Betti barátnőmmel már vagy tíz éve nem láttuk egymást, óriási meglepetés volt tehát, amikor tavaly nyáron bejelentkezett hozzám. Gimis barátnők voltunk, aztán tíz éve külföldre költözött, és szinte teljesen megszakadt közöttünk a kapcsolat. Amikor tavaly nyáron végre hazalátogatott, terveztünk egy csajos nyaralást, és leugrottunk egy hétre a Balatonra.
Egyik este a tóparton beszélgetve éppen nyitottam volna egy üveg bort, amikor Betti komoly arccal rám nézett, és szólt, hogy csak magamnak töltsek, ő már nem iszik alkoholt. Azt hittem, rosszul hallok! Hogy pont Betti ne kérne egy pohár bort, aki imádott nyaranta fröccsözni? Látta rajtam, mennyire nem értem a helyzetet, így hát nem kertelt, elmesélt mindent.
Ezen a nyáron tudtam meg, hogy Betti – aki akkor 50 éves volt, nálam csak egy évvel idősebb – belépett a változókorba. Sosem féltem igazán ettől az időszaktól, inkább kíváncsian vártam, vajon mit fog majd hozni. Betti azonban nagyon is ijesztő dolgokról számolt be. Elsőként elmondta, hogy azért mondott le az alkoholról, és tért át az egészséges és sportos életmódra, mert igyekszik mindent megtenni a kellemetlen tünetek enyhítése érdekében. És hát tünetekből – elmondása szerint – nincs hiány.
A kínzó hőhullámokról természetesen már sokszor hallottam, de most én magam is láthattam, milyen, amikor elönti az embert. Szegény Betti alig győzte legyezni magát ezen az egyébként hűs, kellemes nyári éjszakán. Csak sorolta és sorolta a tüneteket és a teste változásait, amikor egyszer egy olyan témához ért, ami engem – és mint kiderült, korábban őt is – meglepetésként ért.
Elmondta, hogy a tipikus panaszok mellett a menopauza beköszönte után a kínzó hólyaghuruttal – vagy hétköznapi nevén a felfázással – is rendszeresen meg kellett küzdenie. Először nem értettem, hogy a változókor és a felfázás mégis hogyan függhet össze? Aztán Betti elmesélte, mit mondott neki a témáról az orvosa.
A nőgyógyász magyarázta el Bettinek, hogy a gyakoribb felfázás is a klimax egyik velejárója lehet, amelyre a hormonális egyensúly felborulása lehet a magyarázat. A petefészkek működésének leállásával ugyanis drasztikusan lecsökken az ösztrogénszint, ez pedig a nyálkahártyák szárazságához, rugalmatlanságához és sérülékenységéhez vezet – nemcsak a hüvelyben, hanem a húgyutakban is. A meggyengült védőrétegű húgycsőben és húgyhólyagban sokkal könnyebben meg tudnak tapadni a kórokozók, és ez az oka annak, hogy változókorban fokozódik a húgyúti fertőzések kialakulásának kockázata is.
Mivel én is többször megtapasztaltam már a felfázás kellemetlen tüneteit, Betti mondókája hallatán az arcom meglehetősen komorrá változott. Betti ezt észrevette, megfogta a kezem, és mosolyogva a következőt mondta: „Nyugi, erre is van megoldás! Na jó, ha megoldás nem is, de lehet ellene tenni, ne aggódj!”
Betti ekkor felsorolta, mi mindent szokott megtenni a hétköznapokban a hólyaghurut kialakulásának megelőzése érdekében.
- Az egészséges életmód mellett arra is figyel, hogy mindennap megigyon 2-3 liter folyadékot, ez ugyanis segít kiüríteni a hólyagból a baktériumokat.
- Nagyon odafigyel az intimhigiéniára. Nem használ illatosított szappanokat, helyette tiszta vízzel mossa meg magát, és vécézés után mindig figyel a helyes törlési irányra is (elölről hátrafelé).
- Végezetül azt is elmondta, hogy nem véletlenül hozott magával öt fürdőruhát a nyaralásunkra. A nedves környezet tökéletes táptalajt biztosít a baktériumok szaporodásához, ezért fürdés után azonnal lekapja magáról a nedves bikinit, és veszi fel helyette a szárazat.
Ez az egy hét Bettivel nemcsak nagyon szórakoztató, de rendkívül tanulságos is volt. Tudom jól, hogy lassan engem is megérint a változás szele, ám úgy érzem, most már sokkal felkészültebben fogom venni az esetleges akadályokat.
Fotó: Getty Images
Promóció