- Ismét közeledik az óraátállítás.
- 2025. március 30-án, március utolsó vasárnapján állítjuk előre óráinkat.
- Ezért alakult ki a folyamat, és erre számíthatunk a jövőben az óraátállítással kapcsolatban.
Ezen a hétvégén átállítjuk óráinkat. Így tovább élvezhetjük majd a hosszú nappalokat és a napsütést, de kevesebbet is fogunk aludni egy órával.
Ekkor történik az óraátállítás 2025-ben
Március utolsó vasárnapján, vagyis idén március 30-án hajnali 1 órakor az óramutatók egy órát előre lépnek.
Ezután majd október utolsó vasárnapján, azaz idén október 26-án fogjuk visszaállítani őket.
Miért van szükség az óraátállításra?
Az óraátállítás oka, hogy a lehető legjobban kihasználjuk a természetes fény előnyeit az évszakoknak megfelelően.
A változás hatása azonban eltérő mértékű. Az Egyenlítőtől távolabb eső országok profitálnak a legtöbbet ebből a rendszerből, ahol többórányi sötétséget tapasztalnak a lakosok.
1895-ben egy George Hudson nevű új-zélandi férfi állt elő az ötlettel, hogy az óra két órával történő átállításával több ideje maradjon hobbijára, a rovarok szabadban történő megfigyelésére.
Nagy-Britanniában William Willett volt az, aki felvetette, hogy hozzunk ki többet a természetes fényből. Bár Winston Churchill támogatottja volt, a brit kormány elutasította javaslatát.
Halála után azonban ismét felmerült a kérdés, amikor az országok megpróbálták csökkenteni szénigényüket az első világháborúban.
Míg Willett saját országa lassan vette át az ötletét, addig a németek úgy döntöttek, hogy 1916-ban kipróbálják a módszert, hogy több fényhez jussanak munkájuk során. Az ötlet pedig gyorsan terjedni kezdett más országokban is.

A tavaszi óraátállítás oka, hogy a nyári időszámítással jobban kihasználható legyen a természetes fény.
Eltörlik az óraátállítást?
2019. március 26-án az Európai Parlament megszavazta a nyári időszámítás eltörlését. Döntésüket egy EU-szerte végzett felmérésre alapozták: a válaszadók túlnyomó többsége azt jelezte, hogy szívesen megszüntetné az óraátállítást.
Az utolsó óraátállításnak 2021 tavaszán kellett volna történnie, de a javaslat háttérbe szorult, mivel a világ éppen a Covid-19 járványra koncentrált.
Több szakértő is sürgeti azonban, hogy lépjen életbe az óraátállítás megszüntetése, ugyanis a folyamat sokak szervezetét rendkívül megterheli a felborult bioritmus miatt.
Forrás: RTÉ, Fotók: GettyImages