- A téli megfázásos időszakban a ruháink mosására is érdemes jobban odafigyelni.
- Nem is gondolnánk, de egyes vírusok a ruhákon keresztül is fertőzhetnek.
- De vajon meddig maradnak életben a vírusok a ruhákon? És hogyan tudunk a legbiztosabban megszabadulni tőlük?
Az influenzás és náthás időszakban a kórokozók szinte észrevétlenül terjednek köhögéssel, tüsszentéssel és különböző felületek érintésével. Talán nem is gondolnánk, de ilyen felületet jelentenek például a ruháink is. „A ruhák porózusak, gyakorlatilag szilárd Petri-csészeként viselkednek” – mondja Jason Tetro mikrobiológus, aki „The Germ Guy” néven is ismert a közösségi médiában. De vajon meddig maradnak életben a kórokozók a ruháinkon, és mennyire veszélyesek ránk nézve?
Lássuk, melyik vírus van télen leggyakrabban a mosatlan ruhánkon!
1. Hogyan terjednek a kórokozók a ruhákon?
A ruhákra vagy a szennyezett felületek érintésével, vagy akár a levegőből is kerülhetnek kórokozók. Például, ha egy fertőzött személy köhög vagy tüsszent, a cseppek a ruházatra kerülhetnek. Nedvesség és páratartalom esetén, mint például izzadság hatására, ezek a kórokozók mélyebben bejuthatnak a szövetek szálaiba.
Száraz ruhákon azonban kisebb a fertőzés veszélye, hacsak nem rázzuk meg úgy, hogy a kórokozók a levegőbe kerüljenek. Ám mivel ezeknek a kórokozóknak a többsége megreked a szövetben, nem valószínű, hogy megbetegszünk pusztán a ruhák érintésétől.
2. Meddig maradnak életben a vírusok?
„A baktériumok és gombák kedvező körülmények között hosszú ideig, akár 90 napig is életben maradhatnak” – állítja Tetro. A vírusok viszont jelentősen rövidebb ideig maradnak fertőzőképesek. Az olyan légutakat érintő vírusok, mint az influenza vagy a COVID, ruhán keresztül ritkán fertőznek, mivel a fertőzéshez nagyobb mennyiségű kórokozóra lenne szükség.
Az egyik nagy kivétel a norovírus, amelyet gyomorrontásért tesznek felelőssé. Ez a rendkívül fertőzőképes vírus szinte bármilyen körülmények között képes egy hónapig is életben maradni. Mivel elég néhány részecske ahhoz, hogy fertőzést okozzon, a norovírus különösen veszélyes lehet, ha ruházaton vagy más felületeken marad.
3. Milyen típusú ruhák rejtenek több vírust?
A szövetek anyaga is befolyásolja, hogy mennyi ideig maradnak életben a kórokozók. A szintetikus anyagok, mint a poliészter, jobban kedveznek a vírusok túlélésének, mint a természetes szálak, például a pamut és a gyapjú. Ennek oka, hogy a szintetikus anyagok olajos szerkezetűek, amely kedvező környezetet teremt a mikroorganizmusok szaporodásához.
Ezek az anyagok hosszabb ideig tartják fenn a páratartalmat is, ami elősegíti a baktériumok és gombák túlélését. A természetes szálak ezzel szemben jobban szellőznek és kevésbé alkalmasak a kórokozók szaporodására.
4. Hogyan mossuk és fertőtlenítsük a ruháinkat?
Nincs szükség bonyolult mosási rutinokra. A megfelelő hőmérsékleten végzett mosás és szárítás már önmagában is sokat segít. A legjobb eredmény érdekében használjunk forró vizet (általában 60°C felett) és enzimtartalmú mosószert, amely lebontja a kórokozókat.
Patric Richardson, a mosás szakértője szerint érdemes oxigénes fehérítőt is hozzáadni, amely hidrogén-peroxidot képezve fertőtlenít. Ez különösen hatékony olyan ruhák esetében, amelyeket gyakran használnak betegségek idején, például ágyneműk vagy törölközők esetében.
Havonta egyszer futtassunk le egy üres, forró vizes ciklust a mosógépben, hogy annak belsejét is tisztán tartsuk. Ezzel megelőzhetjük a baktériumok felhalmozódását a gépben.
Az olyan ruhadarabokat, amelyeket nem lehet mosni, mint a öltönyök vagy kabátok, fertőtleníthetjük vasalóval vagy gőzölővel. Egyes modern szárítógépek gőzölési funkcióval is rendelkeznek, amely különösen hasznos lehet a párnák vagy plüssjátékok fertőtlenítésére.
5. Milyen gyakran mossuk a ruháinkat?
Ha betegek vagyunk, a ruháinkat minél hamarabb mossuk ki, hogy elkerüljük a kórokozók további terjedését. Ne felejtsük el a sálakat, sapkákat és kesztyűket sem, amelyeket gyakran használunk nátha idején. Ezek a kiegészítők gyakran közvetlen érintkezésbe kerülnek az orral vagy szájjal, így különösen fontos, hogy tisztán tartsuk őket.
6. Tippek a betegségek elkerüléséhez
A megfelelő ruhatisztítás mellett ne feledkezzünk meg az alapvető higiéniai lépésekről sem. Mossunk gyakran kezet, fertőtlenítsük a gyakran érintett felületeket, mint például a kilincsek, és viseljünk maszkot, ha betegek vagyunk. Ezekkel az egyszerű lépésekkel jelentősen csökkenthetjük a betegségek kialakulását.
Forrás: Huffpost Fotó: Getty Images