Alig néhány napja írtuk meg, mennyi fiatal lány szenved a nőgyógyászati viziteket övező szégyenérzettől, most pedig egy friss, brit kutatás adatokkal is alátámasztotta az aggasztó problémát. A Jo’s Cercival Cancer Trust petefészekrák ellen küzdő jótékony szervezet kimutatása szerint a betegség leginkább a 35 év alatti korosztályt fenyegeti, mégis épp ez az a korcsoport, ahol a megkérdezett nők 2/3-a egyáltalán nem jár szűrésre.
Ahogy a fent idézett cikkünkben is kitértünk rá, a nők gátlásának lehetnek más oka is. A brit kutatás szerint viszont a szűrés elmaradásának elsődleges okai között szerepel a nők testalkatuk miatta szégyenkezése (35%-ban), a vaginájuk kinézete miatti aggodalom (34%) és az esetlegesen felmerülő intim tájéki szaguk (34%). A nők harmada azt is kijelentette, nem mer elmenni nőgyógyászati vizsgálatra, amíg nem szőrtelenített megfelelően.
A korai periódusban gyakran tünetmentesnek mutatkozó petefészekrák észlelése kulcsfontosságú a gyógyítás tekintetében, tehát alapvetésként ki kell jelentenünk, hogy a rendszeres szűrés (legkésőbb 18 éves kortól) elengedhetetlen. Az már más kérdés, hogy valószínűleg mindez sokkal könnyebben menne, ha az egészségügyi szakemberek is tennének érte, hogy komfortosabbá tegyék ezeket az alkalmakat.