Miről szólnak az ünnepek? Összejön a család és mindenki közösen eszi túl magát. Alapból is így tennénk, de grátiszban jönnek még a kínálgatós nagymamák és anyukák, akik először csak érdeknődnek, hogy a negyed órája befejezett ebéd után nem vagyunk-e már éhesek, majd a nemleges válaszra fittyet hányva rögvest megjelennek egy tál sütivel. Aztán nincs mit tenni, leteszik elénk és előbb-utóbb csak megkívánjuk. Nem csoda hát, hogy nehezen indul ilyenkor újra a munka és most senki nem tudna ránézni egy szelet sonkára vagy főtt tojásra vagy bármely nemű édességre sem. Ígérem, soron következő receptemben egyik sincs!
A főzeléket hagyományosan magyar és egyben hagyományosan nehéz ételnek tartjuk. Ez utóbbit igyekszem most megcáfolni. A főzeléknek nem a lisztes rántástól kell laktatónak lennie, hanem a rengeteg zöldségtől. Egyrészt kalóriában is jobban járunk, másrészt így könnyedén elkerülhetjük, hogy három falat után kellemetlen teltségérzetünk támadjon.
Engedjük el a tejfölös habarás is, próbáljuk ki a kókusztejes vagy a joghurtos krémesítési módszereket is és találjuk meg saját kedvencünket, mert mind más és más ízt kölcsönöz majd a főzelékünknek. A menzás élmények keltette közhiedelemmel ellentétben a zöldségeket nem kell szétfőzni, akkor jó, ha még van textúrája, felismerhető és bele tudunk harapni, de ami a legfontosabb, hogy hagyjunk benne néhány darabot, ne pürésítsük az egészet! Most magamnak mondtam ellent, mert a receptemben én odacsaptam az egésznek, igen ám, de én ugyanazt használtam feltétként is! Ezen a téren is újíthatunk, mint ahogy én is ezzel a manapság igen divatos karfiolsteakkel tettem.
Sült karfiolfőzelék karfiolsteakkel
Hozzávalók:
• 1 nagy fej karfiol
• 2 ek vaj
• 2 ek olívaolaj
• 1 vöröshagyma
• 1 közepes burgonya
• 2 szál angolzeller
• 1 kis alma
• 3,5 dl zöldség alaplé
• 10 dkg fehér cheddar sajt
• só
• bors
Elkészítés:
1. A karfiolt hosszában elkezdjük felszeletelni. A középső része már szépen egyben marad, ebből 4-et félreteszünk, a többit felaprítjuk.
2. A vajat felolvasztjuk, összekeverjük a vajjal, majd sóval, illetve borssal fűszerezzük.
3. A felaprított karfiolt sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, majd megkenjünk a vajas keverékkel.
4. 200 fokra előmelegített sütőbe dugjuk és 10-12 perc alatt barnára sütjük.
5. Közben a hagymát apróra vágjuk és kevés olajon megpirítjuk. Amikor már kezd barnulni, hozzáadjuk a felvágott zellert is, és néhány percig együtt pirítjuk tovább.
6. Hozzáadjuk a sütőben megpirított karfiolt, a meghámozott, kicsumázott és felkockázott almát, valamit a megtisztított és szintén felkockázott burgonyát, majd az egészet felöntjük annyi alaplével, hogy pont ellepje.
7. Puhára főzzük a zöldségeket, majd botmixerrel pürésítjük. Ha túl sűrűnek találnánk, akkor kevés alaplével vagy vízzel hígíthatjuk.
8. A főzeléket visszatesszük a tűzre, belereszeljük a sajtot és addig főzzük, amíg teljesen el nem olvad.
9. A maradék négy szelet karfiolt megsózzuk, illetve borsozzuk. Egy serpenyőben kevés olajat hevítünk, majd néhány perc alatt a karfiolszeletek mindkét oldalát megpirítjuk.