A Londonból erre az alkalomra hazatérő Ági negyvenedik születésnapjára összegyűlt hatfős baráti társaságot hamar felkavarják a régi sérelmek és az elhallgatott igazságok. A hétvége végére a csapat kapcsolatai darabokra hullanak: az elfojtott érzelmek és hazugságok minden résztvevőt magukkal rántanak a mélybe.
„Ebben a regényben az elmúlt 15 év számtalan találkozója, kézfogása, beszélgetése van benne. Közösségek, csapatok, emberek történetei. Mert a krimi itt kezdődik: a mindennapi kis árulásoknál, amelyeket egyenként túl kicsinek tartunk ahhoz, hogy számítsanak. Ez a regény olyan kérdéseket feszeget, amelyekről nagyon sokat beszélünk a négy fal között, de kevesen mondjuk ki őket nyíltan” – mesél Dorosz Dávid a Mindenki lelép hátteréről. Ez pedig természetesen nem csak a politikára igaz: bőven akad ezekre példa nemcsak az ő, hanem mindannyiunk magánéletében.
„Bántalmazás, meddőség, külföldre költözés: sok barátom küzd vagy küzdött ezekkel, és láttam, mennyire mélyen érinti őket. Ezek csendes krízisek, amelyekről beszélni kell. Az anyaság sem mindenkinek adatik meg, de a társadalmi nyomás minden nőnek jár. Sokan mondják azt is, hogy a nők mindent kibírnak: fájdalmat, elnyomást, megaláztatást. Mintha ez dicsőség lenne – pedig csak egy újabb ócska indok arra, hogy ne kelljen megoldást keresnünk égető problémákra” – mondja. Bár a regény hat főszereplője között ugyanannyi férfi van, mint nő, mégis az utóbbiak irányítanak. A három főhősnő hosszú utat jár be, és mindannyian eljutnak arra a pontra, ahonnan már nem lehet visszafordulni; szembe kell nézniük addigi döntéseikkel – ez pedig nem mindannyiuk számára felszabadító. Mégis mindannyian vállalják a következményeket, akkor is, ha legnagyobb félelmeikkel kell szembenézniük.
A szerző szerint a cselekmény helyszínéül szolgáló Balaton nemcsak egy tó, hanem az ország tükre is – ő pedig most egy generációt helyez a tükör elé. Azoknak a most 30-as, 40-es éveikben járó embereknek az ambícióit, félelmeit és árulásait, akikben legalább egyszer felmerült már a kérdés: hogy jutottunk ide? „Ez egy olyan generáció története, amely tagjainak a korábbiaknál sokkal több választási lehetősége van, mégis sokkal nehezebb döntenie. Éppen ezért könnyebben sodródnak olyan helyzetekbe is, amelyek sebezhetővé és manipulálhatóvá teszik őket. Ha valaha érezted azt, hogy elárultak, ez a könyv neked szól” – fűzi hozzá.
A regény beharangozó akciójának fő helyszíne a Balaton és környéke volt: többek között Tihany óvári részének luxusvillái környékén helyezték el a könyv első oldalát borítékokban, illetve a szerző ellátogatott budapesti könyvesboltokba is, ahol szintén hagyott „nyomokat”.
A Mindenki lelép március 20-án jelenik meg a Cser kiadó gondozásában. A regény bemutatója március 25-én lesz a Három Hollóban, a szerzővel Ott Anna beszélget majd, és Rujder Vivien olvas fel részleteket. A könyv első két fejezete már elérhető a mindenkilelep.hu-n.