- 2024-ben az agyrohadás (brain rot) lett az év szava, és a popcorn agy (popcorn brain) kifejezés hátterében is hasonló jelenség rejlik.
- Kifejezetten modern problémáról van szó, amellyel a legtöbb internet- és okoseszköz-felhasználónak meg kell küzdenie.
- Elmondjuk, hogy pontosan mit jelent a popcorn agy, és hogy ha érintettek vagyunk, hogyan segíthetünk magunkon.
Mindannyiunknak ismerős lehet a helyzet, amikor valamilyen sorozatot nézve pörgetjük az Instagram-feedünket, esetleg próbálunk képbe kerülni egy aktuális TikTok-trenddel, és mindeközben messengerezünk is. Ilyenkor úgy érezhetjük, sok mindent csinálunk egyszerre, de valójában képtelenek vagyunk rendesen összpontosítani. Rengeteget elárul korunkról, hogy tavaly az agyrohadás lett az év szava, de társadalmi szintű kognitív hanyatlásunk belátásához egy másik kifejezéssel is érdemes megismerkednünk.
Mi is az a popcorn agy?
Az informális szókapcsolattal eredetileg David Levy, a University of Washington egyik kutatója rukkolt elő még 2011-ben, egy jól körülhatárolható jelenségre utalva ezzel. „A popcorn agy kifejezés arra a mentális állapotra vonatkozik, amelyben nem tudunk egyvalamire huzamosabb ideig koncentrálni, gondolataink széttartóak, és gyorsan ugrálunk egyik témáról a másikra” – magyarázza Reena Patel pozitív pszichológus. Valahogy úgy kell ezt elképzelnünk, mint amikor a pattogatottkukorica-magok villámgyors ugrándozásba kezdenek.
A játékosan hangzó kifejezés nagyon is valós jelenségre utal, ugyanakkor a klinikai neuropszichológus, Jessica McCarthy, PsyD felhívja a figyelmet, hogy szigorúan véve nem betegségről vagy rendellenességről beszélhetünk (ezért nincsenek is hivatalos kritériumai a diagnózisának). A szóban forgó mentális állapot jellemzően azért alakul ki, mert túl sok időt töltünk képernyők előtt, illetve a fokozott internethasználattal túlstimuláljuk az agyunkat.
Pontosan mi okozza a popcorn agy kialakulását?
Dr. McCarthy szerint a képernyőhasználat során arra „trenírozzuk” az agyunkat, hogy azonnali jutalmazást keressen. Amikor tartalmakat fogadunk be, agyunk olyan kémiai anyagokat termel, mint a dopamin és az endorfin, aminek köszönhetően jobban érezzük magunkat a bőrünkben.
Agyunk azonban egy idő után hajlamos lesz minden apró kényelmetlenségérzetnél arra utasítani minket, hogy vegyük elő a telefonunkat, és így oldjuk meg a problémát – így alakul ki a popcorn agy. Az állandó stimulálással pedig egyre több ingerre lesz szükségünk ahhoz, hogy jutalmazzuk az agyunkat, és előfordulhat, hogy a technológiától független tevékenységekben már egyre kevésbé leljük örömünket.
Honnan tudhatjuk, hogy minket is érint-e a probléma?
„Ha például egyszerre több tucat lap van megnyitva a böngészőnkben, és általában nem tudunk az aktuális feladatunk végére érni, az sokatmondó” – állítja Dr. Patel. További árulkodó jelek lehetnek:
- Képtelenek vagyunk koncentrálni
- Általában véve stresszesebbnek érezzük magunkat
- Gyakran élünk át szorongást
- Kimerültnek érezzük magunkat
Mit tehetünk azért, hogy ne legyen popcorn agyunk?
Pofonegyszerű: ne töltsünk annyi időt képernyők előtt. Ezt persze könnyebb mondani, mint ténylegesen megvalósítani, de Dr. McCarthy szerint jó módszer lehet, ha például az aktuális feladatunk elvégzése utánra iktatunk be magunknak pár percnyi görgetést. Ha pedig túl sok teendő tornyosul előttünk, Dr. Patel szerint alakítsunk ki közöttük fontossági sorrendet, így sokkal fókuszáltabban tudunk foglalkozni az aktuális elintéznivalónkkal.
A szakértők szerint ugyancsak hasznos lehet kikapcsolni az értesítéseket a telefonunkon, továbbá olyan időtöltéseket keresni, amelyek függetlenek a technológiától. Akár a testmozgást választjuk, akár a táskánk mélyére süllyesztjük a mobilunkat egy baráti vacsora idejére, fő, hogy rendszeresen szakadjunk el a készülékünktől.
Forrás: Popsugar Fotó: Getty Images