Meryl Streep és Anne Hathaway napszemüvegben beszélget az utcán

Leesik a glória mindenki fejéről Az ördög Pradát visel folytatásában

2026. április 30.
Az új film alkotói lehozták a csillagokat az égről egy látványos történetért, Miranda, Andy és Emily pedig még mindig imádja a divatipart. De vajon elég ennyi egy jó folytatáshoz?
  • Az ördög Pradát visel folytatása 2026. április 30-án debütál a magyar mozikban.
  • A második részben visszatérnek az eredeti film sztárjai, Anne Hathaway, Emily Blunt, Meryl Streep és Stanley Tucci.
  • Hogyan gondoskodik arról az új film, hogy a rajongók ne térjenek haza üres kézzel?

Kritikánk spoilereket tartalmaz.

Épp húsz éve történt: egy blockbuster emberek millióit győzte meg, hogy a kultúra és az üzlet összeillő társak, hogy a divat magasművészet, így mindannyiunk életére hatással van, az újságírás pedig egy menő szakma, amiből nem lehet kiöregedni.

Az ördög Pradát visel alkotói most azzal a hírrel tértek vissza, hogy nagyon sok a mondanivalójuk arról is, ami a világgal történt az azóta eltelt húsz évben. Mi pedig hittünk nekik, hiszen egyszer már összehoztak egy lehengerlő és elegáns filmet. Ráadásul a folytatásba a siker összes kulcsszereplőjét vissza tudták hozni.

Visszatérnek a kulcsszereplők

David Frankel rendezőként, az eredeti regényt jegyző Lauren Weisberger íróként bábáskodott a második rész felett. És bár a 85 éves Patricia Field (Szex és New York, Emily Párizsban) helyére egy másik jelmeztervező került, Molly Rogers szintén dolgozott az első filmen, és pontosan érti, mitől működik a vásznon olyan kifejezően és hatásosan a divat.

Itt van velünk ismét Anne Hathaway, aki először 24 éves fruskaként játszotta el Andyt, az Anna Wintourról mintázott Miranda Priestly csetlő-botló asszisztensét. Miranda szerepében Meryl Streep, mellette Emily Blunt és Stanley Tucci, de tévedhetetlen az új casting is. Miranda férjét például Kenneth Branagh játssza, az ő segítségével jóval szélesebb kulcslyukon keresztül lesünk be a sztárfőszerkesztő magánéletébe. Így elvben minden összeállt a bravúros jutalomjátékhoz.

Csakhogy a folytatás, bármilyen lendületesen is vezet be bennünket a divatszakma és a média megváltozott világába, valójában egy minden ízében stagnáló univerzumhoz nyúl. Ezt mi sem érzékelteti jobban, mint maga a főszereplőgárda, akik az utolsó porcikájukig olyanok, mint 2006-ban – talán csak Meryl Streep válla lett izmosabb.

Meryl Streep napszemüvegben mosolyog, körülötte kamerák

Meryl Streep a forgatáson

A két fő karakter Az ördög Pradát visel 2. részében

Anne Hathaway 43 évesen ugyanúgy néz ki, mint a húszas éveiben, amivel önmagában még nem is lenne gond, ám karaktere, Andy sem sokat változott. Bár a film a felvezetőben még rendes – díjnyertes – újságíróként próbálja őt eladni, némi iparági összeomlás nyomán egy szemvillanás alatt visszavedlik azzá, aki mindig is volt: egy Miranda nyomában slattyogó asszisztenssé.

Hajdanán összegyűjtött nagyvilági ruhatárán már túladott, de azért még mindig menő, ahogy a New York-i utcákat rója, csupán a szókincse tűnik kissé idejétmúltnak. A magyar fordításban el is hangzik az a szó a szájából, hogy szopacs.

Anne Hathaway mappát a magasba tartva szalad az utcán

Anne Hathaway a filmben

Mi változott a világban 2006 óta?

Ugyan a film PR-ja már belengette, hogy Streep karaktere időközben esetleg amnéziát kapott, és elfelejtette nemcsak Andyt, de állandóan fogyókúrázó riválisát, Emilyt is, a valóság az, hogy Miranda mindenre pontosan emlékszik. És sajnos, amikor eljátssza, hogy fogalma sincs, kik a lányok, ez az egyetlen igazán szellemes mondata a filmben – csak épp már a teaserben ellőtték az alkotók.

Hiába hangzik el legalább háromszor korunk csodaszerének, az Ozempicnek a neve, hiába rebesgetik a szereplők, hogy a mesterséges intelligencia hamarosan nemcsak az újságírást, de a divatot is kinyírja, és indul azzal a történet, hogy a sikeres hírportáltól kirúgják az összes tehetséges újságírót, a filmnek az új időkről legalább olyan kevés mondandója van, mint a karaktereiről.

Meryl Streep lila felsőben és barna szoknyában, kabátban az utcán

Meryl Streep még mindig nagyon stílusos a filmben

Miranda ugyan változatlanul a Runway főszerkesztői székében ül, mostanra az ő kegyetlenségét is megtépázta az idő szele. A HR már nem engedi, hogy minden apró-cseprő üggyel az asszisztenseit zaklassa, és aktuális jobbkeze is folyton lepisszegi, amikor nem a politikai korrektség jegyében nyilvánul meg. Mindemellett férjével is olyan üresen baráti a kapcsolata, hogy némely jelenetben inkább csak évődő szomszédoknak tűnnek, nem is házastársaknak.

 

 
 
 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Letterboxd (@letterboxd) által megosztott bejegyzés

 

A legjobb divatról szóló film maradt?

A Mókás arc, a Divatdiktátorok és A szeptemberi kiadás mellett ott van az első Az ördög Pradát visel helye is a legjobb, divatról szóló filmek sorában. Az ördög Pradát visel 2. azonban filmként semmilyen újítást nem szán a nézőnek: pontosan ugyanazokra a poénokra és a változatlan karakterekre, de ugyanarra a dramaturgiai ívre is épül, mint az első film.

A szereplőket ismét egy neves európai divathéten éri a történet csúcspontja, ám Párizs helyett ezúttal Milánóba repülnek. Viszont itt is lefegyverzően látványos jelenetek sorával mesélnek arról, mennyi árulás és ellentmondás rejlik a ragyogás és a profizmus álarca mögött.

 

Miranda asszisztensével együtt talpig high fashionben verekszi át magát a repülőgép első osztályáról a turistaosztályra, ez talán a film leginkább emblematikus és egyben sokatmondó jelenete. A divatipar presztízsszereplői már nincsenek olyan kulcspozícióban, hogy első osztályon repkedjenek, ennek összes szörnyűségét a szíve mélyéig át is érzi Miranda. Már nem jár neki ajándékpezsgő, többé nem ő a világ ura.

Apró gonoszságai azért itt-ott még hatásosan célba érnek, de szinte minden esetben ismétlésről, a húsz évvel ezelőtti film stílusának újrázásáról van szó. Az erőtlen magyar szinkron nélkül talán jobban szórakozunk, de a legtöbb poén elsősorban gyorstalpaló: átvesszük újra az első rész legjobb pillanatait.

 

Ami nagyon jól működik a folytatásban

Két dolgot azonban így sem lehet elvitatni a filmtől: a divat és az előző filmről szóló utalások jól működnek. Mesések és egyben jelentésesek a ruhák, abba pedig még mindig jó belefeledkezni, amikor Nigel a Runway szerkesztőségi ruhatárában kalauzolja Andyt.

Némi fazonigazítással felbukkan az ikonikus égszínkék pulóver, rajta van az elhíresült folt is. Miranda továbbra is elegáns couture-ben képviseli a hatalmi stílust, Andy a Gaultier ihlette power-szettek és továbbra is az esetlen, nagyravágyó kezdő ruhatárát jelképező összeállítások (kölcsönbe kapott Gabriela Hearst patchwork ruha, Fendi táska) között váltogat.

 

Még mindig Miranda a főnök a Runwayben

A Runway sorsának alakulásába nem a gazdasági bizonytalanság, a piaci farkastörvények, még csak nem is a politika vagy a médiamogulok nagyhatalmi játszmái, hanem egy mezei emberi tragédia szól bele. Így Az ördög Pradát visel krédójához méltóan egy zöldfülű kezd harcolni az irányításért.

Húsz év alatt keveset változott a világ, a baby boomereknek – így közel a nyolcvanhoz – pedig még mindig esze ágában sincs átadni a stafétát a millenniáloknak. Andynek esze ágában sincs Miranda helyére lépni, de ami még szomorúbb: Emily is maximum egy tehetős férfi segítségével juthat a főszerkesztői szék közelébe, pedig mindketten végig, megállás nélkül gürcöltek.

Jobb lenne, ha Andy nem is randizna senkivel

Hősei magánéletével kapcsolatban sem kínál sokkal rózsásabb fejleményeket a film. Sokan fájlalták, hogy Andy korábbi párja, az egykor még kölyökképű Nate kimaradt az új filmből – méghozzá a híresztelések szerint azért, mert a karaktert az a kritika érte, hogy túlságosan is sokat foglalkozott magával, a lányt viszont nem támogatta a karrierépítésben.

Jó hír, hogy a második rész karakánul felvállalja a női egyenjogúságról szóló erős nézeteket, a férfiak azonban tényleg csak unalmas másodhegedűsök. Alkalmasak ugyan arra, hogy vészhelyzet esetén elmondjanak egy beszédet nők helyett, de a fülük szőrtelenítésére már csak akkor képesek, ha az asszony felvilágosítja őket, hogy is kell csinálni.

Emily Blunt platinaszőke hajjal és piros fekete blézerben

Emily Blunt platinaszőke hajjal sokkolja a nézőket a filmben

Hogy Andy önmegvalósítása mennyiben jelent valódi szakmai és lelki beteljesedést, ehhez férhet kétségünk, de az is biztos, hogy a szerelmi életét illetően egy szinte már fricskának tűnő, súlytalan magánéleti szállal gondolták tovább a sorsát az alkotók.

Egy építési vállalkozó – épp, hogy nem egy jó ács, mint egykor a Szex és New York Aidanje – az új párja, akivel hol száz éve megírt sablonok szerint alakul a bimbózó románc, hol pedig a paródia határát súrolva kerülgeti egymást a két, teljességgel össze nem illő ember: a nagyvárosi, értelmiségi bombázó és a csapott vállú, bólogató kisember.  

A karrier, amiért bármit megtennél?

Ugyanazok a kulisszák is. Andy még mindig egy kislány a nagyvárosban, aki rajong New Yorkért és a szép ruhákért. Tudását azonban a változékony idők miatt kétes ügyek szolgálatába kell, hogy állítsa: a Runway online felületére ír clickbait cikkeket, közben pedig egy bulváréletrajzól szóló zsíros szerződés is rá vár.

Anne Hathaway és Stanley Tucci fekete ruhában sétál az utcán, a háttérben zöld fű

Anne Hathaway és Stanley Tucci a filmben

A karrierjükbe boldogan belefeledkező embereknek is van igazi, emberi arca – ez volna a film fő üzenete. Ahogyan a kulcsjelenetben Miranda a da Vinci freskó előtt ámuldozó Andy fülébe sugdossa, a nagy mű alkotója megértett valami maradandót: hogy még isten fiát is lehet emberi mivoltában, glória nélkül ábrázolni.

Pontosan ezt kísérlik meg Az ördög Pradát visel 2. készítői is: esendő és tanácstalan voltában ábrázolják korunk populáris ikonját, a magabiztos léptekkel haladó, karrierista nőt. A két alkotás talán ugyanarról szól, ettől még nem lesz mindegyik remekmű.

 

Ha csak szórakoztató képeskönyvként nézegetjük, talán megkapjuk, amit várunk. Az alkotók még mindig nagyvilági stílusban hozzák el nekünk a couture és a látványos street fashion legjavát, mellé vetnek pár méregdrága cameót – Donatella Versace nem olyan jó, mint Gaga, de összességében egyikük sem felejthetetlen –, és persze megbízhatóak régi nagy kedvenceink. De méltó folytatás helyett ez még így is inkább csak streamingre kívánkozó koppintás.

Fotók: Getty Images

Ajánlott videó