- A termálvíz nemcsak gyógyít, de a bőrre is jótékony hatással van
- A gyógyvíz gazdag összetétele csökkenti a gyulladást, az irritációt, táplálja és védi a bőrt
- A termálvíz hatása a bőrre mára tudományosan is bizonyított
A termálvíz hatása nemcsak a szépségápolásban ismert. A balneoterápia, amely azon fizioterápiás módszerek összefoglaló neve, melyek a gyógyvizek gyógyító hatását használják fel a kezelések során, a víz gazdag és jótékony összetételén alapszik. Kimutatták, hogy a balneoterápia során különféle ásványi anyagok hatolnak a bőrbe, és jótékony hatással vannak a testre.
A leggyakoribb ásványi anyagok közé tartozik a kalcium, a bikarbonát, a szilikátok, a vasvegyületek, a nátrium- és magnéziumsók, a kénvegyületek és a fémek, valamint a szelén. A termálfürdőknek ezek alapján különféle kategóriái vannak, beleértve a szulfátos, hidrogén-karbonátos, kloridos és szulfidos fürdőket.
Hogyan táplálja a bőrt a termálvíz?
A termálfürdőket több száz éve használják gyógyászati célokra, kutatások igazolják azok egészségügyi előnyeit. Az ásványvízben való fürdőzés hatással van a szervezet immun- és hormonrendszerére, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és antioxidáns hatású, segít a gyulladásos állapotok enyhítésén. A szelénben gazdag termálvizet például évtizedek óta használják az ekcéma és a pikkelysömör balneoterápiájában, miközben a Holt-tenger magas magnéziumsó-tartalma hatékonynak bizonyult a pikkelysömör kezelésében.
A termálvíz hatása a bőrre
- Hidratálja a bőrt: Egyes kutatások szerint a termálvíz puhábbá, rugalmasabbá teszi a bőrt.
- Védi a bőrt: A termálvízben található ásványi anyagok antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek egyes tanulmányok szerint segítenek semlegesíteni a szabad gyököket, és csökkentik a leégés kockázatát.
- Csökkenti a gyulladást: A termálvizekről kimutatták, hogy csillapítják az irritációt, és csökkentik a bőrgyulladást például ekcéma esetén.
- Egyensúlyban tartja a bőrbiomot: Egy 2018-as Zeichner tanulmány szerint a termálvíz segít egyensúlyban tartani a bőrflórát, csökkentve így a gyulladást az olyan bőrbetegségekben szenvedőknél, mint a pikkelysömör és az ekcéma.
Forrás: Healthline Fotó: Getty Images