Valószínűleg sokan találkoztak már a kínai büfék és éttermek egyik kedvenc előételével, a tavaszi tekerccsel. Ez az étel Kínában nagy múltra tekint vissza, egészen a Keleti Jin-dinasztia idejére, amely időszámításunk előtt 265-től 420-ig tartott. Akkor a tavaszi tekercsek még kicsit másképp néztek ki, inkább vékony palacsintára hasonlítottak és a tavasz első napjának megünneplésére készítették őket. A Ming-dinasztia idején kifinomultabbá vált a konyhatudomány, és a szakácsok a hagyományos palacsintákat vékony, rétestésztaszerű lapokra cserélték, amilyenben manapság is szervírozzuk a tavaszi tekercset.
A kínai konyhában a tavaszi tekercseket hagyományosan zöldségekkel és hússal töltik és vékony hengerekként sütik ki bő olajban. Ezek az aranybarna hengerek a gazdagságot szimbolizálják és bizony az aranyrudakat idézik: éppen ezért a tavaszi tekercs kötelező elem a tavaszi fesztiválokon Kínában, mivel úgy tartják, hogy gazdagságot és jólétet hoz.
A tavaszi tekercseket alapvetően speciális tésztalapokból készítik, de egyáltalán nem kell egzotikus üzletekbe látogatnunk, ha otthon is szeretnénk kipróbálni ezt az ételt, hiszen réteslapból is simán elkészíthető! Így tényleg csak a zöldségek feldolgozásával kell majd pepecselnünk egy kicsit, de higgyétek el, tényleg megéri!
Hozzávalók:
A töltelékhez:
- 1 kis fej káposzta
- 1 marék zsenge borsó
- 1 nagyobb répa
- 1-2 szál újhagyma
- 1 db zellerszár
- 1-2 evőkanál szójaszósz
Az összeállításhoz:
- 1 csomag rétes tészta
- olaj a sütéshez
Szöveg és fotók: Tisóczki Aliz