- A gombaszedés izgalmas hobbi, de veszélyes is lehet.
- A gombamérgezés többféle, súlyos és kevésbé súlyos tünetekkel jelentkezhet.
- A gombamérgezés akár halált is okozhat.
Egy laikus gombagyűjtő könnyen össze tudja téveszteni a vadon termő ártalmatlan, ehető gombákat a külsőre hasonlító, ám mérgező társaikkal. A gyilkos galóca okozza a legsúlyosabb, többnyire halálos kimenetelű mérgezéseket. Ezekből már néhány apró darab is veszélyt jelenthet.
Hogy megelőzzük az esetleges gombamérgezést, fontos, hogy a gyűjtött gombákat szakértővel ellenőriztessük – erre általában a piacokon, vagy más gombavizsgáló helyeken ingyen van lehetőség. Ám ha mégis bekövetkezik a baj, fontos, hogy minél előbb cselekedjünk és segítséget kérjünk.
Lássuk a gombamérgezés tüneteit!
A toxikológiai szakirodalom alapján a gombamérgezéseket kilenc fő csoportba sorolják. A csoportosítás a gombák vagy azok toxinjai által okozott tünetek alapján történik. Ezek közül mutatjuk a 6 leggyakrabban előforduló gombamérgezést.
1. Phalloides-szindróma és tünetei
A legsúlyosabb, legtöbbször halálos kimenetelű mérgezés, amit a gyilkos galóca májkárosító vegyületei – az amanitin, phalloidin és virotoxin – okoznak. A mérgezés első tünetei a fogyasztást követően 8-28 órával jelentkeznek.
- csillapíthatatlan hányás,
- hasmenés (vízszerű széklet)
- súlyos kiszáradás,
- izomgörcsök.
A második szakaszban látszólagos javulás után egyre erősödő sárgaság és májkárosodás lép fel, ami akár májkómához is vezethet. A halál oka gyakran a májsejtek pusztulása mellett a vesekárosodás és vizelet-kiválasztási zavar. Fontos tudni, hogy hasonló tüneteket okozhatnak egyes más gombafajok is (pl. sárga kénvirággomba, vörhenyes őzlábgomba), bár ezeknél a lappangási idő rövidebb (4-5 óra).
2. Muscarin-szindróma és tünetei
Bár nem életveszélyes mérgezés, kezelése atropinnal és tüneti szerekkel történik. A legismertebb példája a légyölő galóca mérgezése.
- izzadás,
- remegés,
- nyáladzás,
- könnyezés
- hasi görcsök.
3. Pantherin-szindróma és tünetei
A párducgalóca vagy légyölő galóca okozza, amit a sámánok egykor előszeretettel használtak szertartásaik során. A mérgezés lappangási ideje 1-2 óra.
- motoros izgalom,
- tér- és időérzékelési zavarok
- fokozott érzelmi állapot,
- száraz nyálkahártyák,
- szapora szívműködés,
- nyugtalanság,
- delírium,
- hallucinációk
4. Psylocibin-szindróma és tünetei
A selymes susulyka okozza, amely LSD-analóg vegyületeket tartalmaz. A mérgezés rövid, legfeljebb 1 órás lappangási idő után jelentkezik.
- hallucinációk,
- magas vérnyomás,
- szapora szívverés,
- izzadás,
- nyál- és orrfolyás,
- görcsök
5. Koprinus-szindróma
Ez a szindróma csak alkohol egyidejű fogyasztása esetén alakul ki, mivel a gomba toxinja gátolja az alkohol lebontását, és acetaldehid-mérgezést okoz. Emiatt bizonyos tintagombák ártalmatlanok lehetnek, ha alkoholt nem fogyasztanak mellé, míg alkohollal mérgezést idézhetnek elő.
6. Gastrointestinalis-szindróma és tünetei
Ez a leggyakoribb mérgezés, amelyet olyan gombák okoznak, mint a világító tölcsérgomba, sátántinóru, farkastinóru, nagy döggomba, galambgomba- és tejelőgomba-félék, valamint a papsapkagomba. A tünetek gyorsan jelentkeznek.
- gyomor-bélrendszeri tünetek
Forrás: Házipatika.com Fotó: Getty Images