Valószínűleg mindenki látott már a függőleges falfelületektől elütő színűre festett plafont, főleg, hogy mostanság a vakító fehér fal a trendi, így ha valaki egy kis színt akar vinni a lakásába, akkor többnyire a plafonnal kezdi. Képzeljük most el, micsoda hatást kelt egy csodás mintás tapéta ugyanúgy a mennyezeten!
A lakberendezők azért szeretik a tapétát, mert sokkal erőteljesebb karakterrel ruházzák fel a tereket, mint a festék. Egy drámai, mintás plafonborítással a tulajdonos személyisége hihetetlen átütő erővel jelenik meg a szobában, viszont nem töri meg a fehér falak egész lakáson átívelő egységét. A plafon az a terület, ahol bátrak és kísérletezők lehetünk anélkül, hogy megzavarnánk az otthon harmóniáját!
A mennyezetre ragasztott tapéta ráadásul akkor is remek megoldás, ha a falakat nem lehetne átfesteni, alakítani, mert például faborítású vagy folyosóról lévén szó, sok az ajtó. A plafon ilyenkor is egy tiszta felület, nagyobb mintákat is ki lehet bontakoztatni rajta zavaró tényezők nélkül. Pont emiatt remek megoldás, ha valaki a konyháját szeretné kicsit személyesebbé tenni, vagy egy kis szobánál, ahol esetleg sok szekrényke és ablak bontja meg a falak egységét.
A módszer ott működik legjobban, ahol a mennyezet geometriája letisztult, egyenes vonalakkal határolt, négyzet vagy sokszög alakú, és nincs túl sok elem, ami megbontja: beépített lámpák, spotlámpák, ventilátor, stb. Ha a konyha vagy ebédlő többi berendezési tárgya túl jellegzetes, a lakberendezők inkább visszafogottabb mintát javasolnak a mennyezet borítására, vagy inkább a szomszédos helyiség mennyezetét fedjük be a kívánt mintával. Ha úgy választjuk meg a tapétát, hogy harmonizáljon az első helyiségünk karakterjegyeivel, akkor tökéletesen összeköti a két szobát és szerves egységet képeznek a lakáson belül.
A megvalósítás első lépése a megfelelő tapéta kiválasztása. Ez majdnem olyan, mint a tökéletes ékszert megtalálni egy ruhához. Döntsük el, miért akarjuk betapétázni a plafont az adott helyiségben, ez segít leszűkíteni a választékot. Több vibrálást, élénkebb színeket akarunk? Különleges textúrával akarjuk tovább mélyíteni a szoba karakterét? Vagy a lenyűgözés és meghökkentés a cél? Ha megvan a szín és a stílus, nem árt tisztázni még néhány dolgot. Ha a szoba hosszú és keskeny, válasszunk inkább olyan mintát, amelyik nonfiguratív, nem egy adott irányba halad vagy körkörös, különben könnyen egy bowlingpálya benyomását kelti a helyiség a tapétázás után. A tetőtéri szobákban pedig a plafont és a falakat is fedhetjük ugyanazzal a papírral, így egy barátságos kis fészket hozunk létre.
A megvalósításhoz nem árt szakembert hívni, hiszen a plafonra egyrészt nehezebb felvinni a tapétát, másrészt ha rosszul sikerül, nem ragad eléggé, később javítani is nehezebb. Ha mégis magunk szeretnénk befedni a mennyezetet, válasszunk inkább öntapadós tapétát, azzal egyszerűbb bánni, ráadásul eltávolítani is könnyebb, ha mégsem olyan a végeredmény, mint amire számítottunk.
Forrás: House Beautiful