5 mérgező szülői viselkedés – talán fel sem tűnik neked, hogy te is ezeket csinálod

2025. április 29.
Nem mindegyik mérgező szülői viselkedés olyan feltűnő, és akadnak olyanok, amikről valószínűleg a legkevésbé sem feltételeznéd, hogy annak számítanak. Itt a lehetőség ellenőrizni, hogy vajon te is beleesel-e ebbe a hibába!
5 mérgező szülői viselkedés: lehet, hogy te is csinálod
  • Nincs egyértelmű definíciója annak, hogy mit jelent „mérgező” viselkedést tanúsítani – vagy „mérgező” szülőnek lenni –, mert ez nem klinikai fogalom.
  • Ha azonban a viselkedés vagy a kapcsolat valóban mérgező, azt általában nagyon könnyű megmondani.
  • Eláruljuk, hogy a szakértők szerint mi az 5 legékesebb mérgezői szülői viselkedés!

A mérgező szülői viselkedés jelentős érzelmi és fejlődési károkat okozhat, aminek következtében a felnőtt gyerekek elhidegülhetnek tőlük. Ez a helyzet egyre gyakrabban fordul elő. Azonban vannak olyan szokások vagy viselkedési minták is, amelyek kevésbé nyilvánvalóan mérgezőek, de képesek valódi kárt okozni.

Íme a mérgező szülői viselkedés 5 ékes jele:

1. Kiabálás

Természetesen minden szülő kiabál néha – és ettől még nem lesz mérgező a viselkedése –, de ha túl gyakran teszi ezt, azzal óriási károkat okozhat a gyermekeivel való kapcsolatában. „Óriási különbség van az egyszeri pillanatnyi (amit remélhetőleg némi javítás követ, mint például: „Sajnálom, hogy kiabáltam. Beszéljünk róla.”) és a tartós kiabálás között.” – mondja Peg Streep szerző, aki híres az anya-lánya kötelékkel kapcsolatos kutatásairól.

Az ordibálás bizonyos helyzetekben működik, például amikor gyermek valami nagyon veszélyes vagy káros dolgot csinál, és gyorsan fel kell hívni a figyelmét. De ezen túlmenően a kutatások azt mutatják, hogy ez nem hatékony módja annak, hogy a gyerekek megváltoztassák viselkedésüket és mérgező hatással lehet rájuk. Ráadásul a kutatások szerint csökkentheti a gyerekek önbecsülését, és végső soron agresszívebb viselkedésre készteti őket.

„Amikor késztetést érzel arra, hogy kiabálj, szó szerint csinálj bármi mást. (…) Tegyél meg mindent, hogy megnyugodj és levezesd a feszültséget a testedből, hogy újra összpontosíthass és újra kapcsolatba tudj lépni a gyerekekkel. Lehet, hogy eltart néhány percig, de ez rendben van” – mondta Carla Naumburg klinikai szociális munkás.

2. Testvérek összehasonlítása

Ha több gyereked van, akkor már egészen kicsi koruktól kezdve könnyen elgondolkodhatsz azon, hogy mennyire különbözőek vagy hasonlóak. De a gyerekek összehasonlítása is lehet mérgező szülői viselkedés. „Amennyiben egynél több gyermeked van, ne hasonlítgasd őket össze hangosan, sem motiválás, sem fegyelmezés céljából” – mondta Streep.

Egy, az Egyesült Államokban élő első- és másodszülött gyerekek tanulmányi sikereit vizsgáló tanulmányban a gyerekek tanulmányi eredményeit elemezték és a kutatók azt találták, hogy a tinédzserek jövőbeli bizonyítványaira vonatkozó osztályzatait befolyásolta a szüleik meggyőződése arról, hogy melyik gyerek volt okosabb.”

A mérgező szülői viselkedés egyik jele a testvérek összehasonlítása

A mérgező szülői viselkedés egyik jele a testvérek összehasonlítása

3. Címkézés

Ugyanúgy, ahogy a gyerekek összehasonlítása mérgező szülői viselkedés jele lehet, a gyerekek bárminek – jónak vagy rossznak – címkézése is potenciálisan káros. A címkék önbeteljesítővé válhatnak, és nagyon nehéz megszabadulni tőlük. Még a pozitív címkékkel is érdemes óvatosan bánni.

Ha a gyermek megbukik egy vizsgán, összezavarodhat és elcsüggedhet, megkérdőjelezi saját képességeit. Hiszen, ha olyan okos, ahogy mondják neki, miért bukott meg? Alternatív megoldásként érdemes leíró dicsérettel próbálkozni. Például: „Láttam, hogy segítettél a testvérednek XYZ-ben. Nagyon segítőkész/felelősségteljes voltál.” Vagy: „Láttam, milyen keményen próbálkoztál ma. Büszke vagyok az erőfeszítéseidre.”

4. Érzelmek elnyomása

A szülők egyik legfontosabb feladata, hogy segítsék a gyerekeket az érzelmi intelligencia fejlesztésében, megtanítva nekik felismerni, mit éreznek, és nevet adni annak. De egy gyerek ezt nem teheti meg, ha azt az üzenetet kapja a mérgező szülőjétől, hogy bizonyos érzelmeket nem szabad átélnie vagy azok „rosszak”.

 „Ha azt mondjuk egy gyereknek, hogy „kisbaba”, mert sír, vagy érzelmeket mutat ki, az nem más, mint kegyetlenség, és arra ösztönzi őt, hogy leküzdje érzéseit és eltávolodjon másoktól” – mondta Streep,a mérgező szülői viselkedéssel kapcsolatban. „Járd végig lépésenként a gyermeked érzéseit, és segíts neki beszélni róluk. Mutasd meg neki, hogyan kezelheti jobban a frusztrációt vagy félelmet.

 5. „Te mindig/soha” és a „Kikészítesz” típusú kifejezések használata

Ha azt mondjuk a gyereknek, hogy bizonyos dolgokat mindig vagy soha nem tesz meg, az egyszerűen nem produktív, és a szakértők szerint beleesik a mérgező szülői viselkedés kategóriájába.

Jobb egyértelművé tenni a határokat és az elvárásokat, így segítve elő a változást. Tehát ahelyett, hogy azt mondanád: „Soha nem csinálod meg a házi feladatodat, amikor itt az ideje”, légy igazán világos, hogy mit szeretnél, és adj elég időt a gyerekednek az átállásra – majd utólag dicsérd meg.

Egy másik kifejezés, amelyre figyelni kell, a „Kikészítesz engem” vagy „Megőrjítesz/elszomorítasz, amikor XYZ-t csinálod”. Nem szabad lelkiismeret-furdalást ébreszteni benne azzal, hogy ráhárítjuk a felelősséget az érzelmeink miatt.

Forrás: Huffpost, Fotók: Getty Images


Életmód