Bár már csak néhány hét van hátra az évből, 2024 hajrájában is bőven nyíltak olyan izgalmas helyek, amikre megéri majd odafigyelni a következő évben. Ismét összegyűjtöttük a főváros gasztroújdonságait a Costes Group vagány húzásától a szusirajongók legfrissebb Mekkáján át egészen a fine dining világ legújabb étterméig. Következzen tehát összeállításunk, ahonnan a karácsonyi vacsorákhoz és újévi tervekhez is inspirációt meríthetsz!
Új éttermek Budapesten 2024 végéről
Szusiálmok a Hősök terénél – Shibuya
Gyanútlan szemlélők első blikkre talán a szusibizniszbe beszálló kínai büfének néznék a Baross utcai Little Geishát, pedig a Kálvin tér közelében álló aprócska hely nagyon is ismeri és érti a műfajt – ezzel folytatva a minőségi szusizók sorát Budapesten, amik végre elérhető alternatívát kínálnak futószalagos szusizók és a műanyagdobozos bolti makiboxok mellett. A hely tulaja, Nguyen Thi Bich Huong (vagy a magyarok kedvéért csak Heni) már régóta vágyott rá, hogy az aprócska étterem mellett egy nagyobb befogadóképességű, és egy kicsit magasabbra pozicionált helyet is vihessen – ez lett a Városligeti fasoron néhány hete megnyílt Shibuya. A Shibuya nem véletlenül kapta a nevét Tokió egyik legőrültebb és legvibrálóbb negyedéről: a hagyományokat megidéző, mégis modern belső térben izgalmas, játékos, néha egészen extravagáns, de mindig minőségi fogásokat kínálnak. Az étlap elég hosszúra sikerült, a szusik mellett különleges főételek és praktikus ebédmenüs bento boxok is helyet kaptak rajta. A Shibuya ráadásul a japán konyhát dél-kelet-ázsiai hatásokkal és nyugati trendekkel is vegyíti, így kerül a szusi mellé steak, ropogós bundába forgatott falatkák, koreai marha vagy éppen pad thai. A pánázsiai menüvel egyértelműen a szélesebb közönségnek kedveznek, vagyis a Shibuya egyáltalán nem csak szusirajongóknak lehet jó választás. A szusitekercsek és tempurázott falatok mellett mi a Deep Ocean fantázianevű seafood tálat kóstoltuk, ami Magyarországon szokatlanul jó minőségű tengeri herkentyűket – Szent Jakab-kagylót, óriásrákot és polipot – vegyít egy elképesztően kiadós és gazdag fogásban. Külön szuper, hogy a legtöbb izakaya jellegű szusizóval ellentétben a Shibuya tágas belső terében kényelmesen elférnek nagyobb társaságok is, szóval megéri kirendelni a látványos partytálakat és együtt csemegézni belőle!
Fine dining spanyolul – BiBo Budapest
A három Michelin-csillagos Dani Garcia Madrid, London és Doha után Budapestre is elhozta a BiBo étteremkoncepcióját: a Dorothea Hotel épületének a tetején, pazar rooftop étteremként nyitott meg a spanyol konyhát hazai elemekkel ötvöző fine dining egység. A helyszínválasztás már önmagában megér néhány szót: a hetedik emeletre érkezve szinte egy másik világba léphetünk, ahol a plafonról függő viráginstallációk és a hátsó, „titkos” szobából ragyogó óriási Hold mellett a budapesti panoráma is hozzátesz az exkluzív enteriőrhöz. Tényleg ritkán látni ennyire jó ízléssel kialakított fine dining éttermeket, ahol sikerül egyszerre elegáns, de nem túl feszengős, különleges, mégis modern teret létrehozni – a mosdóktól egészen a teraszig. Az olasz Alelí után a spanyol séf most saját gyökereit mutatja meg, kiegészítve a spanyol konyha világát a nemzetközi és persze a helyi, magyaros ízekkel. Így kerülhet a fantasztikus ceviche mellé a gulyás croquetas vagy a tokaji aszús krémmel nyakon öntött „spicces galuska”, amikkel Garcia ügyesen ráérzett a hazai gasztronómia és a spanyol konyha, illetve a fine dining lehetséges kapcsolódási pontjaira. Az ételeket a műfaj elvárásainak megfelelően többnyire valamilyen játékos csavarral prezentálják – a kacsamáj például „cseresznyévé változik” a tányéron, a croquetas pedig egy hatalmas kerámiakézbe pakolva érkezik – az ízek viszont sokkal inkább a spanyol örömfőzést idézik: teltek és gazdagok, egyszerre kifinomultak, mégis egészen merészek. A BiBo Budapest összességében egy szuper vacsoraélményt kínál azoknak, akik szeretnék egy különleges, mégsem feszengős környezetben megkóstolni az egyik legismertebb sztárséf izgalmas fogásait, ráadásul ha figyelembe vesszük Dani Garcia nevét, a fine dining árazási szokásait és az exkluzív környezetet is, egészen elérhető áron hozzájuthatunk az élményhez.
Moulin Rouge Budapesten – VIBE Budapest
Ha mindig is szerettél volna olyan helyen vacsorázni, ahol latin táncosok sasszéznak az asztalok között, hajlékony tornásznő spárgázik a pulton és dél-amerikai DJ pakolja a lemezeket az étterem közepére épített pódiumon, nem lesz nehéz dolgod, ugyanis csak egyetlen hely van Magyarországon, ahol pontosan ezt kapod. A Costes Group legújabb dobása, a VIBE Budapest egyszerre étterem és szórakozóhely, fine dining élmény és egészen szürreális elmerülés a Moulin Rouge hagyományaiban. A Széchenyi téren álló VIBE büszkén over-the-top környezetben kínálja a nem mindennapi élményt, ami az arab világban és rengeteg más külföldi országban is népszerű vacsora-show hagyományát hozza el Magyarországra is. Bár a VIBE-ban minden a látványról és a látszatokról szól, akkor sem járunk rosszul, ha vacsora alatt fel sem nézünk a tányérunkból: az ételekért executive chefként Ruff Dávid felelt, aki az Ensóból ment át a Costes Grouphoz néhány éve, a különleges koktélokat pedig a 2023 legjobb bárjának megválasztott barcelonai Sips tulajdonosa és mixere, Marc Alvarez fejlesztette. A menü viszonylag hosszú, választhatunk hagyományos bar foodok közül, de az étterem spéci kóstolómenüit is kipróbálhatjuk – minőségi alapanyagok, okosan frissített klasszikusok és tökéletesen elkészített kedvencek kerülnek majd elénk. A VIBE-ot mindenképpen érdemes megnézni, ha tényleg rendhagyó élményre vágyunk, de ha csak az ételek kedvéért mennénk, nem kell aggódni – a show-ban pont annyira veszünk részt, amennyire szeretnénk.
Új menü a Twentysixben
Budapest egyik legszebb és legexkluzívabb helyszínére egyáltalán nem csak az Insta-sztorik miatt érdemes ellátogatni. A Twentysix séfje, Francesco Pastore igazi olaszként szívvel-lélekkel főz, és tényleg elképesztően jóízű és karakteres ételek kerülnek ki a konyhájából. A belvárosi dzsungelként ismertté vált Király utcai étterem alapvetően mediterrán konyhát visz, de nagyon fontos szempont számukra a szezonalitás és a fenntarthatóság, ezért minden évszakban megújult menüvel rukkolnak elő. A legújabb fogások között kóstolhatunk krémes burratával és ropogós mogyoróval kínált fekete káposztát, kapros-fetás céklaboranit (ami egy vibráló, ízes, joghurtos mezze), könnyű paradicsomos halat és egy isteni narancsos karfiolt is, amihez fűszeres lencseköretet kapunk. Emellett persze maradnak az olyan signature fogások is, mint a hihetetlenül jó állagú falafel, vagy a krémes labneh, és persze nehezebb, húsosabb fogásokat is választhatunk – például bárány shawarmát vagy szaftos steaket. A friss desszertek közül mi a rózsás malabit kóstoltuk, ami egy közel-keleti klasszikus tejpuding újraértelmezése: a Király utcában friss málna és csokoládés morzsa is kerül rá, amitől szuper ízek és klassz textúrák kerülnek az amúgy elég puritán édességbe. Ez a hedonista, mégis tudatos gondolkodás jellemzi az egész helyet, ahol mindenbe visznek egy pici csavart, de tényleg épp csak annyit, hogy az ételek közérthetőek és szerethetőek maradjanak. A Twentysix egyébként külön brunch menüt is kínál, szóval tényleg a nap bármelyik szakában érkezhetünk (és ha nincs túl korán, akkor az italokat sem érdemes kihagyni). Az óriási belmagassággal és buja növényzettel hívogató egység tényleg sokkal több, mint turistacsalogató látványétterem: olyan hely, ahol szép környezetben, kiemelkedően kedves kiszolgálás mellett lehet hihetetlenül finom ételeket enni. Érdemes figyelni a menüt, mert mindig izgalmas újdonságokkal érkeznek, és ha már arra járunk, nyugodtan maradjunk pár koktélra a testvéregységnek számító Kaa bárban!
Fotó: Bibo Budapest (Nyitó)