Black Friday: a fekete péntek története komorabb, mint gondolnád

2024. november 29.
A Black Friday ma már egyet jelent a nagy leárazások időszakával. Története azonban ennél sokkal komorabb. Tudtad, hogy egy válság során használták először a kifejezést, majd később a rendőrök a káosz szinonimájaként fogalmaztak így?
Black Friday története
  • A Black Friday évről-évre emberek tömegeit készteti vásárlásra.
  • A kifejezés eredete azonban a legkevésbé sem vidám.
  • A Black Friday kifejezés először egy tőzsdei összeomlást, majd egy philadelphiai káoszt jelentett.

A Black Friday ma már világszerte az ünnepi vásárlási szezon kezdetét jelenti hatalmas akciókkal és tömeges vásárlásokkal. Ám a nap gyökerei cseppet sem olyan vidámak, mint amilyen érzéseket most keltenek bennünk.

A Black Friday kezdete

A „fekete péntek” kifejezést először nem a vásárlási őrületre, hanem egy pénzügyi katasztrófára használták. 1869. szeptember 24-én két Wall Street-i spekuláns, Jay Gould és Jim Fisk megpróbálta felvásárolni az amerikai aranykészleteket, hogy az árakat az egekbe tornásszák. A piac természetes működése azonban nem tudott ellensúlyozni egy ilyen drasztikus manipulációt. Az arany ára valóban brutálisan megemelkedett, válságot indított el a tőzsdén és rengeteg embert tett tönkre. 

A Black Friday kifejezést először egy válság során használták

A Black Friday kifejezést először egy válság során használták

A kiskereskedők elhíresztelt legendája

A Black Friday eredetének egy másik változata igazi legendává nőtte ki magát az évek során. Igaz, ezt a verziót azóta már hivatalosan elutasították. Eszerint a Black Friday indulása a kiskereskedők könyvelési gyakorlatához köthető, akik a veszteséget piros, a nyereséget pedig fekete színnel vezették. A legenda szerint a hálaadás utáni pénteken végre nyereségbe fordultak az üzletek, és innen kapta a nevét a nap. 

Valódi káoszt jelentett a Black Friday

A Black Friday kifejezés azonban mai értelemben véve egy valódi felforduláshoz köthető. Az 1950-es években a rendőrök fogalmaztak így Philadelphiában a hálaadás utáni nap káoszának szinonimájaként. Évről-évre ilyenkor teltek meg a város utcái turistákkal és vásárlókkal, akik a hadsereg-haditengerészet futballmeccs miatt érkeztek. A zsúfoltság, a bolti lopások és a megnövekedett forgalom pedig rendre igazi logisztikai rémálommá vált.

Ma is sok helyen okoznak felfordulást és káoszt a Black Friday akciók

Ma is sok helyen okoznak felfordulást és káoszt a Black Friday akciók

Így vált a Black Friday vásárlási eksztázissá

A Black Friday kifejezés mindezek alapján nem meglepő, hogy Philadelphiában sokáig negatív jelentéssel bírt. Olyannyira, hogy a város kereskedői megpróbálták átnevezni „Big Friday”-nek (nagy pénteknek) is, hogy szebben csengjen. Az igazi fordulópont az 1980-as évek végén jött el, amikor a kiskereskedők átalakították a nap megítélését. Elterjesztették a már említett könyvelési mítoszt a kifejezés eredeteként, így adva pozitív hangulatot a napnak. Népszerűsítési tervük be is vált: szimbolikusan a vásárlási szezon kezdetével kezdett mindenki fejében összefonódni a korábban drámai név. Azóta pedig minden évben emberek tömegei várják világszerte, hogy élhessenek a sokszor egyedülálló akciókkal.

Forrás: History, Fotók: GettyImages

Cikkajánló hozzáadásaTörlésSzerkesztés