Van Gogh multimédiás tálalásban

2013. október 01.
A Váci1 Palota patinás falai között nézhetjük meg a Van Gogh Alive kiállítást 2013. szeptember 13. és december 29. között. Az egyedülálló tárlatot eddig egymillióan látták Madridtól Szingapúrig, Isztambulon át egészen Tel Aviv-ig.

A rendhagyó kiállítás ötvözi a hagyományos művészetet, a multimédia technológiát és a zenére koreografált, gondosan megrendezett látványt. A hatalmas térben a képek és a zenék egymással kommunikálva válnak eggyé. A képek mozgatásával, nagyításával a festő munkáinak olyan részleteire derül fény a hatalmas vásznakon, melyek egy hagyományos kiállítás esetén nem láthatunk.

Itt nem kell csendben maradni!

A korhűséget és modernitást lenyűgözően ötvöző kiállítás nem csupán a 160 éve született Van Gogh festészetét, hanem a művész-ember világát mutatja úgy be, ahogy az még soha nem elevenedhetett meg az nagyközönség számára. A látogató nem egy múzeumba lép be, hanem a XIX. század James Dean-jének kikiáltott Van Gogh ihletett képzeletébe, a gondolatain és érzésein keresztül egyenesen a festményeibe, a képek által megörökített pillanatokba és helyszínekre.

A kiállítás a művész Provence-ban eltöltött 10 évét öleli fel, 1880 és 1890 között. Ebben az – életének legboldogabb – időszakában vetette vászonra számos, ma már ikonikusnak tekintett festményét. Van Gogh gondolatait, érzéseit és lelki állapotát kézzel írt levelei alapján is megismerhetjük, melyekből teljesebb képet kapunk az Arles, Saint Rémy és Auvers-sur-Oise-ban töltött napsütötte időkről. Van Gogh élénk levelezést folytatott Paul Gauguin festő társával, akivel végül Arles-i sárga házában két hónapig együtt élt és dolgozott sőt, egyes kutatások szerint Gauguin volt az, aki levágta Van Gogh fülét.

Óriási és élethű

A fények, színek és hangok egymásba fonódó szimfóniája hat a befogadó minden érzékére. A Van Gogh Alive a Sensory4 rendszerrel és 40 HD-minőségű projektorral hozza létre a világ egyik legizgalmasabb multiprojekciós rendszerét. A rendszer óriási méretű, kristálytiszta, tapinthatóan élethű képeket vetít ki az 1000 nm-es kiállítótérhez igazított, különleges formájú, 6 méteres vásznakra. Az élmény rendkívül dinamikus, informatív és látványos. A körülbelül 45 perces tárlat olyan apró részleteket és a művész által használt technikákat is megelevenít, amelyek eddig szinte észrevétlenek maradtak.

A filmekben jól bevált zenei aláfestés módszerét alkalmazva, a bemutatott alkotásokhoz gondosan válogatott és felépített zenei fordulatok és hangulatok megteremtik a hagyományosan csöndes galériákban sokszor láthatóan hiányzó érzelmi ráhangolódást művészre és alkotásra.

További izgalmas infókat Van Gogh-ról itt találtok!