Mikor megismerkedünk a Nagy Ővel, mindent rózsaszínben látunk, boldogok vagyunk és szárnyalunk. Minden jó, amit a másik tesz vagy mond. A szerelem mámorában egyrészt hajlamosak vagyunk azt feltételezni, hogy szerelmünk hozzánk nagyon hasonlóan látja a világot, másrészt mivel el vagyunk „bűvölve” a másiktól, egyáltalán nem esik nehezünkre, hogy alkalmazkodjunk a másikhoz.
Az, hogy a kezdeti mámoros állapotban nem figyelünk egymás személyiségéből adódó különbségekre, nagyon sok probléma okozója egy párkapcsolatban. Mennyi dologról álmodozunk a kapcsolatunk elején, amelyet együtt szeretnénk a párunkkal megvalósítan! Vegyük például a romantikus közös reggeliket, amely nehezen kivitelezhető egy olyan párnál, ahol az egyik fél későn fekvő, a másik viszont korán kelő típus. A későn fekvő típusok, gyakran reggel használhatatlanok, ami a korán kelő számára elviselhetetlen tud lenni. A későn fekvő számára viszont érthetetlen, hogy este 10 óra után miért nem tudja megváltani a világot a korán kelő párjával.
Egy ilyen fajta különbség nagy hatással lehet a pár szexuális életére is. A korán kelő fél este 10 óra körül már szeretne lefeküdni, és szeretkezni, azonban a későn fekvőnek még számos terve van aznap éjszakára, emiatt a korán fekvő visszautasítottnak érezheti magát, a későn fekvő viszont azt gondolhatja, hogy a párja irányítani akarja őt. Ilyenkor a legfontosabb, egymás különbségét tiszteletben tartva, megegyezni egy mindkettőjük számára jó megoldásban. Például este tízkor szeretkeznek, de utána a későn kelő még felkel, és folytathatja a számára fontos dolgokat.
Természetesen még sorolhatnánk számos, a személyiségünkből adódó különbséget, amely zavaró lehet egy párkapcsolatban. Ha az egyik fél optimista, míg a másik pesszimista. Az optimista szerint a pohár mindig félig tele van, pesszimista szerint azonban mindig félig üres. Vagy gondoljunk a racionális emberre, aki mindenre logikus választ keres és a művész típusra, aki szívből tudja, hogy mi a helyes megoldás. Vagy a pedáns és a szétszórt párosokra. A kapcsolat elején a pedáns még győzködi magát, hogy milyen jó, hogy a párja ilyen laza, a szétszórt pedig boldog, hogy egy kis házi tündérrel találkozott. Azonban pár évvel később, amikor a szétszórt fél folyamatos piszkálódás kereszttüzében érzi magát, nem érti, hogy mi is történik valójában.
Törekedni kell a kompromisszumra
Ebben az esetben egyezzünk meg, hogy kinek mi lesz a feladata. Mi történik ilyenkor? Habár természetes, és a személyiségünkből adódik, hogy különbözőek vagyunk, nagyon nehéz belátni, hogy a párunk másképp szereti a dolgokat. Nézzünk szembe a valósággal, és egyezzünk meg ezekben az esetekben. Ahhoz, hogy megőrizzük a kapcsolatunk harmóniáját, az alábbiakra fontos figyelmet fordítanunk;
– ne ítélkezzünk a másik felett, tartsuk tiszteletben a másik személyiségét
– próbáljuk megérteni a különbségeinket, így kevésbé fogunk késztetést érezni arra, hogy a másikat megváltoztassuk
– ne próbáljuk állandóan a másikra erőltetni a gondolkodásmódunkat, mivel ez folyamatos, és vég nélküli konfliktushoz vezet
– beszéljük meg a személyiségünkből adódó különbségeket, tudatosítsuk, hogy ezek milyen konfliktusokat okozhatnak, és beszélgessünk azok megoldási lehetőségeiről
– legyünk tisztában magunk, és a párunk személyiségjegyeivel
Önmagunk mélyebb megismeréséhez számos személyiségteszt áll rendelkezésre, amely az interneten is elérhető, illetve külső szakember segítségét is kérhetjük.