Sok szakember szorgalmazza a kisgyerek melletti kutyatartást, az állatok ugyanis nemcsak empátiára és felelősségre tanítanak, de még az immunrendszert is erősíthetik. Az is bizonyított, hogy a kisállat tartás alapvetően javítja kedélyállapotunkat, sőt, még a depresszió ellen is hatásos lehet. Innen pedig már nem is meglepő, hogy a kutyatartást egyenesen a hosszú élet titkának kiáltották ki.
Kiskutya – jobb, mint a mediterrán diéta (Fotó: Profimedia – Red Dot)
Egy ausztrál kutatócsoport 4,039 állandó magas vérnyomással küzdő (jellemzően idősebb, 65 és 84 év közötti) személyt vizsgált, annak tükrében, hogy az állattartás hatással lehet-e túlélési esélyeikre a szív –és érrendszeri megbetegedésekkel szemben. A kutatás 11 éven keresztül monitorozta az alanyokat, akik közül 24% vesztette életét ebben az időszakban – 52%-uk a szív –és érrendszeri problémák miatt. A kísérlet egyértelműen bizonyította, hogy azok, akik állattartók, vagy akiknek korábban volt házikedvencük magasabb túlélési rátával bírnak, mint a kisállat nélküli alanyok. Egészen pontosan 26%-kal volt jobb a jelenleg is állatot tartók, és 22%-kal a valaha kisállattal rendelkezők esélye.
Korábbi kutatások egyébként azt is bizonyították, hogy a kutya jobb hatással van egészségi állapotunkra, mint a macska, bár ebben a kutatásban az állat fajtájától (macskákról és kutyákról beszélve) függetlenek voltak az eredmények. Egyedül az dobta meg a túlélési esélyeket az egyes individuumoknál, ha azok kutyatartók voltak és rendszeres, hosszú sétákra vitték kutyáikat.
Az eredmény tehát bizonyított, a 26% ráadásul szignifikáns különbségnek számít, innentől már csak reménykedni lehet benne, hogy ha elég kutyával vesszük körbe magunkat, az örök élet titkát is megfejettük.