Pedig ez rendkívül fontos lenne, főként a csomagolást illetően, ugyanis óriási mennyiségű – sokszor nem újrahasznosítható – papír és műanyag kerül ilyenkor a kukákba: az Egyesült Királyságban például 300 ezer tonna, mellyel majdnem 260 ezerszer be tudnánk fedni a Big Bent.
Magyarországon egyénenként évente átlagosan 100 kilogramm papírt használunk fel, melynek túlnyomó része a kukákba kerül, a legtöbb papírszemét pedig decemberben, az ünnepek alatt keletkezik: ilyenkor 10-15 százalékkal nő az átlagos papírfogyasztás mennyisége. Ami pedig még sokkolóbb, hogy karácsonykor mintegy 250 ezer tonnányi csomagolási hulladék végzi a szemétben.
Sajnos a nemzetközi helyzet sem jobb: az Egyesült Királyságban például évente több mint 100 millió tekercs (mintegy 227 000 mérföldnyi) csomagolópapírt használnak fel – melynek több mint 25 százaléka kerül a kukákba –, mindez pedig elegendő lenne ahhoz, hogy elérjük a Holdat. Az Eurostat adatai szerint 2007 és 2016 között a papír és a karton volt a fő csomagolási hulladék az Európai Unióban: 2016-ban 35,4 millió tonna.
Fontos tudnivaló, hogy bár bizonyos csomagolópapír-fajtákat újra lehet hasznosítani, azokat, amelyek fényes, csillogó anyaggal vagy műanyaggal borítottak, nem.
„Mindezek ismeretében egyértelmű, hogy fenntarthatóbbá kell tennünk az ünnepet. Ha csomagolópapírt használunk, ne külön-külön csomagoljuk az ajándékokat. A kapott meglepetéseket óvatosan bontsuk ki, hogy ne kelljen egy használat után eldobni a csomagolópapírt – és az általunk adott ajándékoknál is ügyeljünk a ragasztásra, hogy ne legyen muszáj széttépni a papírt. A legjobb azonban mégis az, ha – lehetőleg újrahasznosított anyagból készült – papírtasakba vagy ajándékdobozba tesszük ajándékainkat – utóbbi lehet például hullámkartonból, hiszen kiváló teherbírású, és még dekorálni is lehet. A dobozokat, tasakokat tartsuk meg, hiszen az épen maradtakat következő karácsonykor újra felhasználhatjuk, néhány természetből vett dísszel pedig új külsőt is adhatunk nekik” – tanácsolta Miklós Zsolt, a Rondo Hullámkartongyártó Kft. ügyvezető igazgatója.
De nemcsak csomagolópapírból használunk el indokolatlanul sokat, hanem karácsonyi üdvözlőlapból is. A becslések alapján az Egyesült Királyságban 2019-ben egy-egy személy 17 karácsonyi képeslapot fog küldeni vagy kapni. Viszonyításképpen: ezzel a papírmennyiséggel majdnem 50 ezerszer be lehetne takarni a London Eye-t.
„Igyekezzünk tehát környezetbarát, újrahasznosítható anyagból képeslapot postázni szeretteinknek, vagy küldjünk inkább elektronikus üdvözlőlapot. Ha mégis csomagolópapírt vagy képeslapot vásárolunk, nézzük meg, megtalálható-e rajtuk az FSC- vagy a PEFC-jelzés, azaz az erdőgazdaság és a fenntartható erdőgazdálkodás tanúsítványa, mert ezek mutatják, hogy környezetbarát a termék. Ugyanilyen fontos, hogy ebben az időszakban különös odafigyeléssel gyűjtsük szelektíven a hulladékot, hiszen ezzel elősegíthetjük, hogy egy részük visszakerüljön a körforgásba, újrahasznosított formában pedig a polcokra” – tette hozzá a szakember.
Fotók: Getty Images