A hatvanas évek szexuális forradalmától kezdve napjainkig rengeteg változáson mentek keresztül a szexuális szokások, Dr. Shirley Zussman azonban ezt a folyamatot mindvégig élénk figyelemmel kísérte. Zussmann ugyanis, aki idén töltötte be századik életévét, történetesen szexológusként dolgozik, nem is kérdés, hogy érdemes meghallgatnunk a tanácsait.
„A legnagyobb probléma manapság a vágy hiánya.” – magyarázza Dr. Zussman a Time-nak „És sokkol, hogy mennyire eltűnt az emberek közötti kapcsolat az iPhone-ok miatt… bár imádom az iPhone-om! Sokkal kevesebb a valódi, fizikai kontaktus.”
Dr. Zussman, aki még mindig praktizál New Yorkban, hozzátette: „Fel kell állítani egy fontossági sorrendet. Szükségünk van az érintésre, hogy érezzük azt, hogy vágynak ránk és szeretnek minket. Ez hiányzik ebből a generációból: a pillantások, az érintések, a mosolyok. Nem is értem az emberek hogy élhetnek ezek nélkül úgy, hogy észre sem veszik.”
A doktornő 1934-ben szerzett diplomát, és akkor kezdett el dolgozni, mikor a szexualitás megítélése teljes átalakulásnak indult. Akkoriban vezették be a fogamzásgátló tablettákat, és a szex hirtelen már nem csak a gyereknemzésről szólt, hanem az élvezetről is. Ezért sok, korábban emiatt pironkodó nő kereste fel Dr. Zussmant azzal a problémával, hogy nem tud eljutni az orgazmusig, amire a doktornő mindig „felfedező maszturbációt” ajánlott. De mára fordult a kocka. Dr. Zussman szerint napjainkban sokaknak épp a túl sok önkielégítés okoz szexuális problémákat, különösen a pornófilmeken szocializálódott férfiaknak. „Rengeteg egyedülálló férfit látok, akik nem veszik a fáradtságot, hogy a való életben próbálkozzanak, és esetleg szembesüljenek az elutasítással, ezért szexuális igényeiket a számítógép előtti maszturbálással elégítik ki.”
De a felgyorsult életmódunk sem tesz jót szexuális életünknek. A doktornő szerint az állandó stressznek és nyomásnak kitett, örökösen rohanó személyek hazaérve gyakran szó szerint annyira kimerültek, hogy már nincs erejük ágyba bújni partnerükkel.