtak a felhasznált kövek: most a kvarcokban, a turmalinban, a topázokban és a citrinekben gyönyörködhetünk. Mások innovatív technikákkal bolondították meg a dizájnt a lehetőségek szűkössége miatt – ilyen az értékes fémeket nagyjából bármilyen alakba való formázása, a kusza szettek kreatív elkészítése vagy a színes mikropavé drágakövek alkalmazása. Nyilvánvalóan a különc technikák csökkentették az óriási drágakövek iránti vágyat, ráadásul az apróbb kövekkel díszített verziók sokkal praktikusabbak is.
Emeljük a koktélpoharainkat ezek után a nőkre, akik a pompázatos ékszert mindannyiunk ékkövévé tették!
Kay fekete-fehér gyémántgyűrű, 419 $
Anthropologie gyűrű, 148 $ Free People holdköves gyűrű, 328 $ Bauble Bar arany pavé gyűrű, 46 $
Parfois bordó köves arany gyűrű, 1995 Ft
Uterqüe kék köves arany gyűrű, 19 900 Ft
Zara rozéarany gyűrű, 4595 Ft Bellus Domina aranyozott lapis lazuli-köves gyűrű, 129 £
Swarovski kevert fémes gyűrű, 92 900 Ft