Nem jó ötlet télen így szárítani a ruhát, és nem csak a rezsi miatt

2025. február 06.
Több szempontból is káros lehet a ruhákat a radiátorra terítve szárítani télen. Nem csak azért rossz ötlet ez, mert magasabb lehet az energiaszámla, de akár tönkre is tehetjük vele a fűtőtesteket. De akkor hogyan szárítsuk gyorsan a ruhákat télen?
Ruhaszárítás télen radiátoron
  • A ruhának és a radiátornak is árthat, ha télen a fűtőtestre terítve szárítjuk a mosást.
  • Miért növeli az energiaszámlát, ha a radiátoron szárítjuk a ruhákat?
  • Hogyan száríthatjuk télen is gyorsan a ruhákat, ha nem a radiátorra terítve?

Télen a ruhaszárítás komoly fejtörést okozhat, ha nincs szárítógépünk. Sokkal lassabban száradnak a kiterített ruhák, így savanyú szaguk lehet. Emiatt terítik sokan a vastagabb ruhadarabokat a radiátorra, hogy gyorsabban megszáradjanak.

Nem biztos azonban, hogy ez jó ötlet! A radiátoron való ruhaszárítás ugyanis nem csak a ruhákat, de a fűtőtestet is tönkreteheti, ráadásul az energiaszámlánk is nagyobb lehet miatta.

Hogyan hat az energiafogyasztásra, ha a radiátoron szárítunk ruhát?

Amikor a radiátorra teregetünk egy-egy nagyobb ruhadarabot, nem is gondolunk arra, milyen hatással lehet ez a fűtésre. Elzárjuk vele a meleg levegő kiáramlását a fűtőtestből, így a radiátornak (és a kazánnak) nagyobb teljesítményre kell kapcsolnia, hogy befűtse a helyiséget. Ennek folyományaképpen az áram- és gázszámlánk megnő. 

Érdemes a teregetésünket is tudatosabbá tennünk, ha spórolni akarunk az energiaszámlán. Télen ez fontos szempont, amikor egyébként is többe kerül a rezsi.

Kárt tehet a radiátorban

Nem csak a rezsiszámla lehet magasabb attól, ha a radiátorra teregetjük a ruhákat. A nedves ruhákkal való közvetlen érintkezés korrózióhoz vezethet, ha valahol van egy kis sérülés a fűtőtest festésén. Rozsda keletkezhet a radiátorokon, így sokkal hamarabb tönkremennek, mint kellene.

Mit tesz a ruhákkal, ha a radiátoron szárítjuk?

A ruhában és a radiátorban is kárt tehet, ha a fűtőtestre teregetünk, a rezsiszámláról nem is beszélve

A ruhában és a radiátorban is kárt tehet, ha a fűtőtestre teregetünk, a rezsiszámláról nem is beszélve

Nem tesz jót maguknak a ruháknak sem, ha a radiátorra terítjük megszáradni. Nagyon erős hőhatásnak vannak kitéve, ami károsítja a textilszálakat. Emiatt a ruha elveszítheti formáját, elszíneződhet és foltosodhat is. 

Mivel egy felületre fektetjük száradni a ruhát, így a nedvesség sem tud megfelelően távozni pára formájában, emiatt fura szaga is lehet a radiátorra teregetett ruháknak. Lehet, hogy spórolunk némi időt a ruhaszárítással, ám azt kockáztatjuk ezzel, hogy tönkretesszük a kedvenc ruhadarabjainkat.

Tűzveszélyes is lehet a radiátoron ruhát szárítani

Azt gondoljuk, hogy a mai radiátorok már biztonságosak, ám a magas hővel való közvetlen érintkezés, a hirtelen hőmérséklet-emelkedés bizonyos anyagok esetében tűzveszélyes is lehet. Ez különösen akkor történhet meg, ha a helyiségben, ahol a ruhákat szárítjuk a radiátoron, a szellőzés sem tökéletes.

Hogyan szárítsuk biztonságosan és hatékonyan a ruhákat télen?

Jó hír, hogy télen sem kell beletörődnünk, hogy a ruháink sokkal hosszabb ideig száradnak. Számos módon segíthetjük a folyamat felgyorsítását:

  • Jól szellőző helyre rakjuk a ruhaszárító állványt, szellőztessünk gyakran abban a helyiségben, ahol a ruhákat kiteregetjük.
  • Ne a ruhákat helyezzük a radiátorra, hanem a szárítóállványt húzzuk a fűtőtest közelébe, de ne érintkezzenek!
  • Érdemes beszereznünk egy párátlanító készüléket, ha az otthonunkban nagyon magas a páratartalom. Ha szárazabb a levegő a lakásban, gyorsabban száradnak a ruhák is.

Ezek a házi praktikák segíthetnek, hogy ne csak a fűtés legyen hatékonyabb, de a ruhák is biztonságosabban és gyorsabban száradjanak akár télen is.

Forrás: Marie Claire Belgium/Florelle Moire, fotó: Unsplash, Getty Images


Életmód
Ne maradj le!