Tavasszal így kell tisztítani a kutyád fekhelyét, ha el akarod kerülni az élősködőket

2025. március 30.
A tiszta kutyafekhely nemcsak kellemesebb illatot és látványt biztosít otthonunkban, de kutyánk egészségét is védi. Mutatjuk, hogyan tisztítsuk megfelelően!
Kutyafekhely tisztítás élősködők
  • A kutyánk fekhelye akár olyan kórokozókat is rejthet, amelyek az állatokról az emberekre is átterjedhetnek.
  • Első lépésként alaposan ki kell porszívózni, utána jöhet a nedves tisztítás.
  • Ha jót akarunk, tartsuk tisztán rendszeresen a kutya fekhelyét.

Imádjuk a kutyáinkat – a bűzös fekhelyüket viszont már kevésbé. A kutyaágyak idővel könnyen elhasználódnak, porosodnak, szőrösek lesznek, és kellemetlen szagokat is áraszthatnak. Ennél is fontosabb, hogy ezek a fekhelyek akár olyan kórokozókat is rejthetnek, amelyek az állatokról az emberekre is átterjedhetnek. Éppen ezért nemcsak esztétikai vagy kényelmi szempontból, hanem az egészség megőrzése érdekében is lényeges, hogy rendszeresen tisztítsuk őket. Mutatjuk, hogyan csináljuk hatékonyan!

Így kell tisztítani a kutyánk fekhelyét, ha el akarjuk kerülni az élősködőket

1. Az első lépés: alapos porszívózás

Első lépésként fontos, hogy alaposan porszívózzuk ki a fekhelyet. Így megszabadulhatunk a portól, szőrtől és más szennyeződésektől. Ha nincs kéznél porszívó, egy szöszeltávolító henger is hasznos lehet. A New York Times azt javasolja, hogy a porszívózás után rázzuk ki a fekhelyet a szabadban – ezzel a maradék port, szőrt is eltávolíthatjuk. Ha komolyan vesszük a dolgot, érdemes lehet beszerezni egy kézi porszívót, amelyet kifejezetten állatszőr eltávolítására terveztek.

2. Folttisztítás célzottan

A teljes mosás előtt vagy helyett sokszor elég csak a problémás területeket kezelni. Ha a fekhelynek levehető huzata van, elsőként ezt vegyük le, hogy megnézzük, mennyire mélyen ivódott be a szennyeződés. Bizonyos foltok eltávolításához speciális módszerekre van szükség – íme néhány hatékony recept:

  • Vizeletfolt: keverjünk össze szódabikarbónát, ecetet és vizet, majd fújjuk a keveréket a foltra. Hagyjuk hatni legalább 10 percig, végül itassuk fel a nedvességet.
  • Sár vagy kosz: dörzsöljük be a foltot egy állatbarát tisztítószerrel, egy puha rongy segítségével.
  • Kaki: készítsünk oldatot hideg vízből és fehér ecetből, majd egy régi (csak erre használt) kefével dörzsöljük át a foltot. Ha eltűnt, szórjuk meg szódabikarbónával, és amikor megszáradt, porszívózzuk fel.
  • Vér: töröljük le nedves ronggyal, amennyire csak lehet, majd keverjünk össze szódabikarbónát, ecetet és hideg vizet. Ezt hagyjuk a folton legalább fél órán át, majd ismét töröljük át.
A kutyánk fekhelye akár olyan kórokozókat is rejthet, amelyek az állatokról az emberekre is átterjedhetnek.

A kutyánk fekhelye akár olyan kórokozókat is rejthet, amelyek az állatokról az emberekre is átterjedhetnek

3. Mélytisztítás lépésről lépésre

Miután eltávolítottuk a legmakacsabb foltokat, jöhet a mélytisztítás. Ha a fekhely huzata levehető, valószínűleg mosható is – de mindig ellenőrizzük a gyártói címkét! Ha a huzat vagy maga az ágy nem mosható gépben, kézzel is tisztítható: töltsünk meg egy nagy edényt vagy kádat meleg vízzel, tegyünk bele kisállatbarát mosószert, és áztassuk be az ágyat 10–15 percre.

Dörzsöljük át egy régi kefével, szükség esetén gyúrjuk át kézzel is. Amennyiben semmilyen utasítást nem találunk, a New York Times hideg vizes gépi mosást javasol – természetesen csak akkor, ha az ágy mérete ezt lehetővé teszi.

Fontos: mindig kisállatok számára biztonságos mosószert használjunk. A hagyományos mosószerek akár irritálhatják is az állat bőrét vagy nyálkahártyáját. A mosás után érdemes a mosógépet is kitisztítani.

4. A szárítás trükkjei

A huzatot – ha a címke engedi – betehetjük a szárítógépbe, de csak alacsony hőfokon. A magas hő ugyanis zsugorodást vagy gyűrődést okozhat. Ha nem vagyunk biztos a dolgunkban, inkább tegyük ki száradni a levegőre. Fontos: ne használjunk szárítólapot, mert ezek mérgezőek lehetnek a kutyánk vagy macskánk számára.

Hogyan tartsuk tisztán a fekhelyeket hosszú távon?

A rendszeres tisztítással sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat. A Simply Maid takarítócég szerint néhány egyszerű trükkel rengeteg időt spórolhatunk:

  • Porszívózzuk vagy szöszöljük át gyakran a fekhelyet.
  • Tisztítsuk meg a kutya tappancsait, mielőtt bejön a lakásba – így kevesebb koszt visz be a fekhelyre.
  • Válasszunk könnyen tisztítható, akár vízálló kutyaágyat.
  • Helyezzük időnként a fekhelyet napsütésre – az UV-fény természetes módon pusztítja el a baktériumokat.
  • És ne halogassuk a foltok eltávolítását – frissen sokkal könnyebb dolgunk van.

Még több kutya:

Forrás: Mental Floss Fotó: Getty Images

 


Életmód